“Jaunatnes šeit vispār nav. Vecie arī neiet…” Kādēļ Latgalē EP vēlēšanās piedalījās retais?

Pievienot komentāru

Apstiprinājušās prognozes, ka tradicionāli viskūtrākie balsošanā būs iedzīvotāji Latgalē.

Jau otrajās Eiroparlamenta vēlēšanās mazākā apmeklētāju aktivitāte bijusi Dagdas novadā, Krievijas pierobežā, tur pie urnām devās 17,55% vēlētāju. Zemā dalība vēlēšanās skaidrojama ar bezdarbu novadā, lielo aizbraukušo skaitu un nevēlēšanos balsot.

LNT Ziņas devās skaidrot, kādēļ Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iecirkņi Latgalē bija pustukši.

“Es, starp citu, sēdēju un par to domāju, ka baznīcā vairāk cilvēku nekā iecirknī. Varbūt viņiem jājautā, kāpēc nebija,” tā LNT Ziņām norādīja Dagdas iedzīvotāja Sarmīte.

Savukārt Dagdas iedzīvotājs Vladislavs pauda: “Es godīgi izpildīju savu pilsoņa pienākumu. Tauta kaut kur inerta palikusi, grūti atbildēt. Varbūt demogrāfija Dagdā klibo, ekonomiskā puse…”

Dagdas novadā Eiroparlamenta vēlēšanām tika reģistrēti 5606 balsstiesīgie, – tie, kas varēja balsot. Jautājums, – kur pārējie vienkārši nenāk, vai viņu nav?

Zemu vēlēšanu aktivitāti Dagdas novads uzrādīja jau iepriekšējās balsošanas dienās. Līdzīgi rādītāji – ar viena divu procenta atšķirību – ir arī citos apkārtējos pierobežas novados, taču vienlaikus citos, piemēram, Preiļu un Rēzeknes, tā ir ievērojami augstāka.

Amatpersonas savos komentāros pasivitāti skaidrojušas ar iedzīvotāju pārcelšanos uz citu dzīvesvietu, saglabājot deklarēto adresi, kā arī informācija trūkumu par Eiroparlamenta nozīmi.

Iedzīvotāji aptuveni ar to pašu.

“Agrāk Dagda bija liela pilsēta, bija darbavietas. Šobrīd Dagda izčākst. Izmirst. Paliek tikai vecie, kas drīz arī nomirs,” saka Dagdas iedzīvotāja Svetlana.

Tikmēr vietējā iedzīvotāja Irina pauž: “Jaunatnes šeit vispār nav. Vecie arī neiet. Saņem pensiju, ko vairāk vajag. Neviens netic un nekur neiet.”

Vēl kāds vietējais iedzīvotājs Pjotrs lēš: “Iespējams, cilvēki domā, ka tas Eiroparlaments ir tālu prom. Tur daudz pārstāvju, un tie Latvijas deputāti neko nespēs. Varbūt tā?”

Šoreiz uz Eiroparlamenta vēlēšanām atnāca vēl mazāk nekā pirms četriem gadiem. Saeimas vēlēšanās aktivitāte ir aptuveni divtik lielāka, taču kopumā arī uzskatāma par zemu.

Video: Vēlētāju aktivitāte EP vēlēšanās