Jaunā Kontroles dienesta vadītāja sola sīvu cīņu ar naudas atmazgātājiem

Pievienot komentāru

Par Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas dienesta vadītāju izraudzītā Ilze Znotiņa sola reformas, – lielāku atalgojumu darbiniekiem un daudz pamanāmāku cīņu ar naudas atmazgātājiem.

Lai gan, kā zināms, ASV finanšu uzraugi pēdējā laikā izrādījuši visai lielu interesi par Latvijas banku sektoru, Znotiņa uzsver, ka viņas kandidatūra Vašingtonā neesot vajadzējis saskaņot.

Konkursā izcīnīto iespēju vadīt Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas dienestu Znotiņa pieņēma pēc ilgākām pārdomām, tikai tad, kad guva apstiprinājumu tam, ka viņas iecerētās reformas gūs valsts finansiālu atbalstu. Kontroles dienests līdz šim cīnījās ar akūtu finansējuma trūkumu un slīka banku ziņojumu jūrā. Rezultātā izmeklētājiem pietrūka kvalitatīvu pieradījumu pret naudas atmazgātājiem.

Znotiņa norāda: “Kontroles dienestu nevar uzskatīt par vienīgo naudas atmazgāšanas sistēmā, – tā ir tikai viena sastāvdaļa. Mums ir svarīgi atcerēties, ka ir jābūt tiesībsargājošo iestāžu efektivitātei, kriminālvajāšanai prokuroriem ir jābūt atbilstoši izglītotiem un tiešam jāprot ātri, un efektīvi pieņemt spriedumus.”

To, ka algas naudas atmazgātāju ķērājiem bijušas smieklīgi mazas, atzina arī ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, atgādinot, ka cīņā par “smadzenēm” jākonkurē ar bankām.

Kalnmeiers min: “Jaunāka darījumu analītiķa alga ir 800 eiro pirms nodokļu nomaksas, analītiķa – 1000 eiro, savukārt vecākā analītiķa – 1300 eiro. Komercbankās līdzīga profila cilvēks saņem divas reizes vairāk.”

Saeimā šobrīd strādā pie grozījumiem atlīdzību likumā, kas paredz būtisku algu kāpumu Kontroles dienestā. Znotiņa, kura darbojusies kā advokāte un ārvalstu investoru interešu lobētāja, izvairīgi komentē pēdējo mēnešu notikumus finanšu sektorā, tostarp “ABLB Bank” krahu, ko izraisīja ASV finanšu uzraugi. Viņa gan noliedz, ka viņas kandidatūra būtu saskaņota Vašingtonā.

“Nav nekad bijušas tikšanās ASV vēstniecības darbiniekiem par šo jautājumu, ne ar kādām citām amatpersonām,” min Znotiņa.

Visticamāk, Znotiņas vadīto Kontroles dienestu sagaida arī nopietnas reformas.

Saeimā uzskata, ka būtu jāstiprina Kontroles dienesta neatkarība, mainot arī tā uzraudzību. Šobrīd naudas atmazgāšanas apkarošanu uzrauga Ģenerālprokuratūra.

Saeimas Aizsardzības komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (Vienotība) norāda: “Viņai kopā ar Finanšu ministriju būtu jāsagatavo šīs izmaiņas, kuras pēc tam Saeima jāpieņem. Taču zem Ģenerālprokuratūra dienests nevar atrasties! Jāizdomā tikai, kur būtu labākā vieta, lai sasniegtu atbilstošus rezultātus.”

Latkovska ieskatā, dienestu varētu atdot Finanšu ministrija pārraudzībā, kur jau atrodas Finanšu policija. Znotiņa savu redzējumu reformai sola sagatavot līdz augustam.