Gobzems: Mans mērķis ir pagriezt valsts seju pret cilvēkiem un cilvēku seju pret valsti

2 komentāri

Otrais mēģinājums izveidot valdību ir sācies. Pirmdien, 26. novembri, pēc tikšanās ar visām Saeimas partijām Valsts prezidents Raimonds Vējonis par premjerministra amata kandidātu nominēja “KPV LV” pārstāvi Aldi Gobzemu.

Līdzīgi kā Jānim Bordānam (JKP) iepriekš, Gobzemam atvēlētas divas nedēļas koalīcijas izveidei.

Kārtējā sarunu tūre pirmdien Rīgas pilī sākās vēl pirms saullēkta. Partijas tajās neslēpa, ka sagaida no valsts prezidenta konkrētu izvēli, kuram būs vadīt valdību. Tikmēr prezidents neslēpa, ka ir vīlies partiju nespējā pašām panākt vienošanos.

Kā ierasts, pirmā uz sarunu ieradās Saeimas lielākā frakcija “Saskaņa”, kuru pārējās partijas gan atstājušas dziļi opozīcijā. Tās pārstāvji uzstāj, ka ar viņu palīdzību stabila valdība jau sen būtu gatava.

Vjačeslavs Dombrovskis
“Saskaņas” pārstāvis

Mēs visi varam redzēt, ka tur, kur “Saskaņa” bija iesaistīta, proti, Saeimas līmenī, viss notiek ļoti raiti. Mums ir rīcībspējīgs Prezidijs, mums ir ievēlētas komisijas. Darbi notiek. Tur, kur “Saskaņas” nebija, pateicoties “sarkanajām līnijām”, tur mēs redzam, ka valdības nav.

Nevienu citu politisko spēku gan šis arguments nepārliecināja. “Vienotības” pārstāvji sarunu ieilgšanā vainoja nevis “Saskaņas” trūkumu, bet partiju līdzīgos spēku samērus.

“Jaunās Vienotības” pārstāvis Krišjānis Kariņš norādīja: “Grūtība ir, ka mums ir jaunie spēki ienākuši parlamentā, kas ir laba lieta – ar ļoti lielām ambīcijām, bet matemātika neatbilst ambīcijām.”

Zaļzemnieku līderis Augusts Brigmanis akcentēja, ka prezidentam premjera kandidāts jānosauc šodien, vienalga, vai tas būtu kāds no diviem publiski nosauktajiem, vai vēl kāds trešais kandidāts, ar ko daudzi saprata prezidenta piesaukto plānu “B”.

Augusts Brigmanis
Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis

Šeit prezidentam vēlējums ir bijis trīs priedes un tajās trijās priedēs neapmaldīties, un izvēlēties pareizo ceļu. Mūsuprāt, tikai loģiski būtu, ka viņš šodien savu izvēli izdarītu.

Savukārt Nacionālās apvienības sarunvedēji atzina, ka partiju savstarpējās sarunas ir strupceļā.

Nacionālās apvienības pārstāvis Raivis Dzintars pauda: “No Nacionālās apvienības puses mēs arī paudām cerību, ka prezidents drīzumā varētu nosaukt vienu premjera amata kandidātu. Mūsuprāt, tas ļautu izkustēties no zināmās strupceļa situācijas, kurā pašlaik partijas ir nonākušas.”

Izbrāķētā premjera amata kandidāta Jāņa Bordāna Jaunā konservatīvā partija (JKP) tikmēr atkārtoja bieži dzirdēto atziņu, ka premjeram jānāk no Saeimā ievēlēto politiķu vidus.

Jānis Bordāns
JKP pārstāvis

Saeimas vēlēšanām ir nozīme. Ja neņemt vērā vēlēšanas, bet ņemt cilvēkus no vēlēšanās neizgājušajiem, tad nu būtu jāuzdod mums visiem pamatots jautājums, kāpēc ir vajadzīgas Saeimas vēlēšanas.

Kā beidzamie ieradās abu premjera amata kandidātus izvirzījušo partiju “KPV LV” un “Attīstībai/Par!” pārstāvji. Viņi uz sarunām nāca kopā – ne lielas draudzības dēļ, bet gan, lai būtu droši, ka abiem aiz slēgtām durvīm tiek teikts viens un tas pats.

“Īsiem vārdiem – mēs šodien lūdzām Valsts prezidentu izvēlēties no šiem diviem kandidātiem, lai partijas var jau pēc nominācijas situācijā tiešām vest dialogu un pārliecināties par to, ka šis kandidāts var iegūt balsu vairākumu Saeimā,” pauda “Attīstībai/Par!” pārstāvis Daniels Pavļuts.

Prezidents partiju aicinājumu arī uzklausīja, uz Rīgas pili kā pēdējos uzaicinot pašus kandidātus Arti Pabriku no “Attīstībai/Par!” un Aldi Gobzemu no “KPV LV”. Pēc īsas sarunas viņš kandidātus izveda pie žurnālistiem, lieku reizi norāja partijas, ka tās pašas nespēj tikt galā ar koalīcijas sarunām un paziņoja, ka ir izdarījis izvēli.

Raimonds Vējonis
Valsts prezidents

Es ļoti ceru, ka partijas strādās, tiksies sapulcēs un arī premjera kandidāts pārliecinās par atbalstu, un mēs varbūt nonāksim līdz valdībai. Saskaņā ar Latvijas republikas Satversmes 56. pantu, es aicinu Aldi Gobzemu veidot Ministru Kabinetu.

Vējonis Gobzema kandidatūrai izvirzījis tos pašus nosacījumus, ko iepriekš Bordānam – viņam ir divas nedēļas, lai savāktu vairākumu parlamentā, kā arī tiktu skaidrībā par ministru kandidatūrām un valdības darba plānu. Gobzems solīja, ka Latvijas uzplaukumam viņš veltīšot visu atlikušo mūžu.

Aldis Gobzems
premjera amata kandidāts (“KPV LV”)

Mans mērķis ir pagriezt valsts seju pret cilvēkiem un cilvēku seju pret valsti, un padarīt to par vienotu kopu. Un ar šādu atziņu es arī šīs divas nedēļas pavadīšu, veidojot valdību.

Gobzems norādīja, ka šo dienu partija “KPV LV” veltīs iekšējiem jautājumiem, bet oficiālās sarunas par valdības izveidi ar pārējām partijām varētu uzsākt otrdien, 27. novembrī.

2 komentāri