Komentāri

Topošais Latvijas Ministru prezidents Māris Kučinskis sabiedrībā līdz šim ļoti atpazīstams nav bijis, taču politiskajās aprindās esot visai ieredzēts. Kas ir mūsu nākamais premjers un ko no viņa var sagaidīt? 

Māris Kučinskis – pašvaldības domnieks, tad pilsētas mērs, pēc tam Saeimas deputāts un ministrs – Kučinskis ir darbojies visos politiskajos līmeņos. Viņš ir arī labi ieredzēts un iemantojis autoritāti politiskajās aprindās, lai gan sabiedrībā paši atpazīstams nav.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Uzņēmējs un politiķis Valmierā

Pašlaik 54 gadus vecais premjera amata kandidāts Māris Kučinskis ir dzimis un audzis Valmierā. Tur pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņš kļuva par uzņēmēju. Šajā laikā Kučinskis arī spēra pirmos soļus politikā, iesaistoties vēlētāju apvienībā Ozols un kandidēja Valmieras pilsētas domes vēlēšanās.

Vidzemes laikraksta Liesma žurnālists Guntis Vīksna, kurš 1994. kļuva par Valmieras domes deputātu kopā ar Kučinski, stāsta, ka politisko apvienību Ozols veidojuši vietējie uzņēmēji, kuri vēlējušies pilsētā veidot biznesam labvēlīgu un no reketa brīvu vidi.

Politikā palīdzējis mierīgais raksturs

1996. gadā Valmieras domē notika apvērsums, un iepriekšējā pilsētas vadītāja vietā sēdās Kučinskis. Izvēle izdarīta par labu viņam, jo jau toreiz pozitīvi novērtēts Kučinska mierīgais raksturs. “Viņš vienmēr ir bijis tāds, kurš karstu putru nestrebj, kurš māk runāt ar cilvēkiem,” saka Vīksna.

Ar īsu pārtraukumu Kučinskis vadīja Valmieru līdz 2003. gadam. Vietējie, kuri atceras viņa laiku, bijušā pilsētas mēra darbu cildina. “Nekad nevienam nebija atteicis, personīgi lietas palīdzēja izskatīt. Cepuri nost viņa priekšā!” tā izsakās fotogrāfs Aleksejs.

Māra Kučinska vadībā Valmiera kļuva par pirmo pašvaldību, kas aizliedza naktī tirgot alkoholu. Sākotnēji šai idejai bija arī pretinieki, taču drīz vien Valmieras cīņai ar zaļo pūķi pievienojās citi, un grādīgo dzērienu tirgošana nakts stundās tika ierobežota visā Latvijas teritorijā.

Šķēle, Tautas partija un Kučinskis

Kopā ar tā laika politisko līdzgaitnieku Kārli Greiškalnu Kučinskis 1998. gadā atsaucās aicinājumam iesaistīties Andra Šķēles veidotājā Tautas partijā.

Valmiera kļuva par oranžo cietoksni.

Iesaistīties nacionālā mēroga partijās pašvaldību vadītājus vienmēr mudinājusi arī politiskā realitāte un… pragmatisms – īpašība, ko Kučinskim piedēvē viņa pazinēji.

“Tā dzīve Latvijā ir tāda – ja neesi savā pašvaldībā vadītājs no pareizās partijas, kas valda Rīgā, tad tu tomēr neesi starp savējiem, kuriem tiek tie labākie kumosi. Bija iespējas caur to, ka bija ciešā saite Valmierai ar Rīgu, un tās tika ļoti labi izmantotas,” saka žurnālists Vīksna.

Foto:

Lai arī ārēji piezemēts, ambīcijas Kučinskim vienmēr bijušas lielas

Saeimas vēlēšanās Kučinskis sākotnēji kandidēja nesekmīgi, taču iekļuva parlamentā, kad no sava deputāta mandāta attiecās Šķēle. Nākamajās vēlēšanās viņu pārvēlēja.

Pieredzes bagātais eksdeputāts Kārlis Leiškalns, kurš ar Kučinski iedraudzējās, kas abi kopā strādāja Tautas partijas frakcijā, tagad atklāj, – lai gan Kučinska publiskais tēls ir piezemēts, ambīcijas ieņemt premjera posteni viņam bijušas jau ilgi.

