FM rosina paust mutvārdu aizrādījumu VID vadītājai par pretrunīgas informācijas sniegšanu

Pievienot komentāru

Atklājies, ka Finanšu ministrija sabiedrībai nezinot jau jūnijā sākusi dienesta pārbaudi pret Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi. Ministrijai nav patikuši viņas skarbie izteikumi, tāpēc kā sods sekojis aizrādījums.

Līdzko parādījās ziņa par dienesta pārbaudes uzsākšanu, VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme otrdienas pēcpusdienā rakstveidā vērsās pie sava tiešā darba devēja – finanšu ministra Jāņa Reira (“Jaunā Vienotība”), lūdzot skaidrot, par ko izmeklēšana uzsākta un kāpēc, jo līdz šim esot izjutusi politisko atbalstu.

Jaunzeme stāsta, – no premjera un Saeimas Budžeta komisijas esot saņēmusi atzinīgus vārdus. Turklāt finanšu ministrs vēl nesen neesot licis Jaunzemei nojaust, ka būtu neapmierināts ar kādiem viņas izteikumiem, kuru dēļ jāsāk dienesta pārbaude.

“Pirms viņš devās atvaļinājumā, viņš uzdeva man uzdevumus, vienojāmies, kas man ir jādara,” norāda Jaunzeme.

Izteikt iespējamos minējumus par neapmierinātības iemeslu Jaunzeme atteicās, jo pieļāva, – tematam varētu būt ierobežotas pieejamības statuss. Vēlā pēcpusdienā situācija kļuva skaidrāka, – runa ir par interviju medijā un sacīto Saeimas Budžeta komisijā.

Finanšu ministrijā skaidro, ka dienesta pārbaude tikusi uzsākta par VID ģenerāldirektores publiskajiem izteikumiem, ka viņas priekšlikumi par nodokļu sloga samazināšanu un “Moneyval” rekomendāciju ieviešanu tiekot ignorēti Finanšu ministrijā un kaut kur esot iestrēguši.

Līdz ar to veikta resoriskā pārbaude arī Finanšu ministrijas atbildīgo ierēdņu darbībā. Noskaidrojot visus apstākļus, jo dienesta pārbaude oficiāli ir noslēgta, secināts, – VID ģenerāldirektores izteiktie pārmetumi Finanšu ministrijas darbībā neatbilstot patiesībai.

“Tāpēc dienesta pārbaudes komisija finanšu ministram rosina izteikt aizrādījumu ģenerāldirektorei, ka šāda informācija neatbilst patiesībai un tā pat ir maldinoša,” skaidro Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

Vaicāts, vai aizrādījuma izteikšana vēl tikai būs, Jarockis atbildēja: “Aizrādījuma izteikšana jau ir finanšu ministra kompetence, un ministrs, atgriežoties no atvaļinājuma, par to lems.”

Teorētiski, Reirs var lemt aizrādījumu neizteikt. Taču tā arī nekļuva skaidrs, vai gadījumā pats Reirs nebija tas, kurš rosināja izveidot šādu dienesta pārbaudes komisiju par Jaunzemes izteikumiem. Pati VID vadītāja gan neuzskata, ka situācija varētu eskalēties līdz neuzticības izteikšanai un amata zaudēšanai.

“Es nācu šajā amatā ar konkrētu piedāvājumu, un es neredzu iemeslu, kāpēc cilvēkam, kuram ir Ministru kabineta mandāts, pēc pieciem mēnešiem šajā amatā būtu jāatkāpjas. Īpaši tāpēc, ka es redzu, ko es varu darīt un kā šis Valsts ieņēmumu dienesta darbs ir uzlabojams,” bilst Jaunzeme.

Par VID ģenerāldirektores izteikumiem dienesta pārbaudes komisijā darbojās arī bijušais VID un finanšu policijas vadītājs Kaspars Čerņeckis, kurš ir finanšu ministra padomnieks, un bijušais VID vadītājs Kārlis Ketners, kurš strādā ministrijas Budžeta departamentā. Veikto dienesta izmeklēšanu pati VID vadītāja Ieva Jaunzeme neuzskata par neko ārkārtēju, jo valsts pārvaldē šāds process ir vienīgais veids, kā noskaidrot objektīvo realitāti.