Ko partijas uz vēlēšanām sola Ventspils novadā, bet ko ļaudis patiesībā vēlas?

1 komentārs

Pērn Ventspils novada gada budžets bija 15,5 miljoni eiro. Šī nav pašpietiekama pašvaldība, jo trīs miljonus eiro kā donors saņem no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, tāpēc iedzīvotājiem ar piesardzību jāvērtē partiju solījumi. Tajos bieži kā brīnumzāles visam tiek piesaukta Eiropas Savienības (ES) fondu naudas piesaiste.

Teritoriālā reforma nekādi neskars Ventspils novadu. Tam ne atņemti pagasti, ne kāds pagasts nācis klāt. Viss paliek līdzšinējās robežās.

Tārgales ciema mutīgās sievas atminas reformas sākotnējo ieceri – novadu apvienot ar Ventspils pilsētu.

Ventspils novada Tārgales pagasta iedzīvotāja Gaida saka: “Mēs šņāc tā kā čūskas, cik mēs bijām nikni.”

Protestā pirms gada, līdzīgi kā citi zemnieki, arī Ventspils novada Popes pagasta uzņēmēja Ligita Indriksone dzina smago lauksaimniecības tehniku.

“Savienojot kopā ar pilsētu, domāju, ka mēs būtu pēdējā vietā. Naudas nebūtu tik daudz, kā vajag,” stāsta SIA ”Jaunpope” vadītāja Ligita Indriksone.

Foto: LIGITA INDRIKSONE

Ventspils novadā šobrīd ir nepilni 11 000 iedzīvotāju. To skaits tuvāko desmit gadu laikā samazināšoties par 15%. Un kritumu nebremzē no ārzemēm atbraukušie, – saka remigrācijas koordinatore. Atbraucēji izvēloties Ventspils pilsētu, nevis kādu pagastu Ventspils novadā. Kāpēc – skaidrojums ir Guntai Stepenai, kas pēc 10 gadiem Anglijā pērn izvēlējās atgriezties Vārves pagastā.

“Ir man ļoti daudzi teikuši, ka gribētu pārcelties atpakaļ, bet nav dzīvesvietas, uz kurieni,” atklāj Stepena.

Un mājokļu problēmu sola risināt visas Ventspils novadā kandidējošās partijas. Atjaunošot pašvaldības dzīvojamo fondu vai pārdošot pašvaldības īpašumus, lai cilvēki tajos veido dzīvokļus. Sakārtošot degradētās teritorijas un vietējos ceļus. Sola radīt jaunas autostāvvietas, atjaunot esošo ielu apgaismojumu, radīt jaunu. Pagastos un ciemos tikšot sakārtota siltumenerģijas infrastruktūra. Palīdzēšot ģimenes ārstu praksēm. Daudzviet laukos to nav vispār, sola atrast ārstus.

Ventspils novadā vēlētāju balsis “makšķerēs” trīs partijas. Vismaz daļa TV3 Ziņu uzrunāto iedzīvotāju nav lasījuši programmas, nezina īsti, ko sola. Bet ko vēlētos Ventspils novada iedzīvotāji?

Ventspils novada Ugāles iedzīvotājs Rihards norāda: “Sākt beidzot domāt par piecstāvu māju fasādēm. Tās tur ir katastrofālā stāvoklī. Kāpņu telpām arī vajag remontu. Tās skaitās pašvaldībai, novada domei, es arī pats no viņiem īrēju. Maksāju apsaimniekošanu, bet nesaprotu, par ko es maksāju.”

Ventspils novada domei pašlaik ir 800 pašvaldības īpašumā un valdījumā esošās dzīvojamās telpas, par kuru īri ar iedzīvotājiem noslēgti līgumi. Ļaudis saka – viņiem svarīgi, lai novada jaunā dome nepaaugstina īres maksu. Tas daļu paglābtu no parādu veidošanās.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

“Mums ceļas īres rēķini, ceļas apsaimniekošanas rēķini,” saka Ventspils novada Ugāles iedzīvotāja Raina.

Tikmēr Ugāles pagastā dzīvojošie, kuru mājokļus un ūdeni silda pašvaldības centrālapkures uzņēmums, vēlas zemākus apkures rēķinus.

Ventspils novada Ugāles iedzīvotāja Vija norāda: “Mums kā pensionāriem ir diezgan problemātiski to visu nomaksāt. To siltumu.”

Daļai Ugālē apstākļi mājās tādi, ka jādodas uz sociālo centru dušā nomazgāties, izmazgāt drēbes vai arī izdales punktā saņemt bezmaksas apģērbu.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Svarīgāk par solījumiem daļai svarīgi, lai domē tiek pa pārstāvim no katra pagasta. Tādu ir trīspadsmit.

