Garkalnes domes opozīcijas deputāti vāc parakstus, lai rosinātu mēra atstādināšanu no amata

3 komentāri

Viena no Latvijas bagātākajām pašvaldībām – Garkalne – iedzīvotāju nodokļu naudu gadiem tērējusi bez pamatojuma un pat izšķērdīgi, tā pēc revīzijas secinājusi Valsts kontrole. Pašvaldības vadītājs Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš (LZS) secinājumus sauc par tendencioziem.

Valsts kontrole revīzijā secinājusi, ka Garkalnes domes vadība nodokļu maksātāju naudu tērē ne vien aiz iedzīvotāju, bet arī domes deputātu muguras. Domes vadība nav ievērojusi ne tikai labas pārvaldības un atklātības principus, bet ignorējusi arī normatīvos aktus. Proti, 2017. un 2018. gadā tā iztērējusi par gandrīz trīsarpus miljoniem eiro vairāk, nekā dome bija apstiprinājusi.

“Garkalnes domes vadība ir izgājusi ārpus šiem domes pašas noteiktajiem rāmjiem un divos gados ir izlietojusi paslepeni jeb nepietiekami atklāti vairāk nekā 3,4 miljonus eiro, tas nozīmē, ka šī nauda ir izlietota, to neizliekot publiskās debatēs domē, neizvērtējot domes vajadzības aktuālākās,” saka Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins.

Pusmiljonu eiro dome bez pienācīga pamatojuma iztērējusi savu darbinieku prēmijām un degvielas kompensācijām, pēdējās pat neuzskaitot.

Korčagins skaidro: “Attiecībā uz degvielas kompensācijām – arī tās ir piešķirtas neizvērtējot, kāpēc tieši šādā apmērā, kāpēc tieši šīm amatpersonām ir nepieciešams degvielas kompensācijas, tās ir piešķirtas nenorādot precīzu sasaisti – kur ir braukts? Kāpēc tas bija jādara, un kāda tam saistība ar konkrētās amatpersonas veicamajiem pienākumiem?”

Garkalnes domes priekšsēdētājs Bauze-Krastiņš ceturtdien sasauca medijus, lai paustu savu nostāju par revīzijā secināto. Ieradušies bija arī Valsts kontroles pārstāvji, bet viņus no domes izdzina.

Lasi vēl ”Valsts kontroles ziņojums ir ļoti tendenciozs un nepareizs,” Garkalnes vadītājs noraida pārmetumus par izšķērdību novadā 

Domes priekšsēdētājs skaidro, ka 3,4 miljoni neesot paslepus nekur izlietoti, bet gan ieguldīti vērienīgā skolas celtniecībā Upesciemā. Tai esot ņemts kredīts, un šo naudas izlietojumu jau pārbaudījuši auditori.

“Šī nauda ir pārbaudīta, šī nauda perfekti ir ieguldīta skolā. Kad atnāca Valsts kontrole, viņi konstatēja, ka šī nauda kaut kādā veidā ir nepareiza, kā tas var būt, ka trīs iestādes pārbaudīja, un viss ir kārtībā, bet tāpēc es vēlreiz saku, mēs nepiekrītam šim ziņojumam,” norādīja Bauze-Krastiņš.

Viņš uzskata, ka visi darbinieki prēmēti pamatoti un likumīgi. Pārpratums gan esot sanācis ar prēmiju viņam pašam, deputāti viņam uz 60 gadu jubileju izmaksājuši prēmiju mēnešalgas apmērā, taču lēmumu noformējuši neprecīzi un pēc Valsts kontroles iejaukšanās mēram nācies to atmaksāt atpakaļ. Arī degviela darbiniekiem tiekot kompensēta pēc labākajiem pārvaldības modeļiem.

Bauze-Krastiņš: Mums visi dokumenti, kas attiecas uz degvielām, par tās piešķiršanu un izlietošanu,  viss ir pilnībā kārtībā. Tā tas ir, šeit atkal Valsts kontrolei ir viedoklis, ka varētu to darīt citādāk, bet tas ir tikai viņiem pašiem zināms.

TV3 Ziņas: Bet, kur šie darbinieki brauc, kur viņi dzīvo, kāpēc tās kompensācijas ir tik milzīgas?

Bauze-Krastiņš: Nu nav jau nekas milzīgs tur!

TV3 Ziņas: 215 000 eiro.

Bauze-Krastiņš: Nu, tas tad ir par lielu laika periodu, es pat precīzi nezinu par kādu.

Revīzijā atklātas arī citas aizdomīgas lietas, piemēram, pašvaldība piešķīrusi Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus daudziem privātmāju īpašniekiem, vairāk nekā 137 000 eiro apmērā, taču nav skaidrs, pēc kādiem kritērijiem tas darīts.

Reaģējot uz Valsts kontroles ziņojumu, paskaidrojumus no domes vadības pieprasīs Pašvaldību lietu ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”).

“Šie atklātie pārkāpumi ir būtiski, to apmērs faktiski ir šokējošs. Protams, mums vēl juridiski ir jānovērtē, kas ir tieši atbildīgs par minētajiem likuma pārkāpumiem. Ja par to atbild domes priekšsēdētājs, tad likums paredz iespēju būtisku pārkāpumu gadījumā domes priekšsēdētāju atstādināt,” saka Pūce.

Revīzija likusi sasparoties arī Garkalnes domes opozīcijai. Tās deputāti sākuši vākt parakstus, lai rosinātu Mārtiņa Gunāra Bauzes-Krastiņa atstādināšanu no amata.

3 komentāri