Jūrmalnieki grib kandidēt vēlēšanās, nestājoties partijās

0 Komentāru
Jūrmalnieki grib kandidēt vēlēšanās, nestājoties partijās
(Foto: LETA)

Vai ir pareizi, ka pašvaldību vēlēšanās drīkst startēt tikai no politiskās partijas? Šo prasību Satversmes tiesā apstrīdējuši vairāki jūrmalnieki, kuri vēlas kandidēt vēlēšanās, taču negrib stāties politiskajās partijās. Pašreizējās vēlēšanu sistēmas aizstāvji savukārt akcentē, ka esošā kārtība, kas izdevīga lielajām partijām, Latvijas politisko sistēmu stiprina.

Nelielajos novados, kuros dzīvo mazāk nekā 5 tūkstoši cilvēku, piedalīties vēlēšanās drīkst gan partijas, gan vēlētāju apvienības. Savukārt pārējās pašvaldībās sarakstus drīkst iesniegt tikai politiskās partijas. Tas nozīmē, ka vajag 200 cilvēkus, kuri izveido partiju, vai arī jāpievienojas kādam no esošajiem politiskajiem spēkiem. Šo normu Satversmes tiesā apstrīdējuši cilvēki no Jūrmalas aizsardzības biedrības, kas cīnās par labāku pārvaldību korupcijas skandālu ilgstoši nomocītajā Jūrmalā.

Jūrmalnieks, prasības pieteicējs Uldis Kronblūms:
Gan attiecībā uz teritorijas izmantošanu, un ar pašvaldības mantas izsaimniekošanu, tur ir kliedzoši fakti. Un tas, ko es sapratu, ka šajā domē ir vajadzīgi godprātīgi cilvēki, kuriem mēs varētu uzticēties.

Pērn biedrības pārstāvji gribēja startēt vēlēšanās no vēlētāju apvienības Jūrmalnieki, taču likums to liedza. Šādu kārtību viņi uzskata par diskriminējošu. Sev vietu esošajās partijās jūrmalnieki neredz, jo tās, viņuprāt, darbojoties pret pilsētnieku interesēm.

Jūrmalniece, prasības pieteicēja Jana Simanovska:
Darbi neatbilst programmām, deputātus izslēdz, ir izteikts nihilisms pret iedzīvotāju līdzdalību procesā, kā arī pieņem neargumentētus lēmumus, kas neizslēdz savtīgumu.

Advokāts, pieteicēju pārstāvis Lauris Liepa:
Vienīgā iespēja kandidēt pašvaldību vēlēšanās ir faktiski vai nu pakļauties politiskās partijas noteiktajiem standartiem, ielīst tajā kastītē, kas šeit izskanēja piemēri parāda, ka Jūrmalā tas nav iespējams. Vai arī dibināt jaunu partiju. Pašvaldības līmenī nodibināt jaunu partiju ir gandrīz neiespējami.

Esošā kārtībā ir izdevīga lielajām partijām, kas tādējādi var piesaistīt līderus pašvaldībās, un nodrošināt ietekmi reģionos. Savukārt dibināt vietēja līmeņa partiju ir grūti, tāpēc daudzviet visā Latvijā pašvaldību līderi iet vieglāko ceļu, un stājas lielajās partijās. Saeimas pārstāvis uzsver, ka esošā kārtība atbilst Satversmei, un tās mērķis ir stiprināt valsts politisko sistēmu, kas balstās partijās.

Advokāts, Saeimas pārstāvis Jānis Pleps:
Mērķis ir radīt stipru, efektīvu demokrātisko sistēmu, un mēs nevaram iedomāties politisko sistēmu bez politiskajām partijām.

Jānorāda arī, ka lai gan dibināt vietējas nozīmes partijas nav viegli, tas tomēr ir izdarāms. Arī Jūrmalā iepriekšējās vēlēšanās startēja vairākas vietējās partijas. Satversmes tiesa lietu turpinās skatīt decembrī.

0 Komentāru