Latvijā ar bažām gaida jauno Krievijas vēstnieku – Putina ”savējo” Jevgeņiju Lukjanovu

2 komentāri
Latvijā ar bažām gaida jauno Krievijas vēstnieku – Putina ”savējo” Jevgeņiju Lukjanovu
Foto: Scanpix

Vladimira Putina agresīvo ārpolitiku Latvija tuvākajos gados, visticamāk, pārstāvēs Krievijas prezidenta uzticamības persona un ar valsts drošības struktūrām saistītais Jevgeņijs Lukjanovs.

Ārlietu ministrija joprojām gaida no Kremļa oficiālu paziņojumu par nodomu nomainīt Aleksandru Vešņakovu. Lai arī Latvijas puse Putina cilvēku var Rīgā arī nepieņemt, ņemot vērā bažas, ka viņš gribēs vēl neatlaidīgāk aizstāvēt tā saukto Krievijas tautiešu kursu, ārpolitikas eksperti to neprognozē. Tas būtu bezprecedenta solis, kas izsauktu nopietnas diplomātiskas konsekvences.

Aleksandrs Vešņakovs vēstnieka amatā tika apstiprināts pirms astoņiem gadiem. Diplomātiskajā praksē tas ir neierasti ilgs laiks, un, visticamāk, jau šovasar viņš no Rīgas aizbrauks. No Maskavas vietā varētu tikt atsūtīta daudz autoritatīvāka un Kremlī ietekmīgāka persona, viens no Vladimira Putina līdzgaitniekiem vēl no Sanktpēterburgas laikiem, Krievijas Nacionālās drošības padomes sekretāra vietnieks Jevgeņijs Lukjanovs.

”Vešņakova kungs kā bijušais Vēlēšanu komisijas vadītājs bija pietiekami augsti stāvoša amatpersona, bet viņš nebija savējais. Par Lukjanovu mēs tiešām varam lietot terminu savējais. Pēterburga, saistība ar Putina kungu laikā, kad viņš bija pilsētas vadībā, kā arī Drošības padomes sekretāra vietnieka amats saka, uz Rīgu tiek sūtīts savējais!” TV3 ziņām uzsver Latvijas Ārpolitikas institūta direktors.

Atbildes uz jautājumu, kāpēc uz Latviju Putins nolēmis sūtīt savējo cilvēku bez lielas diplomātiskas pieredzes, iespējamas vairākas.

Sandra Kalniete, Ārlietu ministre

Lukjanova nosūtīšana uz Latviju nav nekas labs. Viņš noteikti būs vēl enerģiskāks un aktīvāks tautiešu tīkla veidotājs un prokrieviskā kursa stiprinātājs mūsu informatīvajā telpā.

Māris Cepurītis, Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks

No vienas puses, Lukjanova kunga saistība ar drošības institūcijām un pietuvinātība Putinam ir drauds, taču diez vai viņš varētu kļūt par tādu kā spiegu vadoni Latvijā. Vēstnieks tomēr ir ļoti publiska persona, bet drošības dienesti paliek melnajā zonā.

Andris Sprūds, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors

Rīga vienmēr bijusi pievilcīga dažādam lielvalstīm. Tāpēc var teikt, ka viņa atsūtīšana ir vainu jauka pensionēšanas vecuma izbaudīšana, vai arī vēlme izjust spēles lauku, un reģionā Rīga tam ir piemērotāka vieta.

Latvija var arī iebilst Lukjanova kandidatūrai. Saskaņā ar diplomātisko protokolu nav pat jāmin īpašs iemels, atliek mēnesi neatbildēt uz Krievijas notu. Ārlietu ministrija gan to nav vēl saņēmusi, savukārt eksperti nedomā, ka Latvija, lai arī potenciāli bīstamu, Putina cilvēku izbrāķēs.

”Tas mums nebūtu izdevīgi, jo tad mēs būtu tie sliktie, kas noraida Krievijas piedāvātu kandidātu. Turklāt uzreiz jārēķinās ar atbildes soli no Maskavas,” akcentē Cepurītis.

Jebkurā gadījumā jauns vēstnieks nozīmē iespēju sākt jaunas attiecības starp valstīm. Vai Lukjonova gadījumā tās būs vērstas uz sadarbību vai lielāku konfrontāciju, radīšot tikai laiks.

Video