Gerhards neizskatīs iespēju atstādināt Ušakovu, bet virzīs likumprojektu par visas domes atlaišanu

0 Komentāru
Gerhards neizskatīs iespēju atstādināt Ušakovu, bet virzīs likumprojektu par visas domes atlaišanu
MĀRTIŅŠ ZILGAVIS, F64

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) neizskatīs iespēju atstādināt no amata Rīgas mēru Nilu Ušakovu (S), bet virzīs likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, otrdien, 8. janvārī, žurnālistiem sacīja Gerhards.

LETA jau rakstīja, ka pēc konsultācijām ar juristiem Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) secinājis, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotajā likumprojektā par Rīgas domes atlaišanu nav konstatēts neviens likumpārkāpuma fakts, uz kā pamata šobrīd juridiski varētu atlaist pašreizējo domi, aģentūrai LETA pastāstīja premjera preses sekretārs Andrejs Vaivars. Vienlaikus juristi norādījuši uz vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra tiesībām vienpersoniski, bez Ministru kabineta lēmuma atstādināt Rīgas mēru no pienākumu pildīšanas.

Komentējot Kučinska preses sekretāra pausto, ka ministrs var vienbalsīgi no amata atstādināt Rīgas mēru, Gerhards uzsvēra, ka viņš šādu priekšlikumu nav saņēmis. Tajā pašā laikā ministrs akcentēja, ka VARAM virzīsies uz priekšu ar Tieslietu ministrijas (TM) saskaņoto likumprojektu par Rīgas domes atstādināšanu.

“VARAM ir saņēmusi TM atzinumu par likumprojekta tālāku virzību, un šis saskaņojums ir nopietns, kas ļauj likumprojektu virzīt izskatīšanai valdībā,” stāstīja Gerhards, piebilstot, ka likumprojekta iekļaušana valdības dienaskārtībā būs atkarīga no Ministru prezidenta.

Tāpat ministrs informēja, ka 15. janvārī plānota likumprojekta saskaņošanas sanāksme, kuras laikā tiks uzklausīti Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, Valsts kancelejas u.c. iesaistīto pušu iesniegtie priekšlikumi un iebildumi. “Pēc iebildumu un priekšlikumu izvērtēšanas tiks gatavota izziņa par saskaņotiem vai nesaskaņotiem priekšlikumiem,” teica Gerhards.

Aicināts precizēt, vai viņš tomēr virzīs tālāk likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, nevis ņems vērā Kučinska aptaujāto juristu viedokli, ka Gerhards ar pamatotu rīkojumu var no amata atstādināt Rīgas mēru Nilu Ušakovu (S), ministrs uzsvēra, ka juristi ir rūpīgi izvērtējuši visas iespējamās rīcības un VARAM piedāvās likumprojektu par Rīgas domes atstādināšanu.

Kā ziņots, Gerhards valdībā ir iesniedzis likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

Likumprojektā teikts, ka tā mērķis ir novērst situāciju, kad Rīgas dome pieļauj nelikumīgu rīcību un nenodrošina likumos noteikto pašvaldības funkciju izpildi. Līdz ar likuma pieņemšanu Saeimā Rīgas dome tiktu atlaista un tās vietā tiktu iecelta pagaidu administrācija.

Pēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs teiktā, esot paveikts apjomīgs darbs, lai skrupulozi izvērtētu Rīgas domes darbu, it sevišķi “Rīgas satiksme” pārraudzības un kontroles jomā.

“Nav pieļaujama situācija, ka laikā, kad tiesībsargājošās institūcijas veic procesuālās darbības pašvaldības uzņēmumā, kur tiek minēts, iespējams, pat mākslīgs iepirkumu sadārdzinājums 5% līdz 7% apmērā, Rīgas dome neuzņemas atbildību par notiekošo, tā vietā sasaucot formālu sēdi “uzticības” izteikšanai priekšsēdētājam. Turklāt šis ne tuvu nav pirmais publiski izskanējušais skandāls saistībā ar iespējamām nelikumībām “Rīgas satiksmē”, tā iepriekš paudis Gerhards.

Domes atlaišanas gadījumā jaunās Rīgas domes vēlēšanas notiktu 2019. gada 25. maijā. Jaunievēlētā dome darbotos līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāktu kārtējās vēlēšanās ievēlētā Rīgas dome, kas plānotas 2021. gadā.

Tikmēr Rīgas mērs šo likumprojektu jau vairākkārt nodēvējis par “politisku šovu”, kuram nav tiesiska pamata.

Tāpat vēstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim “Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem – par 2016. gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013. gadā veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa decembra sākumā sešām no septiņām šajā lietā aizdomās turētajām personām kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Pēc astoņu dienu apcietinājuma atbrīvots tika ilggadējais partijas “Gods kalpot Rīgai” biedrs, uzņēmējs Aleksandrs Krjačeks. Savukārt apcietināti joprojām ir “Rīgas satiksmes” bijušais valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens, uzņēmuma infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, “Škoda Transportation” amatpersona Vladislavs Kozaks, citos kriminālprocesos figurējošais uzņēmējs Māris Martinsons un uzņēmējs Edgars Teterovskis

0 Komentāru