Jaunajam Ministru kabinetam eksperti prognozē “grūtus” pirmos mēnešus

2 komentāri

Lai arī Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) izdarījis pietiekami, lai saņemtu Ministru prezidenta amata nomināciju, vieglu tālāko darbu eksperti viņam neprognozē. Sarežģījumus varētu radīt gan dažādās partiju prioritātes, gan mazais “Jaunās Vienotības” mandātu skaits Saeimā.

Kariņam šķietami smagākais ir aiz muguras. Amati un ietekmes sfēras potenciālajā koalīcijā sadalītas, tāpēc varētu teikt, ka premjera amata kandidāta taktika sākt sarunas ar amatiem, nevis darbiem, vainagojusies panākumiem.

Tomēr politikas vērotāji atzīmē, ka tik viegli varētu arī nebūt. Piemēram, ja starp potenciālajiem partneriem ir vienprātība par reģionālās vai kādas citas reformas nepieciešamību, tas nenozīmē, ka vienprātība ir par tās izpildījumu.

“Es ceru, ka šīs divas nedēļas tāpēc arī ir paņemtas, lai partijas sāktu diskutēt par risinājumiem. Lai nebūtu tā, ka nobalso valdību, bet tad, kad jautājums ir dienaskārtībā, izrādās, ir brīnumi. Katram ir savs viedoklis,” norāda politologs Filips Rajevskis.

Vienlaikus, ņemot vērā, ka Kariņa “Jaunajai Vienotībai” ir vien astoņas balsis Saeimā un jau ilgāku laiku viņš bijis prom no Latvijas iekšpolitikas, potenciālajam premjeram būšot jādemonstrē ļoti augstas prasmes.

“Cik tālu mēs varētu būt attīstījušies no tā brīža, kad viņš ir aizbraucis no Latvijas. Zināmā mērā viņam Latvijas laiks ir apstājies un “iebraukšana mūsdienās” varētu prasīt laiku, bet, ņemot vērā to kompromisu lielumu, kas būs jāpieņem, viņam būs laiks adaptēties,” norāda Rajevskis.

Politisko procesu vērotājs Māris Zanders tikmēr brīdina, ka pirmie mēneši potenciālajai valdībai viegli nebūtu, ņemot vērā, ka dažādie politiskie spēki varētu turpināt stīvēties, lai nerādītu savam vēlētājam, ka piekāpjas.

“Piemēram, šī konstrukcija, ka Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs ir no citas partijas. Es neko šeit nepārmetu “KPV LV”, bet tā konstrukcija pēc būtības nav pareiza. Es gribētu saprast, kā “KPV LV” parlamentārais sekretārs Saeimā aizstāvēs Reira pozīcijas,” saka Zanders.

Zanders rezumē, ka Kariņš valdības apstiprināšanas gadījumā nekāds medusmēnesis viņam nav gaidāms. Būšot tieši otrādi.
2 komentāri