Koalīcija nespēj sadalīt ministru amatus; Āboltiņa aktīvi iesaistās sarunās

0 Komentāru
Koalīcija nespēj sadalīt ministru amatus; Āboltiņa aktīvi iesaistās sarunās

Koalīcijas partijas atkal nav spējušas vienoties par amatiem jaunajā valdībā – bez rezultāta beidzies jau otrais sarunu raunds. Tomēr par spīti tam, ka portfeļi vēl nav sadalīti, nolemts sākt rakstīt valdības deklarāciju. 

Pirmie uz sarunām ieradās Nacionālās apvienības pārstāvji. Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība): ”Mēs kā apzinīgākie.” Viņiem sekoja Zaļo un zemnieku savienības politiķi. Aivars Lembergs: ”Lūdzu ievērot klusumu. Blakus meitene spēlē klavieres.”

Klavierspēle sarunas neizjauca. Bez rezultāta arī šoreiz tās beidzās, jo partijas nebija gatavas nekādiem kompromisiem. Politiķi bija tā iekarsuši, ka “Vienotības” līderei Solvitai Āboltiņai nācās apsaukt savu kolēģi Kārli Šadurski.

Solvita Āboltiņa (Vienotība):
Cienījamie mediju pārstāvji, man jāsaka, ka…  Kārli!… Cienījamie mediju pārstāvji, man jāsaka, ka diemžēl mēs neesam atkal panākuši galīgo vienošanos.

Nelīdzēja arī uz pusstundu izsludinātais pārtraukums, lai katrai no trim partijām dotu laiku apspriesties savā lokā.  ”Partijas atnāca atpakaļ ar vēl vienu citu kompromisa piedāvājumu, kas atkal ir apsverams. Tur šīs versijas ir tiešām vairākas, lai neputrotu galvu, kurš ko piedāvāja, tāpēc mēs arī šobrīd nemēģinām stāstīt, par ko nav gala vienošanās,” skaidro S. Āboltiņa.

Taču neoficiāli zināms, ka amatu dalīšanu bremzē cīņa par Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministriju. To uzticēts vadīt Nacionālajai apvienībai, kura nav gatava atteikties no ministrijas, kura pārrauga Eiropas Savienības miljonu dalīšanu. Taču reģionālās attīstības ministriju grib vadīt arī Zaļo un zemnieku savienība. Kā kompromisu ZZS piedāvājusi tai uzticēt parlamentārā sekretāra amatu šajā ministrijā, bet Nacionālā apvienībā pretī prasījusi parlamentārā sekretāra vietu Ekonomikas ministrijā, kas uzticēta ZZS. Taču partija šādam darījumam nav piekritusi.

Lai raksturotu, kādas bijušas koalīcijas partneru pozīcijas, vārdu “strikti” premjerministre Laimdota Straujuma piesauca četras reizes pēc kārtas.

Laimdota Straujuma:
Kolēģi bija diezgan strikti. Es domāju, ka viņi pateica diezgan strikti, ka viņi ir diezgan strikti. Katra partija nostājas strikti savās pozīcijās.

Līdzīgs ir arī Aivara Lemberga vērtējums par valdības veidošanas procesu. ”Visi tur ir smagsvari. Tur vairāk neviena jauna brāļa nav īsti. Varbūt arī kādam ir sajūta, ka ir, bet tāda tur nav,” tā A. Lembergs.

Kamēr nav vienošanās par reģionālās attīstības ministriju, politiķi nevar pieņemt lēmumu arī par pārējiem strīdīgajiem posteņiem. Tādi ir trīs – vai “Vienotība” atteiksies no izglītības ministra amata par labu Nacionālajai apvienībai, kurš nesīs smagāko no portfeļiem – Veselības ministriju un kuras partijas pārstāvis kļūs par valsts otru augstāko amatpersonas Saeimas priekšsēdētāju. Uz šo amatu pretendē gan Nacionālā apvienība, gan ZZS.

Pie sarunu gada politiķi atkārtoti sēdīsies pirmdien un cer, ka ar trešo piegājienu amati tiks sadalīti.

Roberts Zīle:
Ir bijis daudz, daudz lēnāk un pretrunīgāk, un sliktāk. Es domāju, ka mēs arī pirmdien faktiski panāksim šo te nozaru sadalījumu.

Tikmēr neveiklu brīdi šodien piedzīvoja Solvita Āboltiņa, atbildot uz jautājumu, kāpēc tieši viņa ziņo par sarunu iznākumu, nevis Laimdota Straujuma, kurai partijas uzticējušas vadīt valdības veidošanas procesu.

Solvita Āboltiņa:
Viņai ir premjera pienākumi, kurus viņa aizsteidzās pildīt.

Tie izrādījās meli. Laikā, kad Āboltiņa teica šos vārdus, Straujuma joprojām atradās sanāksmju telpā, dažu metru attālumā no partijas līderes, kura arī uzņēmusies iniciatīvu veidot nākamo valdību, kā to ir atzinuši pārējie koalīcijas partneri neformālās sarunās.

— Dmitry Golubev (@lastguru_net) October 17, 2014

0 Komentāru