Kļaviņš pirms laika esot saņēmis anonīmu īsziņu, kurā teikts, ka viņam draud nepatikšanas

1 komentārs

Ceturtdien, 21. jūnijā, Saeima deva atļauju procesuālo darbību veikšanai pret vēl vienu deputātu – Askoldu Kļaviņu (ZZS). KNAB viņu tur aizdomās par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu.

Ir aizdomas par būtisku kaitējumu Saeimas budžetam, kas nodarīts ar nepamatoti saņemtām degvielas kompensācijām. Kļaviņš visus pārmetumus noraida, taču atzīst, ka KNAB vēršanās pret viņu nevarot būt politisks pasūtījums, jo vēlēšanās viņš tāpat vairs nebija plānojis startēt.

Aizvadītā vakara notikumi Saeimā bija teju identiski tiem, kas risinājās dienu iepriekš, aizturot Artusu Kaimiņu. Saeimas dienaskārtībā tika iekļauts punkts par piekrišanu Askolda Kļaviņa kratīšanai. Mandātu komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (S) no tribīnes nolasīja tiesībsargājošo iestāžu lūgumu.

Kamēr “Saskaņas” deputāti aicināja neatbalstīt izdošanu, uzskatot, ka trūkst informācijas, par ko deputātu vēlas kratīt, tikmēr “Vienotības” pārstāvji mudināja drīzumā grozīt Satversmes 29. pantu, ļaujot tiesībsargājošajām iestādēm veikt kratīšanu, neprasot Saeimas atļauju.

Par Kļaviņa izdošanu nobalsoja 61, pret – neviens, bet nebalsoja 19 deputāti – vairums no partijas “Saskaņa”.

KNAB Kļaviņu tur aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā. Īsi pēc kļūšanas par Saeimas deputātu, viņš mainījis deklarēto dzīvesvietu no Rīgas uz Liepāju, kas ļāvis sešas reizes palielināt saņemto degvielas kompensāciju. Mēnesī – ap 700 eiro. Pa šiem gadiem kopā Kļaviņš kompensācijas saņēmis ievērojamu summu – 12 000 eiro. Lai gan amatpersonas deklarācijā viņš pat nav norādījis, ka viņam būtu automašīna. Kļaviņš tajā neko dīvainu vai negodprātīgu nesaskata.

Askolds Kļaviņš
Saeimas deputāts (ZZS)

Es uz Liepāju braucu jau daudzus gadus, pirms kļuvu par deputātu. Ja visa šī procesa rezultātā neizputēšu un māju Liepājā man neatņems, tad arī turpināšu braukt uz Liepāju. Tas, ka es pārdeklarējos, – jā, jo es daudz braucu uz Liepāju. Manuprāt, bija tikai racionāli pārdeklarēties Liepājā, lai saņemtu šo kompensāciju, jo es reāli braucu uz turieni.

Kļaviņš medijiem apgalvoja, ka pirms kāda laika saņēmis anonīmu īsziņu, kurā teiks, ka viņam draud nepatikšanas. Tomēr nedomā, ka kāds pret viņu apzināti veidotu kompromātu.

“Tas nav politiskais pasūtījums, jo es jau labu laiku atpakaļ deklarēju, ka es nākamajās Saeimas vēlēšanās nepiedalīšos, tā kā es kā politiķis nevienam neesmu interesants,” min Kļaviņš.

Pēc sarunas ar medijiem Kļaviņu turpat, kameru prožektoru priekšā, KNAB aizveda.

Mandātu komisijas vadītājs prognozē, ka pēc satraucošajiem notikumiem parlamentā sabiedrības uzticība tautas kalpiem vēl vairāk mazināsies. Jautāts, vai zina, kāpēc KNAB Kļaviņa kratīšanu lūdza tik vēlā vakarā, Orlovs pieļauj, ka tam ir saistība ar naudas pārskaitījumiem.

Vitālijs Orlovs
Saeimas Mandātu komisijas vadītājs (S)

Vakar mēs visi saņēmām kārtējo kompensāciju un avansu uz savu kontu, laikam tas bija pēdējais piliens, lai saprastu, ka bija iesniegti tie čeki par iepriekšējo periodu. Tas kopums ļauj tā rīkoties KNAB. Pēdējie čeki iesniegti un sniegta apmaksa, tas nozīmē, ka ir vēl viens pierādījums tam, ka deputāts nelikumīgi uzvedas.

Orlovs norāda, ka KNAB krata tieši tos deputātus, par kuru iespējamām nelikumībām iepriekš ziņojuši žurnālisti.

Vitālijs Orlovs
Saeimas Mandātu komisijas vadītājs (S)

KNAB noreaģēja uz tiem gadījumiem, kas sabiedrībai bija zināms no medijiem, – gan par Kaimiņu, gan par Kļaviņu, cik es saprotu, tā vienkārši strādā KNAB, tas vienkārši reaģē uz publikācijām, un pēc tam notiek izmeklēšana.

Tikmēr Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece gandarīta, ka Saeimas vairākums nostājies tiesiskuma pusē, ļaujot izdot deputātus kratīšanai – atšķirībā, piemēram, no 10. Saeimas sasaukuma, kas pasargāja Ainaru Šleseru. Mūrniece arī nesaskata neko sliktu tajā, ka aizturēšanas notikušas kā uz delnas, kameru priekšā.

Mūrniece min: “Es ļoti paļaujos uz KANB jauno vadītāju Straumi, domāju, ka arī sabiedrībai ir svarīgi redzēt to, ko KNAB dara. Ja KNAB rāda, ko dara un sabiedrība tam var sekot līdzi, – jā tas ir savādāk nekā bijis līdz šim, jā tas notiek sabiedrībai redzami, bet iespējams, tā tam arī ir jābūt.”

Saeimas spīkere ar nožēlu atzīst, ka pēdējo dienu notikumi ir nepatīkami visam parlamentam, ne tikai aizturētajiem deputātiem.

“Uzticēšanās ir lieta, ko ir ļoti grūti uzcelt, pie tā jāstrādā gadiem, bet diemžēl sagraut var vienā brīdī, vienā acumirklī. Es domāju, ka tas ir jāvērtē gan tiem pašiem deputātiem, kuri nonākusī šajās situācijā, un kas ir pats svarīgākais – arī vēlētājiem,” min Mūrniece.

KNAB piektdien plašākus komentārus nesniedza.

1 komentārs