“Viņš to nekad arī neslēpa. Viņš to nav bazūnējis, es neesmu dzirdējis viņu to sakām publiski, bet man personīgi viņš to ir teicis – “es gribu, un es esmu pārliecināts, ka es varu.” Viņš gribēja sasniegt šīs politikas realizācijas augstāko mērķi, kas, protams, ir valdības vadītājs,” saka Leiškalns.

Kučinskis īslaicīgi bija reģionālās attīstības ministrs, un ielika pamatus jau pēc viņa realizētajam novadu apvienošanas plānam. Bijušais ministra Kučinska padomnieks un Saeimas kolēģis Vents Armands Krauklis atzīst, ka oranžo lolotā reforma politisko kompromisu rezultātā gan beigās nav izdevusies kā iecerēta.

Ministra postenī Kučinskis gan ilgi nenoturējās, un atgriezās Saeimā, kur Tautas partija viņam uzticēja partijas frakcijas vadīšanu. Šajā laikā Kučinskim ar partijas vadību radās domstarpības.

Ekonomiskās krīzes laikā Tautas partija uz brīdi apraka kara cirvi ar savu kādreiz niknāko ienaidnieku Jauno laiku un iesaistījās Valda Dombrovska valdībā. Kučinskis sadarbību ar Jauno laiku aizstāvēja.

Kad pie politikas apvāršņa atkal parādījās Andris Šķēle, Tautas partijas politika kļuva agresīvāka un Kučinskis ne bez partijas vadības ziņas atkāpās no frakcijas vadītāja amata.

Pēc Šķēles atgriešanās Tautas partija aizgāja opozīcijā pavisam.

Kārlis Leiškalns:

Māris bija viens no tiem, kas kategoriski, protams, ar sev raksturīgo mierīgumu, uzstājās pret Tautas partijas iziešanu no Dombrovska valdības, kas neapšaubāmi atkal bija taktiska un stratēģiska kļūda. Un tā arī bija. Tautas partija pazuda no vēstures skatuves.

Kučinskis Tautas partijā gan palika līdz pat tās likvidācijai. Viņš bija viens no nedaudzajiem deputātiem, kurus ievēlēja Saeimā no Šķēles un Aināra Šlesera veidotās apvienības Par labu Latviju, kas vēlēšanās startēja vāji. Drīz Valdis Zatlers rosināja Saeimas atlaišanu, bet Šķēle nolēma sabiedrības uzticību pilnībā zaudējušo Tautas partiju likvidēt.

Bez partijas, bet ar politiķu atbalstu

Lai gan bija palicis bez savas partijas, Kučinskis par piedāvājumu trūkumu no citiem politiskajiem spēkiem sūdzēties nevarēja. Savās rindās viņu aicināja gan Vienotība, gan Zaļo un zemnieku savienība. Viņš izvēlējās otro, norādot uz zaļzemnieku saikni ar reģioniem.

Sākotnēji viņu gan Saeimā neievēlēja, un Kučinskis atgriezās pie pašvaldību darbā, strādājot Lielo pilsētu asociācijā. Šajā laikā valmierietis Kučinskis iestājās Ulda Seska Liepājas partijā, kas sadarbojas ar Zaļo un zemnieku savienību.

Vidzemes augstskolas lektors, politologs Visvaldis Valtenbergs vērtē, ka viens no Kučinska talantiem ir kontaktu un labu attiecību veidošana.

“Ņemot vērā tik dažādo karjeru, dažādo līmeņu karjeru, neapšaubāmi Kučinska kontaktu loks ir ļoti, ļoti plašs un ietver arī pašvaldību vadītājus. Šīs attiecības, protams, nekur nepazūd, un Latvijas politika lielā mērā ir sociālo tīklu politika. Nevis virtuālo sociālo tīklu politika, bet īsto sociālo saišu un pazīšanās politika,” vērtē Valtenbergs.

Kā Kučinskim piemītošās īpašības gandrīz visi aptaujātie nosauc viņa nosvērtību, spēju darboties komandā, pieredzi politikā, pragmatismu, iedziļināšanos jautājumos, augstās darbaspējas. Nav arī bijuši skandāli.

Par riskiem gan uzskata zināmu piekāpīgumu un spilgtuma trūkumu. Tāpat norādīts, ka Kučinskim nav pieredzes ārpolitikā un vājas angļu valodas zināšanas.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl