Latgalē stāsta par balsu pirkšanu, kurzemnieki jaunajiem deputātiem vēl panākumus

0 Komentāru
Latgalē stāsta par balsu pirkšanu, kurzemnieki jaunajiem deputātiem vēl panākumus
()

Saeimas vēlēšanas nu jau ir nedēļas attālumā, eiforija ir pārgājusi gan pašiem kandidātiem, gan medijiem, gan arī vēlētājiem. LNT TOP 10 centās noskaidrot, ko no jaunievēlētās Saeimas gaida Latvijas iedzīvotāji? Un – kas par parlamenta jaunajiem 100 tautas kalpiem latviešu tautas pasaku līdzībās izskan biežāk – pūķi un mošķi vai tautas varoņi un pozitīvie tēli?

Kādas ir iedzīvotāju sajūtas pēc vēlēšanām, un vai cilvēkiem vispār ir laiks domāt par politiku? Noskaidrosim arī, ko par Dzintaru Zaķi un viņa burkāniem saka Latgalē, kas pēkšņi kļuvusi slavens novads, kur balsis pērk un pārdod?

Kurš ir pūķis, kurš glābējs, – skaidri redzams tikai tautas pasakās. Skatoties uzvārdus vēlēšanu biļetenos, ir daudz grūtāk noteikt, kurš ir kurš. Tomēr kurzemnieki ir pārliecināti, ka par vienu pūķi šajā Saeimā būs mazāk.

Pasaku muzeja stāstniece Nona:
To pasaku var mūsu laikam pieskaņot, jo mēs arī dzīvojam brīvā zemē. No tā lielā sarkanā pūķa esam tikuši vaļā, kaut gan viņš jau uzglūn atkal un atkal jāmeklē kāds Kurbads.

Džūkstes pasaku muzejā čurkst pusdienu panna. Skolēnu grupa pirms brīža aizgājusi, tagad var atvilkt elpu. Jānis, cepot pankūkas, atzīst, ka glābējam jābūt ar stingru roku un raksturu, un, viņaprāt, tikai vienam politiķim Latvijā tāds esot.

Džūkstes pasaku muzeja kurinātājs Jānis:
Es par Lembergu, tas vismaz kārtību ieved savā Ventspilī, bet pārējie siltu vietu ieņēmuši vienkārši sevis dēļ, par cilvēkiem un zemniekiem galīgi nedomā. Te varat redzēt, cik Sprīdītis liels. Viņš gan tika ar laupītājiem galā, gan aizdzina projām ienaidnieku, šim labāk veicās.

Pasaku muzeja stāstniece Nona:
Varēja jau būt gan citādāk, bet kā nu ir iznācis, tā nu ir iznācis. Mans uzskats ir – tie paši vēzīši tai pašā kulītē, tikai citi pierāpojuši klāt.

Ivars uzskata, ka pašlaik nav, par ko sūdzēties. “Saskaņai” Ukrainas notikumu dēļ atbalsts krities, bet vecajai koalīcijai atbalsts pieaudzis un vēl jaunās partijas. Pašlaik vēl neiespējami esot prognozēt, kuri pūķi izrādīsies tie niknākie.

Kurzemnieks Ivars:
Grūti pateikt, kas ir no diviem ļaunumiem ļaunākais, vai tas, ka viss paliek pa vecam, vai tas, ka ielaužas spēki, kuriem nav īsti saprašanas ko darīt, nezinu, kā būtu labāk.

Tāpat arī Džūkstes pamatskolā vēl īsti nezina, ko nesīs jaunā Saeima. Skolas direktore norāda, ka pedagogu gaidas jau gadiem ir nemainīgas – tās, protams, ir lielākas algas, labiekārtotas skolas un stabils ministrs, kurš strādās pietiekami ilgi, lai var iesākto novest līdz galam.

Džūkstes pamatskolas direktore Inta Asare:
Protams, mums ir svarīgi, kas būs izglītības ministrs, ar kādiem redzējumiem viņš būs un ko reāli varēs darīt, cik stabili strādās un cik ilgi strādās.

Daudz svītrotā Ina Druviete direktores skatījumā bija stabila ministre, taču vēlētājiem pietrūcis populāru soļu – patīkamu pārsteigumu.

Vienu no vēlēšanu pārsteigumiem sagādāja vēlētāji Gaigalavā, Rēzeknes novadā. Šeit cilvēki īpaši balsojuši par Dzintaru Zaķi no ”Vienotības”. Taču, ar ko Zaķis izpelnījies tādu atbalstu, neviens nevar atbildēt.

Gaigalavā cilvēkiem pašiem pārsteigums – ko Dzintaram Zaķim tik daudz plusiņu?! Gaigalavas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja skaidro, ka vēlēšanu dienā nekā aizdomīga nav redzējusi. Zaķa panākumi atklājušies, sākot balsu skaitīšanu.

Gaigalavas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Vija Dundeniece:
Kad balsis skaitījām, kā saka, brīnījāmies, ka tam Zaķim, es pat nezinu, kas tas Zaķis tāds ir, dzirdēts ir, ka politiķis, bet nu tiešām brīnījāmies, ka viņam tik daudz plusiņu, ka viņš pie mums tik populārs.

Gaigalavā un tās apkārtnē vēlēšanu prieks tagad stipri sabojāts. Rēzeknes novada pagasti tagad izskanējuši pa visu Latviju kā vietas, kur par pāris eiro varot nopirkt balsis. Iespējamā atkārtotu vēlēšanu rīkošana novadā rada bažas, ka skandāls “Saskaņai” būs nācis par labu.

Atrisinājums Zaķa popularitātes fenomenam Gaigalavā nav ilgi jāmeklē. Satiekam kādu vīru, kurš vaļsirdīgi izstāsta, kā balsojis par 4. sarakstu, pat nezinot tādu partiju – ”Vienotība”. Viņš licis plusiņus un svītrojumus, kā bijis instruēts, jo par to saņēmis atlīdzību.

TOP 10: Jums kaut kā atlīdzināja par balsošanu?
Rēzeknes novada iedzīvotājs Boriss: Samaksāja!
TOP 10: Naudu samaksāja, par 4. numuru?!
Boriss: Jā!
TOP 10: Cik samaksāja?
Boriss: Nu cik, 15 eir….! 15 eiro?!
TOP 10:  Un daudz jūs tādu bijāt?
Boriss: Kādi 20 cilvēki laikam.

Maksātājs esot bijis kāds vietējās dolomīta karjeras strādnieku priekšnieks. Pirms maksāt 15 eiro, viņš licis uzrādīt zīmogu pasē un atlikušo partiju biļetenus.

Citi novadā satiktie atzīst, tam kā viss noticis – tik atklāti, negodīgi un bezkaunīgi – ir grūti noticēt.

Rēzeknes novada Īdeņu pagasta iedzīvotājs Juris:
Vidiņam, Vidiņa dēlam, arī Zaķim – visiem plusus saliku. No tīras sirds. Jau sen par neko citu neesmu balsojis. Es tur biju, neko nejutu….klausos pa TV pārmetumus, bet es tur neko nejutu ne iekšā, ne ārā.

Daudziem Latgalē, kad naktīs salst pirkstu gali, vēlēšanu iznākums ir kaut kas ļoti tāls un nenozīmīgs. Tāpēc, kamēr Kurzemnieki pūķim cērt vienu galvu, Latgalē paspēj izaugt cita vietā.

0 Komentāru