Informācija vēlētājiem: izzini jomas, kurās no vietējās varas var prasīt konkrētus “darba augļus”

Pievienot komentāru
Informācija vēlētājiem: izzini jomas, kurās no vietējās varas var prasīt konkrētus “darba augļus”
LETA

Līdz pašvaldību vēlēšanām, kas notiks sestdien, 3. jūnijā, atlikušas vien dažas dienas, un šonedēļ LNT Ziņu dienests raidījumos stāstīs par jomām, par kurām ir atbildīgas pašvaldības un kurās iedzīvotāji no vietējās varas var prasīt arī konkrētu darbu izpildi. 

Lai gan izglītības jomā galvenās vadlīnijas nosaka valsts, pašvaldībām ir visai plašas iespējas rīkoties. Saskaņā ar likumu pašvaldību funkcija ir gādāt par iedzīvotāju izglītību, tostarp nodrošināt viņu tiesības pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iegūšanā, nodrošināt bērnus ar vietām mācību iestādēs un citas.

Pašvaldību pienākums ir nodrošināt vietas bērnudārzos un arī daļēji segt izmaksas par privātajiem dārziņiem tiem vecākiem, kuru bērniem vietu pietrūkst. Atbalsta summas gan dažādās pašvaldībās ir ļoti atšķirīgas. Vietējās varas, kā dibinātāja ziņā ir arī lēmums par skolu slēgšanu, atvēršanu vai reorganizāciju. Tiesa, tas jāsaskaņo ar Izglītības ministriju un to regulē arī valdības noteikumi. Saskaņā ar likumu pašvaldībām arī jānodrošina transports skolēnu nokļūšanai mācību iestādē un atpakaļ mājās.

Ir vairāki pasākumi, ko pašvaldības nodrošina pašas pēc savas gribas. Ēdināšanu pirmajām četrām klasēm nodrošina valsts, bet vecāku bērnu pusdienas pašvaldības var apmaksāt pēc savas izvēles. Līdzīgi pedagogu atalgojumu valsts piešķir mērķdotācijas veidā, bet pašvaldības nodrošina piemaksas pedagogiem un tālākizglītību, kā arī algo atbalsta personālu. Arī interešu izglītības jeb pulciņu apmaksa lielā mērā ir atkarīga no pašvaldības vēlmēm un iespējām. Pēc Latvijas Pašvaldību savienības informācijas, ļoti daudzas pašvaldības šīs izmaksas sedz, taču, protams, ir pulciņi, par kuriem vecākiem jāmaksā pašiem.

Saistībā ar mācību saturu pašvaldībām kā skolu dibinātājām ir jāizpilda noteikta programma, taču valsts noteiktajā rāmī tās var ieviest inovācijas un papildinājumus. Piemēram, ir skolas, kuras lielāku akcentu liek uz tehnoloģiju izmantošanu un to finansē pašvaldības, savukārt citās kā izvēles priekšmets tiek ieviesta novadu mācība.

Šīs nedēļas beigās, aizejot uz vēlēšanu iecirkni un izdarot savu izvēli, pašvaldību rīcību izglītības jomā būs iespēja ietekmēt ikvienam pilsonim.

Skaties video un izzini pašvaldību iesaisti izglītības jomas attīstībā, kā arī uzzini mūziķa Ralfa Eilanda motivāciju doties balsot!

Lasi vēl