Ja Rīgas dome lauzīs līgumu ar “Tīrīga”, soda nauda var sasniegt divus miljonus eiro, plus līdz šim apmaksātie ieguldījumi

9 komentāri
Ja Rīgas dome lauzīs līgumu ar “Tīrīga”, soda nauda var sasniegt divus miljonus eiro, plus līdz šim apmaksātie ieguldījumi
KASPARS KRAFTS, F64

Otrdien, 8. oktobrī, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas sēdes laikā atbildīgās amatpersonas atklāja – ja Rīgas dome vienpersoniski lauž līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju “Tīrīga”, soda nauda paredzēta ap diviem miljoniem eiro, plus jau veiktie ieguldījumi.

Kā ziņo LNT Ziņas, otrdien komitejas sēdes laikā atbildīgās amatpersonas – Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aleksejenko un Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe – vairāk nekā stundu atbildēja uz domes deputātu jautājumiem saistībā ar “Tīrīga” līgumu, kas joprojām ir spēkā.

Viņi atklāja, kamēr dome nebūs lēmusi pretēji, atbildīgais departaments neplāno lauzt līgumu ar “Tīrīga”, kamēr Konkurences padome turpina izskatīt iespējamo pārkāpumu lietu.

Skandalozais, KP apturētais atkritumu apsaimniekošanas līgums ar uzņēmumu “Tīrīga”  joprojām ir spēkā. Uzņēmums joprojām var veikt iecerētās investīcijas, taču tam liegts slēgt līgumus ar rīdziniekiem par pakalpojuma sniegšanu. Domnieki turpina diskusiju par to, ka līgums jālauž, tomēr vēl nezina, kā izvairīties no miljoniem eiro lielām soda sankcijām.

Rīgas domei nelabvēlīgais tiesas lēmums, atstājot spēkā KP noteikto pagaidu noregulējumu, liedz pilsētā veidot uzņēmuma “Tīrīga” monopolu atkritumu saimniecībā. Tomēr šis līgums vēl spēkā – to no domes puses slēgušā mājokļu un vides departamenta vadītājs Anatolijs Aļeksejenko neplāno lauzt. Otrdien Mājokļu un vides komitejā viņš minēja, ka neredz pamatu to darīt, vismaz tik ilgi, kamēr nav zināms lēmums pamata lietā pret Rīgas pašvaldību un “Getliņi Eko” par iespējamu dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

“Pašvaldība pagaidām negrasās lauzt līgumu, jo process vēl iet, un KP vēl skatīs divus gadus šo jautājumu, un vēl būs tiesa noteikti, tāpēc šis jautājums ir atlikts…,” saka Aļeksejenko.

Tomēr departamentam pašvaldības deputāti lēma uzdot izvērtēt līguma laušanas juridiskās iespējas un finansiālās sekas.

“Ir pilnīgi publiski izskanējis, ka absolūtais deputātu vairākums, kas vēlas lauzt šo līgumu, jo Rīgā ap 600 000 iedzīvotāju, no kuriem 30, – tas ir saujiņa, kuri nevēlas lauzt šo līgumu, visi pārējie vēlas, jo uzskata šo par tādu shēmu vai nezinu, kā pateikt, afēru. Vēlas lauzt un lauzīts līgumu,” norāda deputātu bloka “Rīgai!” vadītājs  Oskars Putniņš.

Domes Mājokļu un vides departamenta vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe LNT Ziņām atzina, ka sekas vienpusējai līguma laušanai no domes puses, ne ar ko šo lēmumu nepamatojot, var būt finansiāli sāpīgas – tas tāpēc, ka arī no privātā partnera tika prasīti būtiski ieguldījumi un liela atbildība par sistēmas darbību.

“Ja tas nav saistīts ne ar kādiem apstākļiem, kas būtu klasificējami kā “force majore”, tad jārēķinās, ka kopējā summa varētu būt maksimālajā gadījumā ap diviem miljoniem, kā arī kompensācija par tiem veiktajiem ieguldījumiem un izmaksām, kas radušās līdz šim veicot investēšanu,” skaidro Piņķe.

Kā LNT Ziņām atzina uzņēmumā “Tīrīga”, kopā ar “Clear R” jau investēti ap 1,5 miljona eiro, bet cik ieguldījis otrs uzņēmums – “Eco Baltia “- vēl neizdevās noskaidrot.

Piņķe LNT Ziņām atzina, ka vēl pastāv iespēja ar uzņēmumiem vienoties. Šobrīd jautājumu kopumā saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu ir vairāk nekā atbilžu. Papildu neskaidrība saistīta ar to, vai nāksies vēl pagarināt šobrīd līdz decembrim noteikto ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā.

“Tai pat laikā jāņem vērā, ka ir arī VARAM ierosināti atkritumu apsaimniekošanas likuma grozījumi, kas arī var būtiski mainīt šo situāciju par to – līguma pārņemšanu, par pagaidu noregulējumiem, par ārkārtas situācijā, tā ka sekosim līdzi,” min Piņķe.

Jau tuvākajā laikā plānots sludināt jaunu iepirkumu uz septiņiem gadiem. Patlaban departaments plāno nolikumā atrunāt iespēju, ka līgums ar jaunajiem operatoriem var tikt lauzts arī ātrāk, ja gadījumā jautājumā par sadarbību ar “Tīrīgu” būs labvēlīgs KP vai tiesas lēmums. Sēdes laikā deputātiem bija sakrājušies daudzi jautājumi par līguma slēgšanas procesu, taču bieži atbildēs izskanēja arguments – viss ticis saskaņots ar ministrijām, centrālo finanšu un līgumu aģentūru.

9 komentāri