Kā iespējamā balsu pirkšana varētu mainīt mandātu sadali Saeimā?

0 Komentāru
Kā iespējamā balsu pirkšana varētu mainīt mandātu sadali Saeimā?
()

Balsu pirkšanas skandāls Saeimas vēlēšanās šonedēļ nevis noplaka, bet vērsās plašumā. Līdz ar jaunām ziņām, ka Zaķa balsis pirktas arī citos Latgales novados un pilsētās, un līdz ar nepārprotamo partijas Saskaņa nostāju, ka tā pavisam noteikti apstrīdēs vēlēšanu rezultātus Latgalē. Top 10 skaidroja, kas var notikt, ja tas, kas pagaidām ir tikai aizdomas, izrādīsies balta patiesība?

Kā skandāls, kas nozīmē politiskās karjeras beigas iesaistītajiem, ietekmēs visus deputātus Saeimā un kā var mainīties partiju spēka samērs?

Saeimas vēlēšanas diemžēl pavadījušas aizdomas par lielu skaitu balsu pirkšanas gadījumu skaitu, kas, iespējams, būtiski ietekmējis rezultātus. Visskaļāk izskanējuši balsu pirkšanas gadījumi Latgalē Vienotības saraksta kandidāta Dzintara Zaķa labā.

Dienu pirms vēlēšanu dienas 319. Iecirknis, kas atrodas Balvu kultūras un atpūtas centrā, pieņēma balsis glabāšanai. Pavēlā pēcpusdienā blakus esošajā stāvvietā piebraucis autobuss, no kura daži desmiti labi iereibušu cilvēku kopā devušies nobalsot.

Balvu iecirkņa vadītājs Ainars Strods:
Lielākā daļa bija tādā manāmā alkohola reibumā, teiksim, šo cilvēku, un tas jau radīja tādu interesantu aizdomu, un tie nebija arī vietējie iedzīvotāji.

Publiskajā telpā nonākušajā privātdetektīva Pētera Supes ziņojumā, pamatojoties uz balvēniešu liecībām, teikts, ka grupas organizētāji autobusa pasažieriem solījuši naudu, ja viņi nobalsošot par 4. sarakstu un Dzintaru Zaķi. Vēlēšanu iecirknī gan to apstiprināt nevar, bet atzīst, ka īpatnējas lietas notikušas. Piemēram, kad kādam grupas dalībniekam jautāts viņa vārds un uzvārds.

Balvu iecirkņa vadītājs Ainars Strods:
Nākot klāt, atdodot to savu, savu aploksni sauc “Dzintars Zaķis”! Mēs tā paskatāmies uz galda, tās aploksnes, kas sagatavotas, kur ielikt viņa balsi, nu, nav tāda Dzintara Zaķa, tad jautājām, lai uzrāda tos savus personu dokumentus – kā tam ir jābūt. Izrādījās, ka viņš nav Dzintars Zaķis. Kad viņam jautāja – kāpēc viņš sauc Dzintars Zaķis, viņš arī nespēja neko paskaidrot. Tas tāds amizantāks moments.

 

Kad iecirkņa darbinieki izgājuši stāvvietā, kur atradās autobuss, šoferis steigā aizbraucis.

 

Ainars Strods: “Viņi apmēram šeit bija, kaut kur uz priekšu. Un kad tas fakts tika fiksēts, tad tas autobuss vienkārši aizbrauca un viss. Tie cilvēki te vienkārši pagrozījās, pagrozījās un tad gāja prom.
Top 10: Nebija neapmierināti?
Ainars Strods: Nu, laikam jau priecīgi nebija.
Top 10: Kāpēc autobuss nozuda, vai tas bija tajā laikā, kad jūs sākāt interesēties, kas tur ir?
Ainars Strods: Nu jā, tad, kad gāja fiksēt šo te faktu, tad viņš arī pazuda uzreiz, tas autobuss.

 

Uzņemtas gan dažas fotogrāfijas, kas tagad jau nodotas Drošības policijai. Ar to pēc aizdomīgajiem notikumiem sazinājies Balvu vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Ivars Logins. Viņaprāt, ja tiešām jau iepriekšējās nobalsošanas dienā noticis kas nelāgs, tad to atklāt nebūs grūti.

