Finanšu ministrs: pašvaldības nākamā gada budžetā var rēķināties ar pieaugumu vidēji 3,6% apmērā

0 Komentāru
Finanšu ministrs: pašvaldības nākamā gada budžetā var rēķināties ar pieaugumu vidēji 3,6% apmērā
EDIJS PĀLENS, LETA

Valdība vēlas pašvaldībām piedāvāt mazāk līdzekļu nekā iepriekš noteikts likumā.

Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vienošanās un domstarpību protokola projekts, ko piektdien atbalstīja valdība, nosaka, ka turpmāk pašvaldībām valdība neparedzēs 19,6% no kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem, kā tas ticis praktizēts līdz šim. LPS aprēķini liecina, ka tās 2020. gadā var rēķināties ar aptuveni 18,8% no budžeta ieņēmumiem. Pašvaldības par šo faktu pauž neizpratni.

“Tas ir vidēja termiņa budžeta likumā. Jebkurš likums ir jāpilda. Mēs esam tomēr likumpaklausīgi pilsoņi, un tādiem mums vajadzētu palikt. Ja kāds lēmums ir pieņemts, ja tas ir ilgtermiņa lēmums, tad to katru gadu nedrīkst mainīt,” norāda LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis.

Tikmēr finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) norāda, ka ekonomika vairs nepieaug tik strauji kā iepriekš, tāpēc valdība nevar pildīt vidēja termiņa budžetā paredzēto apņemšanos. Viņš kritizē Saeimu, kas savulaik pieņēmusi likumus par finansējumu, ko valdība nevar pildīt.

“Šādas proporcijas vai procenti ir ierakstīti vairāk nekā 10 likumos, un nekad neviens nav pildījies. Arī šeit atbildība ir jāprasa tiem, kas raksta šādas proporcijas, nevis tiem, kuri raksta budžetu, izejot no ekonomiskās situācijas,” skaidro Reirs.

Finanšu ministrs vienlaikus uzsver, ka pašvaldības nākamā gada budžetā var rēķināties ar pieaugumu vidēji 3,6% apmērā. Vienošanās un domstarpību protokola projektu valdības un pašvaldību pārstāvji turpinās apspriest pirmdien, bet pieņems – otrdien.

LPS kritizē arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piedāvātos grozījumus Dabas resursa nodokļa likumā, kas nākamgad vietvarām radīs zaudējumus vairāk nekā sešu miljonu eiro apmērā. Tas var radīt situāciju, kurā pašvaldības nespēj izpildīt tām uzliktos pienākumus vides aizsardzības jomā, uzsver pašvaldību savienībā. Interesanti, ka šīs dienas valdības ārkārtas sēde bija pirmā Latvijas vēsturē, kas notika attālināti – valdības e-portfelī.

0 Komentāru