2 komentāri

Kopš 12. Saeimas vēlēšanām no partijas “Vienotība” jau izstājušies astoņi deputāti. Septiņi no viņiem gan joprojām turpina darboties partijas Saeimas frakcijā, tādējādi nodrošinot Māra Kučinska valdībai stabilu vairākumu Saeimā.

Jau šonedēļ pieci no aizgājušajiem plāno dibināt jaunu politisko partiju, taču viņi skaidro, ka nerimstošā pārgrupēšanās neapdraudēs Kučinska valdību.

Celmlauzis neparastajai kārtībai, kad deputāts izstājas no partijas, bet paliek frakcijā, bija Veiko Spolītis, par kuru jau īsi pēc ievēlēšanas nāca klajā ziņas, ka viņš sodīts par braukšanu alkohola reibumā. Mazliet vēlāk Dzintaru Zaķi no partijas izspieda balsu pirkšanas skandāls. Un nesen par izstāšanos un jaunas partijas dibināšanu paziņoja pieci ar “Vienotības” spici jau ilgstoši konfliktējuši liberāli noskaņotie deputāti.

Pēdējais aizgājējs bija cīņā par partijas vadītāja krēslu zaudējušais Edvards Smiltēns. Atšķirībā no visiem pārējiem viņš šodien uzrakstīja iesniegumu par izstāšanos ne tikai no partijas, bet arī no “Vienotības” frakcijas: “Divas personas neizslēdzot pirms gada, un pietrūka vienas balss valdē, mēs faktiski veicinājām, ka tiek uzbūvēta jauna partija “Vienotības” iekšienē. Partija partijā. Kas, manuprāt, nebija pareizi, tas ir pašcieņas jautājums. Ar savu piemēru es gribu parādīt, ka, ja tu aizej, tad aizej pavisam.”

Smiltēns neatkarīgā deputāta statusā atbalstu valdībai pagaidām nesola, jo par savu politisko nākotni domāšot tikai septembrī. Tomēr viņš atzīst, ka tas valdības stabilitāti neietekmēs, jo tā šobrīd var rēķināties ar aptuveni 60 deputātu balsīm. Arī Smiltēna vietā par partijas līderi ievēlētais Arvils Ašerdens nesaskata nekādas pazīmes, ka “Vienotības” Saeimas frakcijas sadrumstalotība apdraudētu valdības stabilitāti. Arī fakts, ka “Vienotības” frakcija teju, teju sastāvēs no divām dažādām partijām, to neietekmēšot.

“Šis deputātu piecinieks, kas jau nedēļas beigās veidos jaunu partiju, atbalsta esošās valdības uzbūvi. Ja pēc kongresa iestājas jauna dinamika, skatīsimies, bet pašreiz man nav šādu pazīmju,” norāda Ašeradens.

Laivu lieki nešūpot sola arī jaunu partiju dibināt plānojošā Ilze Viņķele, kamēr vien netikšot pārkāpti viņas domubiedru principi: “Sadarbība jau nav beznosacījumu. Un, protams, tās pamatā ir noteikti principi un vērtības, kam arī mēs ar kolēģiem ticam, un tad tā sadarbība ir iespējama, pie nosacījuma, ja šie principi nav pārkāpti.”

Jāpiebilst, ka Smiltēns nebija gatavs samierināties ar situāciju, kad, būdams partijas vadītājs, Saeimā joprojām būtu pakļauts Solvitai Āboltiņai kā frakcijas vadītājai, par ko arī publiski paziņoja “Facebook”, pieprasot Āboltiņas atkāpšanos. Tomēr ar to politiķis pārrēķinājās, paverot ceļu pie partijas stūres Arvilam Ašeradenam. Ašeradens grib ļaut Āboltiņai aiziet pašai sevis izvēlētā laikā.

“Attiecībā uz Āboltiņas kundzi šis jautājums ir, – mēs ar viņu esam izrunājuši, kādā veidā viņa darbosies parlamentā, šā gada laikā viņa parlamentu atstās. Šobrīd mēs esam vienojušies, ka galvenokārt par politisko jautājumu koordināciju atbildību uzņemsies Latkovska kungs,” skaidro Ašeradens.

“Vienotības” jaunās partijas valdes pirmā sēde plānota rīt. Tajā plānots iecelt trīs priekšsēdētāja vietniekus, no kuriem viens būs Ainars Latkovskis.

Politikas komentētājs Māris Zanders atzīst, ka Ašeradena sekmes “Vienotības” vadībā būšot atkarīgas no viņa palīgu kompetences, jo pašam ekonomikas ministram varētu arī pietrūkt organizatora spēju, lai izglābtu ilgstoši grimstošo partiju. Par spīti intrigām, valdības gāšanu tik tuvu Saeimas vēlēšanām Zanders uzskata par ļoti mazticamu.

“Klupšanas akmens varētu būt tad, ja tiktu veidots kaut kāds ekstravagants budžeta projekts. Tad, protams, tie, kas nav “Vienotības” biedri, un viņiem nav saistību, viņi varētu negribēt riskēt ar savu politisko nākotni, piemēram, ja tur atkal būtu kaut kādas mistiskas deputātu kvotas lielos apmēros, pieļauju, ka viņi vienkārši nebalsotu par,” viņš saka.

Pretējā gadījumā “Vienotības” iekšējās pretrunas varētu izpausties vien kā krāšņa retorika no Saeimas tribīnes, politiķiem zvejojot balsis.

TOP komentāri

  • Edgars Auns
  • Gatis Krastiņš
    0 0 0

    Gatis Krastiņš

    Tā partija sen jau nebija......tā ka nebija jau no kā izstāties😆😆😆

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl