Komentāri

Trešdien Saeimā notiks balsojums par jauno prezidentu. Bet – cik gludi prezidenta ievēlēšana notikusi, vēlot iepriekšējos četrus prezidentus?

Pirmais atjaunotās Latvijas Valsts prezidents Guntis Ulmanis gan 1993. gadā, gan vēlāk arī 1996. gadā tika ievēlēts pirmajās vēlēšanās. Abas reizes viņam atbalstu izteica 53 deputāti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Nākamā valsts vadītāja Vaira Vīķe – Freiberga ir vienīgā, kas ievēlēta otrajās vēlēšanās, jo pirmajās neviens kandidāts nesavāca vajadzīgo atbalstu. 1999. gadā par viņu nobalsoja 53 deputāti, bet pēc četriem gadiem atbalsts bija pārliecinošs – par balsoja 88 parlamentārieši.

2007. gadā Valdis Zatlers ieguva 58 deputātu atbalstu un viņš tika ievēlēts pirmajās vēlēšanās, tāpat arī pašreizējais prezidents Andris Bērziņš amatu ieguva pirmajās vēlēšanās, kad par viņu nobalsoja 53 deputāti.

Kopumā atjaunotās Latvijas laikā par prezidentiem balsots 14 kārtās, bet uz amatu tikuši izvirzīti 17 kandidāti. Laiks, ko deputāti katru reizi tērējuši, lai nonāktu līdz rezultātam, bijis atšķirīgs – no pāris stundām līdz pat visai dienai.

Šogad, lai process notiktu raitāk, vienlaikus varēs balsot četri deputāti, nevis divi.

Skaties video:

Lasi vēl