 

Balvu novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Ivars Logins: Mums bija tā iespēja identificēt kādus 4 cilvēkus, kas bija no tās kompānijas, ja. Es domāju, ka Drošības policija sāks strādāt ar viņiem.
Top 10: Kā jūs viņus identificējāt?
Ivars Logins: Bija 4 cilvēki, ko komisija labi atcerējās.

 

Grupiņa braukusi no Madonas, LNT ziņām apstiprināja pārvadātājuzņēmumā ”Madonas ceļu būves”, kas cilvēkus vedis. Kas braucienu organizējis un kādi bijuši tā mērķi, uzņēmumā pateikt nevar. Šoferis LNT TOP 10 tikai stāstīja, ka no stāvvietas pie vēlēšanu iecirkņa devies prom, lai uzņemtu grupu autoostā pie veikala. Tad braukuši atpakaļ uz Madonu. Drošības policija līdz šim ”Madonas ceļu būvēs” neesot vērsusies.

 

Drošības policijā neatklāj, vai par šo gadījumu sākts kriminālprocess. Tomēr kopumā Latvijā par iespējamu balsu pirkšanu vairāku partiju labā dienestā sākti seši procesi. Drošības policija uzsver, ka balsu pirkšana neesot notikusi masveidīgi, konkrētāk gan nepaskaidrojot, cik lielos apmēros tā ir izpaudusies. Šajā gadījumā Latgalē Vienotība – kuras nosaukums saistībā ar balsu pirkšanu izskanējis visskaļāk – ieguvusi trīs mandātus, un tai atņemot tikai 78 balsis, viens Vienotības mandāts aizietu partijai Saskaņa. Šis politiskais spēks uzskata, ka jau izskanējušās aizdomas par balsu pirkšanu Vienotības kandidāta Dzintara Zaķa labā vairākos Latgales novados ir pietiekams pamats, lai apstrīdētu vēlēšanu rezultātus. Centrālā vēlēšanu komisija tos plāno apstiprināt nākamndēļ. Iecerēts šo lēmumu apstrīdēt Augstākajā tiesā ar mērķi panākt viena Vienotības mandāta pārdali par labu Saskaņai.

 

Foto: LETASaeimas deputāts Andrejs Elksniņš (Saskaņa):
Mūsu skatījumā tie vēlētāji, par kuriem šodien ir ziņas, ka viņi ir tikuši uzpirkti vai kā citādāk ietekmēti, nav pauduši savu patieso gribu attiecībā uz atbalstu vienai vai otrai politiskajai partijai, īpaši runa ir par Zaķa kungu un Vienotību. Šāds rezultāts nav tiesisks. Tas novedīs pie mandātu pārdalījuma, atņemot vienu no Vienotības, vienu deputātu mandātu.

 

Šādu sūdzību Augstākajai tiesai ir jāizskata septiņu dienu laikā. Tātad lēmums būtu jau pirms Saeimas sanākšanas. Tomēr Centrālās vēlēšanu komisijas ieskatos, par vietas atņemšanu vienai partijai un tās piesķiršanu citai, ir iespējams lemt tikai pēc tam, kad spēkā stajas notiesājošs spriedums par balsu pirkšanu. Komisijā uzskata, ka Saskaņas prasītā mandātu pārdale administratīvā procesa ietvaros, balstoties uz aizdomām, nav iespējama.

 

Foto: LETACentrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars: Likums šādu kārtību neparedz. Līdz ar to es nevaru iedomāties kā Centrālā vēlēšanu komisija varētu rīkoties pretlikumīgi.
Top 10: Tad vienīgais veids – notiek izmeklēšana, lieta tiek nodota prokuratūrai, tiesa iztiesā un tad var runāt par mandātu pārdali?
Arnis Cimdars: Tieši tā.

