Izmaiņas valdībā: visi jaunie ministri izturējuši uzticības balsojumu Saeimā

4 komentāri

Visi četri jaunie ministri izturējuši uzticības balsojumu. Lai apstiprinātu izmaiņas Krišjāņa Kariņa (JV) valdībā, Saeimai bija nepieciešama visa šī diena. Process nebija ātrs, jo kandidātus pamatīgi tirdīja opozīcija.

Pēc tam, kad četri koalīcijas partneri vakar parakstīja vienošanos turpināt darbu bez “KPV LV”, premjers Saeimu ceturtdien aicināja izteikt uzticību jaunajiem ministriem, kas reformētajai valdībai dotu iespēju pilnvērtīgi sākt pildīt savus uzdevumus.

“Lai šos mērķus kopīgi sasniegtu, protams, ir nepieciešams pilns Ministru kabineta sastāvs. Un šodien es aicināšu jums balsot par četriem ministriem,” sacīja Kariņš.

“KPV LV” izslēgšana amatā ļāvusi atgriezties ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam, kurš portfeli zaudēja, kad no “KPV LV” pārgāja uz Nacionālo apvienību: “Jaunajam Vitenbergam, ja Saeima šodien mani atbalstīs, būs iespēja līdz galam novest to, ko iesāka vecais Vitenbergs.”

Savukārt Marija Golubeva no “Attīstībai/Par!” iekšlietu ministra amatā nomainījusi Sandi Ģirģenu (KPV LV). “Mana darba atslēgvārdi būs cilvēcīgums, reformas un sadarbība,” viņa sacīja.

Koalīcijas partneri vērš uzmanību, ka sieviete par iekšlietu ministri Latvijā kļuvusi tikai otro reizi. “Tas ir drosmīgi un dod ļoti daudzām sievietēm Latvijā pārliecību, ka dzimumu līdztiesības jautājums, lai arī ļoti lēnām, tomēr virzās uz priekšu,” teica Saeimas deputāte Anda Čakša.

Tikmēr opozīcija jauno ministru izvēli uzskata par neloģisku un apšauba arī Golubevas piemērotību amatam. “Šis dienests ir ļoti smags dienests, kas prasa tomēr zināmu izturību un māku pateikt arī kādu stiprāku vārdu. Te ar maijpuķītēm un zaptes burku nepietiks,” pauda “KPV LV” Saeimas frakcijas vadītājs Māris Možvillo.

Mainījusies arī Izglītības ministrijas vadība. Amats uzticēts Anitai Muižniecei no Jaunās konservatīvās partijas (JKP). “Uzticības izteikšanas gadījumā apņemos strādāt ar degsmi, neatlaidību un smagu darbu, jo tikai tā ir iespējams panākt rezultātu,” norādīja jaunieceltā ministre.

Muižniece pie portfeļa tikusi tāpēc, ka Ilgu Šuplinsku no amata atsauca pašas partija. “Tas, kolēģi, kas tika izdarīts ar Ilgu Šuplinsku, tas, kas viņai ir mugurā, tas izskatās kā cirvis, zobens. Šī rīcība ar savu ministru, ar savu kolēģi, ar savu partijas biedru – nu tas, protams, daudz ko saka par Jauno konservatīvo partiju,” sacīja Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

Bet, amatu zaudējot Ramonai Petravičai, labklājības ministra portfeli ieguvis JKP deputāts Gatis Eglītis: “Man ir liels gods būt daļai, cerams, no šīs restartētās valdības. Un tas ir liels gods strādāt valsts labā.”

Opozīcija atgādina, ka Eglītim bijušas ambīcijas iegūt vairākus citus amatus – arī finanšu vai ekonomikas ministra portfeli. “Šis ir unikāls speciālists, kas varētu varbūt arī teļa dzemdības pieņemt, lauksaimniecības problēmas atrisināt. Varbūt ar papīra saspraudi arī durvis atvērt un citas noderīgas lietas izdarīt,” ironizēja deputāts Ralfs Nemiro.

Uzticības balsojumi apliecinājuši, cik trausls koalīcijai tagad ir balsu vairākums Saeimā. Par Vitenbergu un Eglīti nobalsoja 56 deputāti, bet Golubeva un Muižniece amatā apstiprināta ar 54 balsīm.

4 komentāri