Kremļa galvenais ideologs nav iekļauts Latvijas melnajā sarakstā

0 Komentāru
Kremļa galvenais ideologs nav iekļauts Latvijas melnajā sarakstā
(Foto: LETA)

Aleksandrs Dugins ir cilvēks ar plašu darbības lauku – filozofs, vēsturnieks, politologs. No viņa ģeopolitikas grāmatām māca studentus un pat Krievijas armijas topošos virsniekus. Lai arī pats to noliedz, Dugins tiek uzskatīts par galveno šā brīža Kremļa ideologu, kura idejās ieklausās Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Krievu pasaules izveide, par pamatu ņemot bijušās Padomju Savienības teritorijas, ir Dugina vēl pirms 15 gadiem radīta ideja. Tāpat kā Putina publiski izteiktā nožēla, ka PSRS sabrukums ir lielākā jauno laiku vēstures traģēdija.

Foto: LETA

Foto: LETA

Filozofs, žurnāla Rīgas Laiks redaktors Ilmārs Šlāpins:
Tas ir tāds izplatīts paņēmiens ne tikai Krievijā – daudz kur politikā. Ka kādiem radikālākiem vai marginālākiem personāžiem ļauj izteikt to vai citu ideju, tad paskatās, kā uz to reaģē sabiedrība, un tad šī ideja tiek aprobēta un izmantota pēc dažiem gadiem arī tādā oficiālākā līmenī, un diemžēl tas ir biedējoši – var manīt, ka arī Kremļa oficiālajā diskursā, Ārlietu ministrijas retorikā un arī paša Putina teiktajā aizvien biežāk parādās atblāzmas no šiem te uzskatiem, ko paudis Aleksandrs Dugins.

Dugina politiskā karjera sākās pagrīdē 90 gadu sākumā. Kopā ar Eduardu Ļemonovu viņš dibināja Nacionālboļševiku kustību. 1998. gadā viņš sāka konsultēt komunistu Genādiju Seļezņovu un lasīt ģeopolitikas lekcijas Krievijas armijas ģeneralštābā. 2000. gadā pie varas nāca Putins, un varai pamazām pietuvinājās arī Dugins. Idejas par varenas Eirāzijas savienības izveidi guva dzirdīgas ausis Krievijas līderos.

Foto: LETA

Foto: LETA

Austrumeiropas politikas pētījuma centra pētnieks Rinalds Gulbis:
Tas, ko Kremlis principā ir pārņēmis ir Eirāzisma idejas, ar kurām Dugins nāca klajā 2000. gadu sākumā. Un tas, kur mums ir bīstamības moments, – kādā veidā šīs Dugina idejas tiks iedzīvinātas realitātē. Kur ir stāsts par bijušās postpadomju telpas apvienošanu, līdzīgu mehānismu izstrādi kā Ukrainā un, piemēram, aicinot veidot daudz radikālus nacionālus spēkus un nost ar liberālām idejām. Daļā arī Latvijas sabiedrības šādas idejas var gūt atsaucību.

Ilmārs Šlāpins uzskata, ka bīstamākais, kas šobrīd notiek ar Krievijas sabiedrisko domu – Krievijas iedzīvotājiem tiek iepotēta pārliecība, ka Krievija ir pret visu pārējo pasauli. Pareizāk sakot – visa pārējā – rietumu pasaule ir pret Krieviju. Un, ka nav šai pasaulē citu, svarīgāku vai vispār nekādu sadursmju kā sadursme starp rietumiem un Krieviju.

Dugins nav vēlējies būt publiski un redzami saistīts ar varu un politiķiem. Bet kuluāros un, regulāri uzstājoties Kremlim draudzīgās televīzijās, veidojis augsni karam Ukrainā. Krimas iekarošana pēc Dugina domām ir pagrieziena punkts vēsturē, kad novājinātā Krievija pasaulei parāda, ka ir lielvara, kas spēj iekarot citas valstis. Un tās pilsoņi idejas vārdā gatavi mirt.

Krievijas ideologs Aleksandrs Dugins (Avots –  2014. gada 21. aprīlis):
Tagad notiek krievu atdzimšana. Krievu pavasaris. Mēs sākam izjust lepnumu par savu valsti. Krievi atzīst, ka viņi pasaulē ir ne tikai pasīvi objekti, bet vēstures subjekti. Jo vairāk mēs demonstrēsim savas rūpes par krieviem un krievvalodīgajiem ārpus Krievijas, jo vairāk nostiprināsim savu sabiedrību. Jo vairāk mēs no pasivitātes pārejam uz mobilizēšanos. Kad mēs esam gatavi stāvēt par savu taisnību, riskējot ar savu dzīvību, vai arī, kad kāds ir agresors mūsu ticībai, idejām, mūsu valstij, patriotismam un mūsu tautai, mums ir jābūt gataviem nogalināt.

Dugins jau vairākus gadus popularizējis teoriju, ka spēcīgākā ideja, zem kuras apvienot Krieviju, ir antiamerikānisms. Ideju par cīņu ar ārējo ļaunumu – ASV kā pamatdomu savai uzrunai un jaunajai Krievijas ārpolitikas doktrīnai Valdaja konferencē pirms divām nedēļām Sočos izmantoja Vladimirs Putins.

Dugins vadījis Starptautisko attiecību socioloģijas katedru Maskavas Valsts universitātē. Bet tas notika līdz brīdim, kad maijā kādā intervijā Dugins paziņoja, ka kaunas par to, ka viņā rit arī ukraiņu asinis, un nepārprotami paziņoja, ko Krievija darīs Ukrainā. Pēc šīs intervijas 11 tūkstoš cilvēku parakstījās, lai prasītu universitātes rektoram Duginu atlaist. Kremļa ideologs bija spiests no darba aiziet.

Dugins pēdējo gadu laikā Latvijā nav bijis. Bet pirms diviem gadiem prezentēt savu vienpadsmito vēstures grāmatu, kurā slavina Staļinu, ieradās Dugina tuvs sabiedrotais vēsturnieks Nikolajs Starikovs. Uz Latviju viņu aicināja organizācija Format A3.

Vēsturnieks Nikolajs Starikovs (2012. gada 27. augusts, avots – www.format-a3.ru
Format A3 tikšanās ar Starikovu. Rīga.
Nemālēsim ar melno krāsu vienu un neidealizēsim citu, jo latviešu skaits, iestājoties Padomju Savienībā, palielinājās. Kad Latvija kļuva brīva, nez kādēļ 500 600 tūkstoši latvieši nolēma viņu pamest. Bet es domāju, ka visu nepieciešams vērtēt pēc rezultāta. Ja tiek izveidota valsts, kurā tautai ir labi dzīvot, tauta tur cenšas dzīvot, radīt bērnus un precēties. Ja izveidota valsts, kurā ir daudz brīvību, bet dzīvot tajā neviens nevēlas, tad ”nafig” tāda ir vajadzīga!

Uzstājoties radio Baltkom Starikovs ironizēja, ka Krievija pēc kara ar Zviedriju 18. gadsimtā Latvijas teritorijas atpirkusi par 2 miljoniem zelta monētu. Tāpēc Baltijas valstīm drīzāk būtu bijis jāmaksā par izstāšanos no PSRS, nevis jāvaino Krievija okupācijā.

Vēsturnieks Nikolajs Starikovs (2012. gada 27. augusts, avots – MIX news TV):
Iedomāsimies, ka jūs esat īpašnieks dzīvoklim. Jūs smagi saslimstat un nokļūstat slimnīcā. Kad jūs atgriežaties mājās, atklājas, ka viena no dzīvokļa istabām pasludināta par neatkarīgu istabu. Pamatojoties uz nezin’ ko. Kaut kādi orderi izrakstīti. Jūs sākat ieviest kārību, atgriežat sev šo istabu. Iedzīvotāji, protams, būs neapmierināti. Bet jautājums – par kāda veida tiesiskumu mēs runājam? Tāpēc šis jautājums ir jānoliek malā. Mans viedoklis – nekādas okupācijas nav bijis. Vispār ir smieklīgi runāt par okupāciju.

Uz vēsturnieka Starikova uzstāšanos Rīgā viesnīcā Tallink ieradās arī tolaik vēl Valsts kontroliere Ingūna Sudraba. Intervijā Latvijas Avīzē Sudraba toreiz teica, ka gribējusi ”oriģinālā klātienē dzirdēt, kā šis cilvēks argumentēti izklāsta savu viedokli”.

Ministru prezidenta tikšanās ar Valsts kontrolieriNekā personīga: Sudrabas kundze. Mēs gribējām pajautāt par Format A3. Pirms kāda laika jūs bijāt uz Starikova kunga pasākumu. Pirms diviem gadiem.
Saeimas deputāte Inguna Sudraba (No sirds Latvijai): Es nevarēšu tagad uzreiz laikam atbildēt…..
Nekā personīga: Sudrabas kundze. Par Starikova kungu.
Inguna Sudrba: Es atvainojos….

Nav ziņu, kas apstiprinātu, ka Starikovs un Dugins būtu iekļauti Šengenas melnajā sarakstā, kas liegtu viņiem iebraukšanu Eiropā. Vēl maijā viņi abi brīvi ieradās Somijā uz vietējā antifašistu līdera Johana Bekmena organizētu sanāksmi. Bekmens regulāri apmeklē antifašistu 16. marta mītiņus Rīgā. Latvijas amatpersonas neatklāj, vai Kremļa ideologiem ir liegta iebraukšana Latvijā. Bet, ja Dugins izrādītu vēlmi mūsu valstī iebraukt, visticamāk, to viņam liegtu darīt.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Jūsuprāt, ja viņš gribētu braukt uz Latviju – viņu vajadzētu laist iekšā?
Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (Zaļo un zemnieku savienība): Nekādā gadījumā. Viņam būtu jābūt melnajā sarakstā.
Nekā personīga: Būtu jābūt? Viņš ir vai nav?
Raimonds Vējonis: Nu to es.. Es sarakstus nestādu. Tā kā tas jāprasa Ārlietu un Iekšlietu ministrijai.
Nekā personīga: Bet viņam vajadzētu būt?
Raimonds Vējonis: Jā, jo viņš ir pietuvinātā persona Putinam.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Ja šādam cilvēkam būtu vēlme braukt uz Latviju – būtu jēga domāt par viņa iekļaušanu melnajā sarakstā?
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Vienotība): Pilnīgi noteikti. Pilnīgi noteikti.

0 Komentāru