Gruzijas prezidente vizītē Rīgā pateicas Latvijai par atbalstu virzībā uz ES un NATO

2 komentāri
Gruzijas prezidente vizītē Rīgā pateicas Latvijai par atbalstu virzībā uz ES un NATO
PAULA ČURKSTE, LETA

Valsts prezidents Raimonds Vējonis trešdien, 15. maijā, uzņēma pēdējo savas prezidentūras plānoto ārvalstu vizīti. Rīgas pilī ciemojās Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kura amatā sājās vien pirms pieciem mēnešiem.

66 gadus vecā Salome Zurabišvili Gruzijas prezidenta amatā apstiprināta pērn decembrī, kļūstot par pirmo sievieti augstajā postenī.

Viņa dzimusi gruzīnu imigrantu ģimenē Francijā un trīs desmitgades bija šīs valsts karjeras diplomāte, tostarp vēstniece Tbilisi. Gruzijas pilsonību viņa ieguva 2004. gadā. Zurabišvili zināma kā Kremļa politikas kritiķe, savā inaugurācijas runā viņa nosodīja par Maskavu par Abhāzijas un Dienvidosetijas valstiskuma atzīšanu pēc 2008. gada Krievijas-Gruzijas kara.

Pēc ierašanās pilī pušu delegācijas tikās, lai apspriestu abu valstu tirdzniecības saites, sadarbību izglītībā, kultūrā un tūrismā. Pēc sanāksmes sekoja abu prezidentu kopēja preses konference, kurā galvenokārt runāja par Gruzijas virzību uz Eiropas Savienību (ES) un NATO.

“Neraugoties uz to, ka daļa Gruzijas teritorijas joprojām ir okupēta, Gruzijas tauta stingri un nelokāmi iestājas par demokrātiju. Gribu to novēlēt, – lai mēs to turpinātu darīt un vienā brīdī kļūtu par partneriem un dalībvalstīm vienās un tajās pašās organizācijās,” pauda Vējonis.

Savukārt Zurabišvili norādīja: “Kamēr Krievija – pretēji acīmredzamai realitātei – turpina domāt, ka ar savu spiedienu un agresiju spēs atturēt Gruziju no pievienošanās ES un NATO, mums vajag arī sabiedrotu atbalstu, lai atgādinātu Krievijai, ka tas nenotiks.”

Ņemot vērā, ka arī Latvijas politiķiem jau pēc dažām nedēļām jāizvēlas jauns prezidents, šī ir pēdējā plānotā ārvalsts augstākās amatpersonas vizīte Vējoņa prezidentūras laikā.

Pēc viesošanās Rīgas pilī Gruzijas prezidente nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa, tikās arī ar citām Latvijas augstākajām amatpersonām, kā arī apmeklēja Okupācijas muzeju. Savukārt trešdienas vakarā viņa piedalās prezidenta Vējoņa rīkotās oficiālās vakariņās.