Izšķirošo dueli paredz starp Vējoni un Levitu jeb kā notiks prezidenta vēlēšanas

Komentāri

Jau pēc divām dienām Saeimas deputāti izšķirs valsts likteni, balsojot par jauno Latvijas prezidentu. Procedūra solās būt ilga, un sarežģīta, jo kandidāti ir četri, turklāt pastāv iespēja, ka nepieciešamās 51 balsis neiegūst neviens kandidāts. Balsojums par prezidentu būs aizklāts, un tas nav pa prātam vairākiem deputātiem.

Vēl šodien vizītē uz Reģionu partijas frakciju devās prezidenta kandidāts Egils Levtis, lai gan zināms, ka reģionālu simpātijas lielākoties ir pret pašu virzīto Mārtiņu Bondaru.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Trešdiena patiešām solās būt karsta. Ap desmitiem rītā deputāti sanāks sēžu zālē, un katrs saņems lapu ar 4 kandidātu – Sergeja Dolgopolova, Mārtiņa Bondara, Egila Levita un Raimonda Vējoņa – vārdiem. Katrs kandidāts jānovērtē ar plusu vai mīnusu.

Ja pirmajā kārtā kāds kandidāts iegūst 51+ zīmi, kļūs par prezidentu. Ja nē – deputātiem pēc pusotras stundas jābalso atkārtoti. Ja arī tad 51 balsi kandidāts negūst, potenciālo prezidentu sarakstu saīsina, rindas kārtībā izslēdzot kandidātu vārdus, un balsošanas procedūru atkārto. Ja prezidentu trešdien ievēlēt neizdodas, nākamā vēlēšanu kārta ir jārīko 15 dienu laikā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Par balsu skaitīšanu atbildīgais ir Ingmārs Līdaka, kuru šodien sastopam zīmīgā vietā – Zoodārzā – kur pēc oligarhu apspriedes 2007. gadā tika nolemts prezidenta amatā iebīdīt Valdi Zatleru. Līdaka gan lēš, ka šoreiz prezidentu izdosies ievēlēt bez aizmugures spēlēm, un amatu jau pirmajā balsošanas kārtā iegūs Raimonds Vējonis.

Aktuāls ir jautājums – vai balsojumam par prezidenta ievēlēšanu nevajadzētu būt atklātam? Šādā gadījumā sabiedrība skaidri zinātu, kā balsojis katrs deputāts, taču vismaz pagaidām lielākajai daļai tautas kalpu šādu sabiedrības ziņkāri neatbalsta.

Vairāki deputāti apņēmušies savu balsojumu iemūžināt ar mobilā telefona fotokameru, lai pierādītu saviem vēlētājiem, ka tur dotos solījumus, tikmēr lielākā daļa tautas kalpu priekšroku dod slepenības plīvura saglabāšanai.

Lasi vēl