 

Konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars gan ir citādās domās. Viņš norāda – lai gan likumā iecerēts, ka Augstākā tiesa administratīvā kārtā vēlēšanu rezultātus var izvērtēt tikai tehniski, proti, vai balsis pareizi saskaitītas, tomēr jau 2006. gadā tiesa savu kompetenci noteikusi plašāku. Proti, tā var vērtēt arī, vai vēlēšanas notikušas, ievērojot demokrātijas pamatprincipus, uzklausīt liecības, pētīt anomālijas vēlēšanu iecirkņos. Tātad pastāv iespēja, ka Centrālajai vēlēšanu komisijai būs jāatņemt ”Vienotībai” viens mandāts vēl pirms Saeimas sanākšanas, ja tiesa tā nolems.

 

Foto: LETAKonstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars:
Es pasvītroju – tas ir atkarīgs no tā, kā tiesa redzēs savu kompetenci, tās plašumu un arī uz galda noliktos pierādījumus un arī pašu savāktos pierādījumus. Tāda iespēja pastāv. Un pateikt, ka tā noteikti būs – nevar. Bet tāda iespēja notiekti ir. Protams, tiesa var iet arī šaurāk un teikt: “Nē, to var atrisināt arī kriminālprocesa ceļā, varbūt mums nepietiek pierādījumu, mēs to atstājam citai tiesai kriminālprocesa ietvaros”. Arī tā tiesa var darīt. Augstākajai tiesai šeit būs jāizdara izvēle.

 

Nav arī viennozīmīgas atbildes uz jautājumu par to, kas notiek, ja tiesa liktu Centrālajai vēlēšanu komisijai pārdalīt mandātus. Komisijai būtu jāizvērtē, vai pārkāpumu ir bijuši pietiekami, lai pārdale notiktu. Tomēr par to 100 procentīgu pārliecību iegūt nevar, jo vēlēšanas ir aizklātas. Kā katrs ir balsojis – tas paliks noslēpums mūžīgi, pat ja vēlētājs pats apgalvos, ka balsojis par kādu sarakstu un kandidātu, jo viņam vienkārši ir samaksāts.

 

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars:
Plusu un svītrojumu skaits paliek nemainīgs. Tāds viņš ir saņemts. Alexis: Un tāpat arī ar nodoto zīmju skaits paliks nemainīgs, tikai klāt pienāks lēmums, ka viens mandāts mazāks? Cimdars: Jā, jā, zīmju skaits ir tieši tāds pats.

 

Tātad jebkurā gadījumā vēlēšanu rezultāts paliks nemainīgs, taču – saņemot tādus norādījumus no tiesas – Centrālā vēlēšanu komisija ar matemātisku algoritmu palīdzību var modelēt situācijas, lai noskaidrotu, cik lielā mērā vēlētāju uzpirkšana teorētiski varētu būt ietekmējusi rezultātus. Un tad lemt par mandātu pārdali vai nepārdali. Jebkurā gadījumā – ja kādam no Vienotības  Latgales saraksta kandidātiem būs jāzaudē deputāta vieta pēc mandātu pārdales, tas būtu saraksta kandidāts, kas ievēlēts kā pēdējais. Šajā gadījumā tas ir Andrijs Matīss. Vienlaikus nevar izslēgt, ka mandātu zaudētu Dzintars Zaķis, ja tiesas lēmuma rezultātā notiktu kandidātu pārbīde Vienotības saraksta iekšienē.

 

Protams, ja kāds jaunievēlētais deputāts būs organizējis balsu pirkšanu savā labā, tad viņam mandāts būs jāzaudē jebkurā gadījumā. Eksperti atzīst – neskaidrību šeit ir tik daudz, ka labāk vienkārši gaidīt tiesas spriedumu. Tiesai Saskaņas administratīvā prasība būs jāizskata līdz jaunās Saeimas sanākšanai. Ja prasību noraidīs, tad būs jāgaida balsu pirkšanas lietu izmeklēšana, to nodošana prokuratūrai un iztiesāšana. Tas var aizņemt pat gadus. Ja pēc notiesājošā sprieduma kāds deputāts zaudēs mandātu, tad radīsies īpatnēja situācija, ka viņš būs balsojis par likumiem, lai gan Saeimā nav ticis ievēlēts tiesiskā veidā. Balsojumi, kuros šāds deputāts būtu piedalījies, gan vienalga būtu likumīgi, jo tiesas spriedumam nebūtu atpakaļejošs datums un tas stātos spēkā ar pieņemšanas dienu.

0 Komentāru