Komentāri
Mārtiņš Bondars – pirmais oficiāli izvirzītais kandidāts Valsts prezidenta amatam
Foto: LETA

Kā pirmais kandidāts Valsts prezidenta amatam oficiāli izvirzīts Latvijas Reģionu apvienības (LRA) līderis Mārtiņš Bondars, vēsta Saeimas Preses dienests. Bondara kandidatūru izvirzījuši vairāki LRA deputāti.

No šodienas līdz 24. maijam oficiāli jāizvirza Valsts prezidenta amata kandidatūras. Saeimas ārkārtas sēde, kurā tiks vēlēts nākamais Valsts prezidents, notiks 3. jūnijā plkst. 10.00.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Citi iespējamie prezidenta amata kandidāti

Pagaidām plānots izvirzīt vēl trīs Valsts prezidenta amata kandidātus – aizsardzības ministru Raimondu Vējoni (ZZS), tiesību ekspertu Egilu Levitu un parlamentārieti Sergeju Dolgopolovu (S).

Vējoni izvirzīs Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un plāno atbalstīt arī daļa Vienotības deputātu, Levitu – nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) kopā ar atsevišķiem Vienotības un No sirds Latvijai (NSL) deputātiem, Dolgopolovu – Saskaņa.
Vējoņa kandidatūru oficiāli varētu izvirzīt ceturtdien, bet Levita kandidatūru – piektdien. Saskaņas Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins aģentūrai LETA norādīja, ka Dolgopolova izvirzīšanai visi nepieciešamie dokumenti sagatavoti, taču precīzu oficiālās izvirzīšanas dienu viņš nevarēja nosaukt.

Iepriekš arī NSL kopsapulce bija vienojusies Valsts prezidenta amatam virzīt deputātu Gunāru Kūtri. Tomēr Kūtris esot nolēmis nekandidēt, tāpēc NSL nevirzīs savu kandidātu, kā arī neatbalstīs nevienu citu.

Ekspertu prognozes

Gan atsevišķi politiķi, gan politisko procesu vērotāji pauda šaubas, ka, valdību veidojošajai koalīcijai nespējot vienoties par vienu kandidātu, Valsts prezidentu varētu ievēlēt pirmajā vēlēšanu kārtā.

Pēc atsevišķu politiķu domām, ticamāks scenārijs būtu ievēlēt prezidentu otrajā kārtā, piesaistot opozīcijas balsis. Tiek pieļauts, ka viens no iespējamajiem kandidātiem otrajā vēlēšanu kārtā varētu būt Latvijas vēstnieks NATO Māris Riekstiņš vai kāds no kandidātiem, kas vēl nav publiski minēts.

Valsts prezidenta amata kandidātu izraudzīšanas procesu un prezidenta ievēlēšanu politiķi arvien vairāk saista arī ar valdošās koalīcijas partiju cīņu par ietekmi valdībā. Neoficiālajās sarunās politiķi atzīst, ka šī ir plašāka spēle, proti, tajā iesaistīts krietni lielāks jautājumu loks, nevis tikai cīņa par sava kandidāta ievēlēšanu augstajā amatā.

Sākotnēji koalīcija plānoja vienoties par vienu kandidātu Valsts prezidenta amatam, taču tas neizdevās. Vispirms ZZS Valsts prezidenta amatam vienojās virzīt Vējoni. Atbalstu viņa kandidatūrai sākotnēji pauda arī Vienotība.

Savukārt VL-TB/LNNK tomēr vienojās Valsts prezidenta amatam pieteikt Levita kandidatūru, aicinot arī citus parlamenta deputātus pievienoties viņa izvirzīšanai. Pēc nacionālās apvienības lēmuma par Levitu Vienotības frakcijai būs brīvais balsojums par kādu no šiem diviem kandidātiem – Levitu vai Vējoni.

Prezidenta amata kandidāts Mārtiņš Bondars

Mārtiņš Bondars dzimis 1971. gadā.

Viņš 1996. gadā beidzis Leiklendas koledžu Viskonsinā, ASV, un ieguvis bakalaura grādu starptautiskajā biznesā. Savukārt 2011. gadā viņš absolvējis Hārvarda Universitāti un ieguvis maģistra grādu publiskajā pārvaldībā.

1998. gadā Bondars bijis AS Interbaltija Invest valdes priekšsēdētājs, bet tā paša gada novembrī viņš kļuva par toreizējā premjera Viļa Krištopāna biroja vadītāju.

Pēc astoņiem mēnešiem viņš tika iecelts par toreizējās prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas kancelejas vadītāju. 2001.gada martā viņš gan atstājis Valsts prezidenta kancelejas vadītāja amatu saistībā ar kandidēšanu uz Rīgas domi, taču pēc neievēlēšanas atsācis pildīt amata pienākumus.

2006.gada jūnijā Bondars jau atkal atstāja prezidenta kancelejas vadītāja amatu un pēc mēneša kļuva par AS Latvijas Krājbanka valdes priekšsēdētāju. Bankas valdes priekšsēdētājs viņš bija līdz 2009.gada augustam. No 2009. līdz 2010.gadam Bondars bija Latvijas Krājbankas padomes loceklis.

Kopš 2011.gada viņš ir SIA PBK valdes priekšsēdētājs.

Tāpat 2013.gada novembrī Bondars nodibinājis uzņēmumu SIA T6B un ir tā īpašnieks un valdes loceklis.
2000.gada nogalē Bondars iestājās partijā Tēvzemei un Brīvībai/LNNK un izteica gatavību kandidēt pašvaldību vēlēšanās. 2003.gadā viņš presē tika minēts kā iespējamais kandidāts Satversmes aizsardzības biroja direktora amatam.

Viņš ir arī Latvijas Basketbola savienības (LBS) padomes loceklis, kā arī Bondars pats ir spēlējis Latvijas izlasē.
Pērn oktobrī Bondars kandidēja 12. Saeimas vēlēšanās no partijas Latvijas Reģionu apvienība saraksta un tika ievēlēts.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl