Iepriekšējās Saeimas deputāts Balodis: Pašreizējā neskaidrā politiskā situācija Latvijā ir visai neordināra un potenciāli bīstama

4 komentāri

Raugoties uz to, kādā strupceļā nu jau atkārtoti nonācis valdības veidošanas process, arvien skaļāk izskan vērtējumi, ka Latvija atrodas uz politiskas un varbūt pat konstitucionālas krīzes sliekšņa.

Ja nākamnedēļ jauno valdību neapstiprinās un ar jaunu premjera amata kandidāta nomināciju viss jāsāk būs no gala, tad, visticamāk, pie pilnvērtīgas valdības tiksim vien nākamgad.

Pašreizējā neskaidrā politiskā situācija Latvijā ir visai neordinārā un potenciāli bīstama, atzīst Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesors un iepriekšējā Saeimas sasaukuma deputāts Ringolds Balodis.

“Vairākkārtēji mēģinājumi pēc Saeimas vēlēšanām iegūt tādu premjera amata kandidātu, kas gūtu vairākumu, bet tas nesanāk, jau ir konstitucionāla krīze pēc būtības, jo vecā tehniskā valdība turpina valdīt, premjers šobrīd sēž uz diviem krēsliem – Nacionālas drošības komisijas un valdības vadītāja, šaubos, vai labi var sanākt abus šos amatus pildīt,” saka Balodis.

Neesot arī normāla situācija, ka ministrijas vada politiķi, kuri labi apzinās, ka kuru katru brīdi to vairs nedarīs. Turklāt tehniskajai valdībai ir ierobežotas pilnvaras – tā nevar pieņemt nākamā gada valsts budžetu. To, ka šāda situācija nevar turpināties ilgi, piekrīt arī cits bijušais politiķis, bijušais Satversmes tiesas vadītājs Gunārs Kūtris.

“Es domāju, ka nākamā gada sākumā var šī krīze veidoties, ja Saeimā ievēlētie spēki nespēs vienoties un apstiprināt vienu valdību. Šobrīd mēs vēl nevaram to apgalvot, jo vēl neviena valdība Saeimai nav piedāvāta,” saka Kūtris.

Gobzems gan ir apņēmības pilns panākt, lai balsojums par viņa valdību notiek. Lai to izdarītu, gan nepietiek ar vēlmi vien, vajag visu ministra amata kandidātu parakstītu valdības deklarāciju.

“Respektīvi nav aizliegts, ka visi paraksti ir no vienas partijas, bet ir jābūt katra ministra parakstam, ar vienu premjera nepietiek,” skaidro Latvijas Universitātes docents Jānis Pleps.

Pat ja Gobzemam savai valdībai izdodas nodrošināt Saeimas vairākuma atbalstu, krīze varētu ievilkties, jo nebūs skaidrības par to, vai Gobzems varēs saņemt premjeram nepieciešamo pielaidi darbam ar valsts noslēpumu.

“Neprovocējiet mani uz jautājumiem, kas nenotiks. Man būs pielaide, un valstī nekāda krīze neiestāsies,” saka Gobzems.