Ventspils novada Usmas pagasta iedzīvotājs Edgars stāsta: “Tur augšā viņi nepārzina tik perfekti tās lietas, kas notiek ciemā, pagastā. Pārvaldnieks un deputāts ir divas dažādas lietas. Deputāti lemj citādāk, nekā pārvaldnieks iesaka.”

Savukārt Ventspils novada Popes pagasta iedzīvotājs Raimonds norāda: “Galvenais, lai būtu dārziņš maziem bērniem un arī skola šeit pat. Tagad vienu bērnu vedu uz Ventspili katru rītu un vakaru, tas arī sit pa kabatu.”

Popes pagastā visskaļākā vēlme, lai nākamā pašvaldība liek šķēršļus vēja parku projektiem. Te pamatīgs kreņķis par iecerētajām gigantiskajām vēja turbīnām 240 metru augstumā.

Ventspils novada Popes iedzīvotāja Dzintra saka: “Es balsotu par partiju, kas apturētu šo visu vēja ģeneratoru celtniecību.”

Bet Ventspils novada Popes iedzīvotāja Aiva pauž: Mēs esam vākuši parakstus, bet rezultāta jau nav nekāda. Protams, ka negribam. Es saprotu, ka viņu cels un viss.”

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Ventspils novadā vadošās uzņēmējdarbības nozares ir lauksaimniecība, kokapstrāde, tūrisms. Jānim Griezem Popes pagastā ir gan lopi, gan tūristu naktsmītne ar pirti. Partiju solījumos meklē pašvaldības grants ceļu uzlabošanu, lai tūristi tiek līdz viņam.

“Nebūtu bedrains, dubļains. Tur no Popes uz Vērvi ir drūmi. Sitas par grantēto ceļu,” atklāj Ventspils novada Popes pagasta lauksaimnieks, z/s “Lejas” Jānis Grieze.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Tikmēr iedzīvotāju balsojumā par novada labāko tūrisma uzņēmēju atzītajam Pasiekstes seno dzirnavu vadītājam Vārves pagastā svarīgi, lai jaunie domnieki samazina nekustamā īpašuma nodokli tiem, kas attīstās.

Ventspils novada Vārves pagasta Pasiekstes dzirnavu saimnieks Edijs Veinbergs norāda: “Mēs arī katru gadu paplašināmies, un arī šogad būvējam klāt kempinga mājiņas, par ko arī būs jāmaksā nodoklis. Jebkura nodokļa samazinājums ir atvieglojums.”

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Uz Ventspils novada vadību cierējošās visas partijas sola pašvaldības lēmumu pieņemšanā vairāk ieklausīties sabiedrības, sevišķi jauniešu, priekšlikumos.

Ventspils novada Ugāles iedzīvotāja, skolniece Rolanda saka: “Reāli tu izmācies, un viss, ko vēlies, ir aizbraukt projām. Es nezinu, ko šitādā vietā varētu ielikt, lai gribētu palikt.”

Bet Ventspils novada Popes iedzīvotājs, skolnieks Armands bilst: “Varbūt atjaunot atkal skeitparku, kas te bija pie skolas.”

Savukārt Usmas pagasta tautas nama amatierteātra kolektīva ”Suflē” vadītājai Sigitai Dermakai partiju programmās meklē atbalstu amatiermākslas kolektīviem.

“Lai viņi turpina mūs atbalstīt ar jauniestudējumiem, ar finansējumu, ja mums kaut kur ir jādodas savu darbu parādīt citiem ne tikai šeit savā pagastiņā,” saka Dermaka.

Jūrkalnes etnogrāfiskais ansamblis ”Maģie suiti” ir Ventspils novada lepnums. Un visas kandidējošās partijas sola finansiāli stutēt ne tikai suitu, bet arī lībiešu un ventiņu kultūrtelpas aktivitātes. Taču jau līdz šim suitu sievas saņēmušas atbalstu no trīs pašvaldībām.

Jūrkalnes pagasta etnogrāfiskā ansambļa ”Maģie suiti” dalībniece Taiga Reķe pauž: “Mēs patiešām esam lutinātas, un nevaram patiešām nevienu sliktu vārdu teikt par ansambļa dzīvošanu un suitu kultūrtelpas popularizēšanu.”

Šaipusē neviens nozīmīgs notikums nav izticis bez apdziedāšanas – suitu burdona – arī gaidāmās vēlēšanas.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS