Kučinskis norāda, ka Gerhards var atlaist nevis Rīgas domi, bet tikai mēru Ušakovu

2 komentāri
Kučinskis norāda, ka Gerhards var atlaist nevis Rīgas domi, bet tikai mēru Ušakovu
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Pēc konsultācijām ar juristiem premjers Māris Kučinskis (ZZS) secinājis, ka trūkst juridiska pamata atlaist Rīgas domi.

Tomēr pašvaldību ministram Kasparam Gerhardam (NA) ir tiesības no amata atstādināt Rīgas mēru Nilu Ušakovu (Saskaņa), kurš ilgstoši bijis kapitāldaļu turētājs korupcijas skandālā ierautajā uzņēmumā “Rīgas satiksme”.

Likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu pašvaldību ministrija valdībā pirmoreiz centās virzīt īsi pirms Ziemassvētkiem. Tomēr premjers Māris Kučinskis lemšanu atlika, norādot, ka vispirms nepieciešamas juristu diskusijas. Tālākā likumprojekta virzība šobrīd ir neskaidra. Kaut pagājušas jau vairākas nedēļas, Gerhards otrdien valdības sēdē likumprojektu atkārtoti virzīt nemēģināja. Viņa arguments – vēl neesot saņemti visi juristu viedokļi. Saskaņošanas sanāksme notikšot nākamajā otrdienā, tomēr ministrs neatklāja, vai likumprojekts tajā pašā dienā varētu tikt izskatīts arī valdībā.

“Nu, tas ir drīzāk atkarīgs no tā, kā visi iesaistītie reaģēs un cik savlaicīgi to iesniegs,” norāda Gerhards.

Publiski un asi pret Rīgas domes atlaišanu turpina iebilst pašvaldību organizācijas. Tās likumprojektu kritizē kā pārāk nekonkrētu un juridiski nekvalitatīvu. Piemēram, trūkstot konkrētu atsauču, par kādu tiesiski pierādītu domes likumpārkāpumu iecerēts to atlaist.

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Viktors Valainis norāda: “Šajā lēmumā ir tikai vispārīgas normas, atsauces uz preses paziņojumiem uz dažādiem deputātu iesniegumiem, kur pat nav atšifrēts, kas tie par iesniegumiem ir. Uz tā pamata atlaist domi, tas nav likumīgi, tiesiski. Tas ir tas, ko mēs prasām VARAMA – skaidrojumu un konkrētību lēmumprojektā.”

Savukārt Latvijas pašvaldību savienības padomniece juridiskajos jautājumos Kristīne Kinča norāda: “Likumprojektā nebija iekļauti iekšā šie te pamatojumi, tas ir pirmkārt. Otrkārt, arī procedūras īsti nav ievērotas. Ir vesela virkne priekšdarbu, kas ir jāveic VARAM un ministram, lai pie šāda lēmuma vispār nonāktu. Domes atlaišana ir principā galējais līdzeklis.”

Pēc savām konsultācijām ar juristiem pie līdzīga secinājuma nonācis arī Ministru prezidents Kučinskis. Viņš TV3 Ziņām norādīja, ka visu Rīgas domi atlaist neesot juridiska pamata. Tā vietā Kučinskis atgādināja, ka Gerhardam ir tiesības vienpersoniski, pat bez valdības lēmuma, no amata atstādināt Rīgas mēru Nilu Ušakovu.

Gerhardu aizstāvēt gan steidzas viņa partijas biedru kontrolētā Tieslietu ministrija. Tā būtiskas kļūdas Rīgas domes atlaišanas likumprojektā neredz un uzskata, ka līdz ar “Rīgas satiksmes” skandālam sekojušajiem uzticības balsojumiem Ušakovam pašvaldība esot par notikušo uzņēmusies kolektīvu atbildību.

Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks skaidro: “Ja ministrija, kurai ir likumā noteikta funkcija uzraudzību veikt, un no izklāsta šķiet, ka kritiskā masa ar pārkāpumiem ir sasniegta, tad protams ir pamats virzīt šo likumprojektu.”

Gerhards neredz pamatu atlaist tikai Ušakovu, bet sola turpināt uzstāt uz visas domes atlaišanu. Vienlaikus viņš atzīst, ka jautājuma iekļaušana valdības darba kārtībā esot atkarīga no Kučinska nostājas. Ja šo domstarpību dēļ par domes atlaišanas likumu valdība nelems arī nākamnedēļ, tad, visticamāk, galavārds būs jāsaka jau nākamajam – Krišjāņa Kariņa kabinetam. Par pašvaldībām atbildīgā ministra krēsls tajā rezervēts Jurim Pūcem (“Attīstībai/Par!”), kurš vēl nesen bija viens no aktīvākajiem Rīgas domes opozīcijas līderiem. Tomēr arī Pūce atsaucas uz juristu iebildumiem, solot likumprojektu virzīt tikai pēc rūpīgas izvērtēšanas.

“Nav jau nekādu šaubu, ka Rīgas domē ir bijuši nozīmīgi pārkāpumi, vienā kapitālsabiedrībā notikuši ilgstoši noziegumi, kas nav bijuši uzraudzīti no domes puses. Un tas ir jāvērtē. Bet konkrēti domes atlaišanas likums ir, pirmām kārtām, juridisks lēmums. Un tikai otršķirīgi politisks,” norāda Pūce.

Viņš prognozēja, ka Rīgas domes atlaišanas likumprojekta liktenis varētu tikt izlemts divu nedēļu laikā pēc jaunās valdības apstiprināšanas.

2 komentāri