Ijabs: Lai arī Eiroparlamenta vēlēšanas būs polarizētas, vēlētāju aktivitāte varētu būt neliela

Pievienot komentāru
Ijabs: Lai arī Eiroparlamenta vēlēšanas būs polarizētas, vēlētāju aktivitāte varētu būt neliela
PAULA ČURKSTE, LETA

Lai arī nākamās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas būs polarizētas un polarizācija vairo līdzdalību, vēlētāju aktivitāte tomēr varētu būt neliela, šādu viedokli intervijā aģentūrai LETA pauda partiju apvienības “Attīstībai/Par!” (AP) saraksta pirmais numurs EP vēlēšanās Ivars Ijabs.

“Šīs būs pietiekami polarizētas vēlēšanas, un mums [politologiem] šķiet, ka polarizācija vairo līdzdalību. Mēs tā domājām pagājušā gada Saeimas vēlēšanās, bet tas neīstenojās. Es pieņemu, ka šoreiz nav liela pamata domāt, ka uz vēlēšanām aizies milzīgs daudzums cilvēku, bet tā diemžēl ir tendence visā Eiropā,” sacīja Ijabs.

AP izredzes tikt ievēlētiem EP Ijabs vērtē kā labas, lai arī citos sarakstos arī “ir ļoti cienījami kandidāti”. “Cilvēku plejāde ir pietiekoši laba, proti, tie nav trešā ranga cilvēki, kas parādījušies nez no kurienes,” komentēja Ijabs.

“Tuvākie divi mēneši būs interesanti ar to, ka mēģināsim parādīt, kas ir tā “mūsu lieta”. Tas vairs nevar palikt tā, kā tas tradicionāli EP vēlēšanās ir bijis, kad izliec kādu pazīstamu cilvēku, visi par viņu priecājas un samet biļetenus… Ir jābūt ideju apmaiņai un diskusijai par Latvijas līdzšinējo gaitu ES un to, kādai ES vajadzētu izskatīties. Ir vesela virkne ar jautājumiem, kuros es labprāt uzzinātu, ko par tiem domā kolēģi no citām partijām, piemēram, par kiberdrošības jomu un budžeta sadalījuma reformām,” piebilda topošais politiķis.

Lūgts vērtēt, vai, piemēram, varam sagaidīt aktīvus Krievijas mēģinājumus iejaukties EP vēlēšanās, Ijabs pauda viedokli, ka Krievijas mēģinājumi iejaukties pašā vēlēšanu balsošanas procesā varētu tikt diezgan kontrolēti, jo Eiropas Savienības (ES) valstu vēlēšanu komisijas lielākoties tam ir gatavas.

“Cits stāsts ir par to, ka Krievija slepeni un atklāti atbalsta veselu virkni eiroskeptisku partiju. Tas nevienam nav bijis noslēpums, ka Krievija, piemēram, diezgan atklāti atbalsta Marinas Lepēnas partiju. Šādas lietas būs, bet attiecībā uz iejaukšanos balsošanā gribētos domāt, ka ES valstu specdienesti strādā, lai to novērstu. Sabiedrisko domu Krievija mēģinās ievirzīt sev vēlamā virzienā visur. Krievijas informatīvā ietekme ir spēcīga ne tikai Baltijas valstīs, bet arī vecajā Eiropā,” vērtēja politologs.