Izgāžas koalīcijas iecere par vienu prezidenta amata kandidātu

Komentāri

Līdz ar Nacionālās apvienības šīs dienas lēmumu, ir izgāzusies trīs koalīcijas partiju sākotnējā iecere – panākt vienošanos par vienu Valsts prezidenta amata kandidātu, kuram būtu pārliecinošs Saeimas vairākuma atbalsts. Tagad koalīcijas partijām ir divi kandidāti – Egils Levits un Raimonds Vējonis. Pagaidām nevienam no viņiem nav skaidras izredzes iegūt nepieciešamo balsu skaitu, lai kļūtu par jauno Valsts prezidentu.

Nacionālās apvienības valde un tās deputāti par Eiropas Savienības tiesas tiesneša Egila Levita izvirzīšanu šodien lēma, Levitam neesot klāt. Viņš pilda savus tiešos pienākumus Luksemburgā. Pēc aptuveni stundu ilgas apspriedes partijas līderi paziņoja, – mēs nedrīkstam kļūdīties, izvēloties jauno Valsts prezidentu, un nosauca Levita vārdu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Nacionālā apvienība viņu uzskata par piemērotāku valsts augstākajam amatam, salīdzinot ar aizsardzības ministru Raimondu Vējoni, kuru nominējusi Zaļo un zemnieku savienība.

”Šādā jautājumā, mūsuprāt, nedrīkst vadīties no politiskās loģikas vai politisko partiju intereses, bet tiešām ir jāmeklē, kurš šo amatu spētu izpildīt pēc iespējas kvalitatīvāk un kurš tam būtu piemērotāks. Līdz ar to mēs uzskatām, ka kandidāts, ko mēs arī līdz šim esam publiskajā telpā saukuši – Egils Levits, kā politiski neitrāla kandidatūra būtu Valsts prezidenta pienākumiem šobrīd piemērotākā,” norāda VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Gatavību balsot par Egilu Levitu ir pauduši arī atsevišķi Vienotības deputāti par spīti tam, ka Vienotība ir pieņēmusi lēmumu atbalstīt Raimondu Vējoni.

Vienotības līdere Solvita Āboltiņa šodien ir tērpusies melnā. Viņa atzīst, ka tērpa izvēle nav nejauša. Āboltiņa ir neapmierināta, kā izvērsusies jaunā prezidenta meklēšana.

Viņa prognozē, ka trīs koalīcijas partiju nespēja vienoties par nedalītu atbalstu vienam kandidātam novedīs pie tā, ka Saeimas aizklātajā balsojumā netiks ievēlēts ne Vējonis, ne Levits, jo neviens nespēs iegūt vismaz 51 balsi. Tādā gadījumā partijām nāksies meklēt jaunu prezidenta amata kandidātu un būs jārīko vēlēšanu otrā kārta.

”Mani nesajūsmina tas, ka prezidenta vēlēšanas notiks divās kārtās un ka vārdi nesakrīt ar darbiem, un šajā situācijā, ka sabiedrībai īsti nebūs skaidrs, kas un kā, un kāpēc ir noticis. Šobrīd manā uztverē tā ir ļoti neglīta politiskā spēle. Nu, kā Latvijas politiskajā leksikā lieto, – ar vairākkārtējām “uzmešanām”,” skarba ir Āboltiņa.

Saskaņa ātri izvirza Dolgopolovu

Lēmumu izvirzīt Saeimas deputātu Sergeju Dolgopolovu opozicionāri pieņēma piecu minūšu laikā. Kā norāda partijas līderis Nils Ušakovs, tas tāpēc, ka esot valdījusi liela vienprātība par viņa piemērotību valsts augstākajam amatam.

“Argumenti bija, mūsuprāt, ļoti stipri un vienlaikus arī ļoti vienkārši. Cilvēks ar milzīgu politisko pieredzi. Cilvēks ar ļoti augstu autoritāti sabiedrībā. Un par autoritāti var runāt ne tikai attiecībā pret mūsu vēlētājiem, bet starp Latvijas iedzīvotājiem kopumā,” izvēli skaidroja Saskaņas priekšsēdētājs Nils Ušakovs.

Lasi vēl