Laimdota Straujuma mēdz domas par svarīgiem jautājumiem mainīt dažu dienu laikā, secina TOP 10

2 komentāri
Laimdota Straujuma mēdz domas par svarīgiem jautājumiem mainīt dažu dienu laikā, secina TOP 10
Foto: LETA

Jau kopš pirmajām dienām valdības vadītājas amatā Laimdota Straujuma izcēlusies ar sava viedokļa nenoturīgumu. Par premjerministres ikdienu kļuvusi rīcība – vienā dienā lemto jau nākamajā steigt labot un pieņemt gluži pretēju lēmumu. 

Grieķijas glābšana

Piemēram, šonedēļ Latvija izšķīrās iesaistīties Grieķijas glābšanā. Vēl pirms mēneša L. Straujuma domāja šādi: tā kā lēmums ir nopietns, jo jaunais daudzu miljardu aizdevums tagad tiek garantēts arī ar visu Latvijas nodokļu maksātāju naudu, galavārds ir jāsaka nevis tikai valdībai, bet arī Saeimai. Par spīti tam, Straujuma šonedēļ neizmantoja tiesības sasaukt Saeimas sēdi. Tagad Ministru prezidente taisnojas, ka pieticis ar to, ka zaļo gaismu Latvijai iesaistīties Grieķijas glābšanā šonedēļ deva Saeimas Eiropas lietu komisija. Tiesa gan, jāatgādina, ka tajā ir pārstāvēta mazāk nekā piektdaļa no visiem deputātiem, kuri lēmumu pieņēma aiz slēgtām durvīm.

Kultūras iestāžu sapelnītais

Zīmīga bija arī pagājušā nedēļa, kad valdība nolēma, ka četrām kultūras iestādēm 90% savas peļņas ir jāatdod valsts budžetam. Tas bija bezprecedenta lēmums, jo līdz šim valdība bija ļāvusi kultūras iestādēm peļņu paturēt sev. Pēc šā lēmuma sekoja gan asa nozares, gan sabiedrības reakcija. Piemēram, īpaši kritisks bija Nacionālās operas un baleta vadītājs Zigmars Liepiņš. Tad nu divas dienas pēc valdības lēmuma premjerministre “ieslēdza atpakaļgaitu”, un jau nākamās nedēļas otrdienā valdība atkārtoti lems, ko darīt ar kultūras iestāžu peļņu. Premjere valdību tagad aicinās kultūras iestādēm tomēr neatņemt nopelnīto naudu.

Pensiju palielināšana – viedoklis mainās 24 stundās

Vēl straujāka premjerministres viedokļa maiņa par iepriekš minētājiem gadījumiem tika pieredzēta vasarā, kad tikai 24 stundu laikā mainījās nostāja par iespēju sākt palielināt pensijas, ko negatīvi ietekmējuši ekonomiskās krīzes gadi.

Laimdota Straujuma vispirms atzina, ka nākamgad šo netaisnību senioriem varētu sākt novērst vien tādā gadījumā, ja nauda augtu kokos. “Naudas vienkārši nav. Vienkārši nav, un neatkarīgi, kurš būs premjers vai kurš būs labklājības ministrs, šī nauda jau neradīsies kaut kur no kāda koka, kur kā ābolu mēs varam paņemt,” tā sacīja L. Straujuma.

Taču jau nākamajā dienā koalīcijas partijas panāca vienošanos, ka nākamgad tomēr tiks sākta pakāpeniska krīzes negatīvi ietekmēto pensiju palielināšana un šī apņemšanas tika nostiprināta ar likuma spēku.

Viedokli spēj mainīt pat trīs reizes

Laimdota Straujuma īsā laikā spēj mainīt viedokli pat trīs reizes. To viņa pierādīja jau drīz pēc stāšanās amatā pagājušā gada sākumā. Mēneša laikā premjere trīsreiz nostāju mainīja par elektrības tirgus atvēršanu mājsaimniecībām, kam bija jānotiek pagājušā gada aprīlī.

No sākuma viņa paziņoja, ka tirgus liberalizāciju varētu atlikt vismaz līdz gada beigām. Pagāja nedēļa, un Straujuma jau sacīja, ka neredz pamatu atlikt elektrības tirgus atvēršanu. Taču vēl pēc pāris nedēļām tika panākta vienošanās, ka elektrības tirgus atvēršana tomēr tiek atlikta līdz gadumijai.

Ko par to domā eksperti? Skaties video un uzzini vairāk!