Jauna sadrupšanas fāze partijā “KPV LV”; Kā ekonomikas ministra dezertēšana no tās varētu ietekmēt valdības stabilitāti?

Pievienot komentāru

Jaunu jezgu valdības koalīcijā radījis ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga lēmums pamest partiju “KPV LV” un pievienoties Nacionālajai apvienībai, kā rezultātā “KPV LV” valde vēlas Vitenbergu atsaukt no amata, bet šīs partijas Saeimas frakcijas vairākums tam nepiekrīt, savukārt Valsts prezidents un premjers aicina nacionāļus un “KPV LV” pašiem noskaidrot attiecības un nekaitēt valdības stabilitātei, vēsta TV3 Ziņas.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ir nolēmis pievienoties “Nacionālajai apvienībai” un pamest partiju “KPV LV”, kas ir izirusi un ievērojami zaudējusi vēlētāju atbalstu.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs

“Es negribētu teikt, ka tā ir bēgšana no “grimstoša kuģa”. Ilgstoši jau arī sadarbojoties ar “Nacionālo apvienību”, mums ir tiešām izvērtusies tāda laba sadarbība. Un ir bijis varbūt grūti man arī psiholoģiski šos pēdējos mēnešus strādāt, jo domās varbūt tu esi jau par citu organizāciju. Tāda sajūta, kā dzīvojotes jau esmu teicis, – lidostā. Šo sajūtu es gribēju pēc iespējas ātrāk izbeigt.”

Vitenbergs uzskata, ka partijas nomainīšana nav šķērslis saglabāt ministra portfeli. Un par to ir pārliecināts arī Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

“Es domāju, ka tas būtu pavisam aplami labi strādājošu ministru sodīt par viņa politisko izvēli,” pauda “Nacionālās apvienības” priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Gluži pretēji uzskati ir “KPV LV” valdei, kas nolēmusi Vitenbergu atsaukt no ministra amata.

“KPV LV” valdes priekšsēdētāja, Saeimas deputāte Ieva Krapāne (KPV LV)

“Vitenbergs, kā ekonomikas ministrs, amatā tika deleģēts no mūsu partijas. Tāpēc bija tikai godprātīgi un ministra cienīgi, valstij tik ļoti smagā laikā, pirms publiskiem paziņojumiem par pievienošanos citai partijai, ka viņš paziņotu sākumā savai partijai un tad atstātu amatu pats.”

Jauno pavērsienu šodien premjers apsprieda ar Valsts prezidentu.

“Es ieteiktu nepārsteigties. Tātad “Nacionālajai apvienībai” un “KPV LV” būtu jāmēģina vienā mierā šīs attiecības noskaidrot tā, lai tās neietekmē valdības stabilitāti,” uzskata Levits.

Arī premjers sagaida, ka abas partijas pašas tiks skaidrībā par ministra amatu.

“Lai tās abas tiek galā. Viņas pašas uz līdzenas vietas rod kaut kādas grūti saprotamas problēmas. Lai tās vienkārši atrisina arī to pašu, ko pašas ir sastrādājušas,” pauda premjers.

Politisko nestabilitāti valdība nevar atļauties, uzsver Kariņš.

“Mums pietiek izaicinājumu. Mums ir Covid-19 krīze. Mums ir visa ekonomika. Mums ir izglītība un tā tālāk, un tā tālāk. Iekšlietas. Mums ir daudz nopietni darāmu darbu,” vērsa uzmanību premjerministrs.

Tikmēr Vitenberga pusē nostājies “KPV LV” Saeimas deputātu vairākums, atbalstot viņa palikšanu amatā.

Saeimas deputāts Ralfs Nemiro (“KPV LV”)

“Ja jau pēc katras personas, kas būtu mainījusi partejisko piederību, mainītu amatu sadalījumus – nu tā mēs varam nonākt pie nepārtrauktas amatu dalīšanas.”

Raivis Dzintars to uzskata par apliecinājumu tam, ka abas partijas jau atradušas kopsaucēju.

“Es uzskatu, ka šī vienošanās ir. Šobrīd ir frakcija, “KPV LV” frakcija ļoti skaidri un publiski paudusi savu vēlmi redzēt arī turpmāk Jāni Vitenbergu ekonomikas ministra amatā,” teica Dzintars.

Lai gan “Nacionālajai apvienībai” tagad ir neproporcionāli daudz amatu,Dzintars norāda, ka situācija ne tuvu vairs nav tāda, kā laikā, kad izveidoja Kariņa valdību, jo “KPV LV” deputātu skaits Saeimā sarucis no 16 uz 10.