Kurš būs Straujumas vietā? Kā iespējamie kandidāti Āboltiņa un Kozlovskis

4 komentāri
Kurš būs Straujumas vietā? Kā iespējamie kandidāti Āboltiņa un Kozlovskis
LETA

Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicinājis partijas nevilcināties ar jaunās valdības veidošanu. Jau tuvākajā laikā prezidents sāks konsultācijas ar partijām, lai uzklausītu to redzējumu par jauno koalīciju un premjera amata kandidātiem, vēsta LNT Ziņas. Vējonis ir sacījis, ka uzticēs veidot valdību kandidātam, kurš bauda pārliecinošu Saeimas vairākuma atbalstu.

Vienotības vadība premjera amatā vēlas redzēt savu partijas līderi Solvitu Āboltiņu. Taču viņai būtu grūti iegūt vairākuma atbalstu Saeimā. Kategoriski pret Āboltiņu iestājas Nacionālā apvienība, un arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) norādījusi, ka būtu sarežģīti šajā situācijā atbalstīt Āboltiņu.

Saeimas kuluāros kā iespējamais nākamais premjers tiek minēts iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Viņu par piemērotāko kandidātu uzskata ZZS, un arī Nacionālajai apvienībai nav iebildumu.

Tomēr saskaņā ar neoficiālu informāciju viņš nebauda Vienotības vadības atbalstu. Tikmēr Kozlovskis joprojām atsakās komentēt savas iespējas kļūt par nākamo valdības vadītāju.


Raimonds Vējonis, Valsts prezidents:

Jāsaka tā, ka pēc vēlēšanām vēlētājs bija devis iespēju koalīcijai un parlamentam strādāt valsts labā. Man diemžēl arī jāpauž nožēla, ka šī iespēja netika izmantota iekšpolitisko strīdu dēļ.

Un es vēlos pateikt lielu paldies premjerei Laimdotai Straujumai par viņas darbu šo divu gadu garumā, jo uzņemties vadīt valdību tajā brīdī, kad neviens nevēlas vadīt valdību, tas bija drosmīgs solis un tiešām liels paldies.

Paldies par Eiropas Savienības prezidentūras veiksmīgu novadīšanu, jo to, ka prezidentūra bija veiksmīga, apliecina mūsu ārvalstu partneru pozitīvi izteiktie vārdi. Un, protams, liels paldies visiem ministriem, kas ir strādājuši valdībā, jo man arī bija iespēja strādāt Laimdotas Straujumas vadītajā pirmajā un otrajā valdībā. Tā ka tiešām paldies arī ministriem par to komandas darbu.

Situācija ir mainījusies un, protams, ka es aicinu visas Saeimā pārstāvētās politiskās partijas rūpīgi izvērtēt gan savu darbu un nākt ar piedāvājumiem jaunam koalīcijas modelim. Es aicinātu to darīt tomēr ļoti pārdomāti, bet tajā pašā laikā pietiekami izlēmīgi, jo šis nav brīdis, kad mēs varam ilgstoši gaidīt, jo iekšpolitiskā situācija radījusi mums šo krīzi. Bet mums ir jāņem vērā ārpolitiskās problēmas. Tātad – drošības saasinājumi Eiropā, bēgļu jautājumi un viss pārējais. Tāpēc mums ir nepieciešama valdība, kas strādā.

Video!

Kam jāturpina darbs Ministru prezidenta amatā?

Kritušās valdības koalīcijas partneri – Zaļo zemnieku savienība un Nacionālā apvienība ir vienisprātis, ka arī nākamās valdības veidošanas iniciatīva jāuzņemas Vienotībai.
Savukārt Zaļo zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze ir paziņojis, ka saskaņā ar vēlētāju gribu Vienotībai ir vislielākais mandāts no labējām partijām, tāpēc šim politiskajam spēkam arī primāri jānosauc premjera amata kandidāts. Krauze uzsvēra, ka jaunās valdības veidošana ir jāsāk no ”baltas lapas”, kas nozīmē, ka jauno koalīciju var veidot visas Saeimā pārstāvētās partijas, izņemot partiju Saskaņa.

Kā Straujumas demisijas iemeslu Krauze redz domstarpības pašas partijas Vienotība iekšienē, jo zaļie zemnieki bija gatavi atbalstīt Straujumu tik ilgi, cik pati nu jau demisionējusī premjerministre būtu uzskatījusi par iespējamu vadīt valdību.

Tāpat arī Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars ir paziņojis, ka Vienotībai būtu priekšroka uzņemties valdības veidošanu. Taujāts par jaunās koalīcijas modeli, viņš pieļāva iespēju runāt par koalīcijas paplašināšanos. Runājot par iespējamo premjera amata kandidātu, Dzintars sacīja, ka šim cilvēkam jābūt ar atbalstu sabiedrībā.
Piemēram, izskanējuši minējumi, ka Vienotība par nākamo premjera amata kandidātu varētu virzīt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski, taču viņš šo iespējamību nekomentēja, sakot, ka šis jautājums jāizdiskutē Vienotības sēdē. Līdzīgi jautājumi uzdoti arī kultūras ministrei Dacei Melbārdei un aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim, taču arī viņu atbildes bija līdzīgas kā Kozlovskim – patlaban par to vēl ir pāragri spriest.

Jau ziņojām, ka pirmdienas rītā Straujuma devusies iepriekš neplānotā vizītē pie prezidenta Raimonda Vējoņa. Drīz pēc tās līdzšinējā premjere paziņoja, ka atkāpsies no amata.