Jaunais Liepājas mērs: Man nav ne mazāko šaubu, ka koalīcija turpinās darbu tikpat stipri, varbūt pat vēl stiprāk

0 Komentāru

Ceturtdien, 22. novembrī, pēc diviem gadu desmitiem Latvijas trešās lielākās pilsētas mēra amatu pameta Uldis Sesks (Liepājas partija).

Liepāja ir īpaša ar to, ka princips “vīrs un vārds” te darbojas arī politikā – tā pēc stāšanās Seska vietā ceturtdien teica viņa līdzšinējas vietnieks Jānis Vilnītis (LRA). Notikumi ap Seska nomaiņu gan liecina, – lai vīri doto vārdu turētu, bija nepieciešamas aizkulišu sarunas un politiski upuri.

Pašvaldību vēlēšanās Liepājā uzvarēja Liepājas partija. Tomēr absolūto vairākumu tā neieguva, un tādējādi arī bija skaidrs, ka ilggadējā mēra Ulda Seska laiks pie pilsētas stūres ir tuvu noslēgumam. Ceturtdien ēra arī beidzās. Tomēr nekur tālu no varas Sesks nav aizgājis. Viņš paliks pilsētas vicemēra amatā.

Liepājas domē tika ievēlētas trīs partijas: septiņi deputāti pārstāv ilggadējā mēra Ulda Seska Liepājas partiju, pieci – Jāņa Vilnīša vadīto Reģionu apvienības frakciju, bet trīs – “Saskaņu”. Tas ļāva izveidot dažādus koalīcijas modeļus, arī tādu, kurā Sesks paliek opozīcijā. Tādēļ smagās sarunās partijas panāca Latvijas politikai visnotaļ neierastu vienošanos – Sesks paliks mēra amatā līdz Saeimas vēlēšanām, kurās viņš pats arī plānoja kandidēt, bet pēc tam par mēru kļūs Vilnītis. Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, gan kļuva skaidrs, ka vismaz daļa no vienošanās nepiepildīsies.

Uldis Sesks
Liepājas vicemērs (Liepājas partija)

Man kaut kā bieži vien tie lēmumi ir bijuši tādi intuitīvi, un es, godīgi sakot, paredzēju, cik sašķelta būs Saeima, un tā īsti nav tā vieta, kur es gribētu atrasties ar to zināšanu bāzi, kāda ir man uzkrāta šajā 21 gadā.

Vēlēšanas pienāca un pagāja, bet Liepājas domē nekas nemainījās. Abas koalīcijas partijas, īpaši Seska “nometne”, par solītajām izmaiņām runāja nelabprāt, raisot runas, ka tās varētu arī nenotikt. Līdz beidzot tika paziņots, ka mēra rotācija notiks novembra vidū.

Jānis Vilnītis
Liepājas mērs (LRA)

Liepājas gadījums ir īpašs, kad “vīrs un vārds” darbojas. Manuprāt, tas tikai apliecina koalīcijas spēku. Man nav ne mazāko šaubu, ka koalīcija turpinās darbu tikpat stipri, varbūt pat vēl stiprāk.

Sesks gan līdz pat pagājušās nedēļas beigām nekomentēja, kāda būs viņa un viņa partijas loma Liepājas domē pēc aiziešanas no mēra amata. No paša politiķa teiktā noprotams, ka galīgā vienošanās tika panākta tikai trešdien.

“Es biju plānojis vismaz tuvākos mēnešus neveikt tādus jaunus izaicinājumus, bet vakardien pēc sarunas ar Jāni Vilnīti, kurš mani uzrunāja tieši par stratēģisko un nākotnes attīstības plānu virzīšanu, es uz kaut kādu laiku esmu piekritis šim amatam,” norādīja Sesks.

Tagad viņš kļūs par vienu no trim Vilnīša vietniekiem. Jāpiebilst arī, ka uzreiz pēc sēdes, kurā mēra amatā tika iecelts Vilnītis, deputāta mandātu nolika viņa partijas biedrs, bijušais pilsētas vicemērs Ģirts Kronbergs. Viņa vārds bija publiski izskanējis saistībā ar pirms 2017.gada pašvaldību vēlēšanām izdotu, Seskam neglaimojošu priekšvēlēšanu avīzi.

Ģirts Kronbergs
bijušais Liepājas vicemērs (LRA)

Nav jau tā, ka tas ir kaut kāds īpašs gadījums vai kāds spiediens, kā man šodien mēģināja jautāt. Nē, protams, bija pārrunas, bija dažādi varianti. Varēja neko nedarīt, tad, iespējams, būtu kaut kāda citādāka kombinācija. Bet es savu vārdu turu. Tāpat kā šobrīd pierādīja to gan mani partneri, gan mūsu koalīcijas partneri, nu un ejam tālāk. Tā jau tikai politika.

Liepājnieki Seska ēras beigas Liepājā uztver bez īpašām emocijām.

“Labi. Priecājos. Labs cilvēks. Abi divi labi, bet nu šis būs citādāks,” norāda liepājniece Skaidrīte.

Savukārt liepājnieks Dzintars pauž: “Jūrmalā arī, kā saka jūra viļņojas. Vilnītis kā saka. Redzēsim, varbūt tas uzvārds tāds latvisks dos atkal kaut ko, kā turpināt Seska tradīcijas pilsētu sakopt.”

Sesks Liepājas mēra amatu bez pārtraukuma ieņēma kopš 1997. gada marta.

0 Komentāru