Jaunieši Rīgā izspēlē NATO samita norisi

Pievienot komentāru

Pēc deviņu gadu pārtraukuma Ārlietu ministrija trešdien, 15. maijā, sarīkoja NATO samita simulācijas spēli jauniešiem. Tajā, izmantojot zināšanas par starptautiskās drošības un aizsardzības politikas jautājumiem, komandām bija jāmeklē risinājumi krīzes situācijai kādā no NATO dalībvalstīm.

Spēlē piedalās vidusskolu pēdējo klašu skolēni un augstskolu pirmo kursu studenti. Viņi sadalījušies komandās, kas katra pārstāv vienu no alianses dalībvalstīm. Komandām jāpanāk vienošanās par kopīga paziņojuma sagatavošanu.

Simulācijā izspēlēts scenārijs, ka izdomāta NATO dalībvalsts Natonija cieš no agresīvas valsts Florēnijas kiberuzbrukumiem. Tāpēc sasaukts NATO ārkārtas samits, lai spriestu, kā alianse savu dalībvalsti var aizsargāt. Scenārija izspēlē vairākās komandās spēlēja arī Ārlietu ministrijas speciālisti.

“Šodien mēs ļoti interesantā veidā kopā ar Latvijas skolu jauniešiem atzīmējam 15 gadus kopš Latvijas iestāšanās NATO, un šī ir simulācijas spēle, kad skolnieki imitē NATO dalībvalstis un NATO lēmumu pieņemšanas procedūru augstākajā līmenī,” norādīja Ārlietu ministrijas drošības politikas direkcijas vadītājs Edgars Skura.

Lai tiktu lūdz spēlei jauniešiem bija jāiztur konkurss, – jāiesniedz videoklipi par tēmu, kā viņi redz Latvijas un NATO attiecības. Uz Rīgu tika uzaicināti kopumā 40 jaunieši, pirms mēneša tika izlozēts, kuru valsti kurš pārstāvēs.

“Mēs esam pētījuši iepriekš katra komanda savu valsti, pieņemsim mūsu komanda pārstāv Poliju, mēs esam arī pētījuši gan no drošības aspektiem, gan sociāli ekonomiskajām pozīcijām, lai šī te samita simulācijas spēle būtu pēc iespējas reālistiskāka,” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes students Romāns.

Savukārt Jelgavas Valsts ģimnāzijas 12. klases skolniece Elīna pauda: “Mēs gatavojāmies mēnesi, mums ir divas pilnas mapes gan par ES, gan par Gruzijas piemēru, Ukrainas piemēru, par NATO funkcijām, par NATO drošību.”

Jauniešu sniegumu simulācijas spēlē vērtēja žūrija. Trīs labākās komandas balvā saņēma braucienu uz NATO mītni Briselē.