KNAB konstatējis 350 signālus par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem

0 Komentāru
KNAB konstatējis 350 signālus par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem
2020. gada 29. augusts. Rīgas domes vēlēšanas. (ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64)

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) līdz šim priekšvēlēšanu30.05.2021 aģitācijas periodā saņēmis un publiskajā telpā novērojis 350 dažāda veida signālus par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem un sācis 11 administratīvo pārkāpumu procesus, informēja KNAB.

Visvairāk signālu – vismaz 100 – ir par iespējamu valsts un pašvaldību institūciju administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā.

KNAB pārbauda visu saņemto informāciju, un aptuveni trešā daļa pārbaužu ir pabeigtas.

KNAB sācis 11 administratīvo pārkāpumu procesus. Septiņi procesi ir par pašvaldību administratīvo resursu izmantošanu un četri – par pārkāpumiem, kas saistīti ar aģitācijas materiālu noformēšanu, proti, nav norādīta Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktā informācija par to, kas apmaksā konkrēto aģitācijas materiālu un kāda ir tā tirāža.

Lai neietekmētu vēlēšanu norisi, KNAB patlaban nekomentē, kurās un kuru reģionu pašvaldībās, iespējams, izmantoti administratīvie resursi priekšvēlēšanu aģitācijai.

Jau ziņots, ka viens no iespējamiem pārkāpumiem saistīts ar gadījumu šonedēļ Ventspilī, kur no kādas daudzdzīvokļu mājas pagraba izņemtas slēptās aģitācijas avīzes “Ko visādi ventspilnieki.lv tev nestāsta” eksemplāri. Latvijas Televīzijas raidījums “De Facto” iepriekš vēstīja, ka avīzē sliktā gaismā parādīti “Jaunās vienotības” un Latvijas reģionu apvienības saraksta kandidāti, savukārt pozitīvi atspoguļots pašlaik apcietinājumā esošais domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs (“Latvijai un Ventspilij”).

Tikmēr “Latvijai un Ventspilij” apgalvo, ka tai nav saistības ar KNAB izņemto nelegālo izdevumu.

Priekšvēlēšanu aģitācijas periodā pirms pašvaldību vēlēšanām aģitācijas aktivitāšu īstenošanai ir aizliegts izmantot administratīvos resursus. Šis aizliegums attiecas uz visām valsts un pašvaldību institūcijām un to darbiniekiem.

Amatpersonām vai darbiniekiem, kuri attiecīgo institūciju finanšu līdzekļus vai mantu izlietojuši prettiesiskā veidā, var tikt piemērota administratīvā atbildība, proti, brīdinājums vai naudas sods līdz 700 eiro. Turklāt pārkāpējiem ir pienākums valstij atlīdzināt nodarītos zaudējumus.

Pašvaldībām, veidojot publicitātes materiālus, tostarp preses relīzes, ierakstus sociālajos tīklos, piedaloties raidījumu pārraidēs radiostacijās un televīzijas kanālos, kā arī citā saziņā jānošķir pašvaldības vadītāju, pašvaldības vadošo darbinieku un citu amatpersonu aktivitātes no šo pašu personu kā deputātu kandidātu vai politisko partiju pārstāvju aktivitātēm.

Turklāt pašvaldībai, nodrošinot sabiedrības informēšanas funkciju, nav pienākuma saziņā iekļaut tieši pašvaldības vadītāja vai citas amatpersonas, kas ir deputāta kandidāts, viedokli, uzrunu, pieminēšanu un tamlīdzīgas darbības.

Ja pašvaldība nolemj publicitātes materiālos vai citā saziņā atspoguļot deputāta kandidātu, kurš vienlaikus ir arī pašvaldības vadītājs, pašvaldības vadošais darbinieks vai cita amatpersona, jānodrošina, lai materiāls nesatur tiešu vai netiešu aicinājumu balsot par vai pret kādu partiju vai deputāta kandidātu.

Ja partijas pārstāvja, deputāta kandidāta vai iespējamā deputāta kandidāta viedoklis, uzruna vai pieminēšana tiek izmantota kā amatpersonas viedoklis, tad šāda informācija nekādā veidā nevar saturēt tiešu vai netiešu aicinājumu balsot par vai pret kādu politisko partiju vai deputāta kandidātu, vai arī šīs personas papildu reklamēšanu priekšvēlēšanu aģitācijas periodā.

Ja tas tiek ievērots, šāda informācijas publiskošana priekšvēlēšanu aģitācijas periodā ir pieļaujama.

KNAB aicina iedzīvotājus šajā periodā būt vērīgiem un ziņot par gadījumiem, kad tiek pamanītas pazīmes, kas var liecināt par administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijas mērķiem.

Sabiedrībai atpazīstamākais administratīvo resursu izmantošanas veids ir pašvaldības tīmekļa vietnē vai sociālajos tīklos publicēts ieraksts ar attiecīgās pašvaldības līderi, tostarp, priekšsēdētāju, kas slavē sava saraksta kandidātus, sevi un sava amata pienākumu pildīšanas laikā padarīto, kā arī stāsta par nākotnes plāniem.

Ziņot KNAB var vairākos veidos. Bezmaksas mobilajā lietotnē “Ziņo KNAB”, zvanot KNAB uzticības tālrunim 8000 2070 vai rakstot uz e-pasta adresi “[email protected]”.

KNAB atgādina, ka priekšvēlēšanu aģitācijas periods sākās 6.februārī, un tas ilgs līdz pašvaldību vēlēšanu dienai – 5.jūnijam.

0 Komentāru