Koalīcijas partijas sola prezidentu izraudzīties caurspīdīgi un ar sabiedrības līdzdalību

Komentāri

Līdz 19. maijam – dienai, kad Saeimas kancelejā tiks iesniegti prezidenta kandidātu vārdi, vēl turpat trīs mēneši. Taču koalīcijas partijas sev neraksturīgi laikus, šodien jau tikās, lai vienotos par procedūru, kādā izraudzīsies vienu vislabāko pretendentu. Tas notikšot publiskā diskusijā ar visu sabiedrības grupu pārstāvjiem.

Pēdējos divus prezidentus pēc ievēlēšanas sagaidīja saniknots pūlis, un nievas viņus pavadīja vai visa pilnvaru termiņa garumā. Lai vairs nebūtu joku par zoodārzā atrastiem prezidentiem, koalīcija šoreiz visu darīšot godīgi. Izņemot pašu balsojumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

2007. gada 31. maijā, kad Valdis Zatlers pirmo reizi iznāca pie tautas kā prezidents, viņš aplausu vietā saņēma ūjināšanu.

2011. gada 2. jūnijā, vien dažas dienas pirms balsojuma nosauktais kandidāts Andris Bērziņš visiem par pārsteigumu tika ievēlēts, un tauta viņu sagaida līdzīgi kā iepriekš Zatleru.

Kā vienu, tā otru deputāti izvēlējās klusi, aizmuguriski un pēc tautai neizprotamiem kritērijiem. Šoreiz gan viss būšot citādi.

Koalīcijas partneri neraksturīgi laikus – trīs mēnešus pirms noliktā datuma, kad jāizvirza kandidāts, šodien jau tikās premjerpartijas telpās, lai sāktu sarunu par viena kopīga kandidāta izraudzīšanos.

Šodien par uzvārdiem vēl netika runāts. Visi trīs koalīcijas līderi vien nosprieduši, ka pēc padoma vērsīsies pie sabiedriskajām organizācijām. Rīkos publiskas diskusijas, klausīsies, kādu prezidentu vēlas tauta, un tikai tad nāks klajā ar piedāvājumu. Taču balsos tāpat kā vienmēr – aizklāti.

Šodien gan atklātībā nākusi aptauja, kur absolūtais vairākums, 86% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vēlētos, lai balsojums būtu atklāts. Lielākos aizklātības aizstāvjus – ZZS – tas neliek mainīt savu nostāju.

Par esošā prezidenta pārvēlēšanu ne Vienotība, ne Nacionālā apvienība neesot domājusi, vienīgi ZZS Bērziņam sola savu atbalstu. Viņš gan vēl nav paziņojis, vai maz vēlas palikt amatā.

Taču pilnīgu gatavību to ieņemt šodien pauda Mārtiņš Bondars, kurš nu ticis oficiāli nominēts no Latvijas Reģionu apvienības. Nedēļas nogales viņš pavada, braukājot pa reģioniem un vācot sabiedrības atbalstu. Jau 29%ti nosliekušies par labu Bondaram kā prezidentam. Atgādināts, ka Valsts pirmo personu tomēr vēl Saeima, nevis tauta, Bondars liek saprast, ka cer uz deputātu ieklausīšanos sabiedrības vēlmēs.

Par reālām izredzēm opozicionāram Bondaram savākt 51 balsi Saeimā partijas biedri runā pārsteidzoši optimistiski. Dainis Liepiņš apgalvo, ka no atsevišķiem deputātiem saņēmis pozitīvas indikācijas par potenciālu atbalstu.

Kurš tieši šīs indikācijas devis, Liepiņš neizpauž.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl