Finanšu ministrija mēneša laikā sāk jau otru dienesta pārbaudi VID

2 komentāri
Finanšu ministrija mēneša laikā sāk jau otru dienesta pārbaudi VID
PAULA ČURKSTE, LETA

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) mēneša laikā sākta jau otrā dienesta pārbaude par iespējamiem pārkāpumiem. TV3 Ziņu rīcībā esošā informācija liecina, ka šoreiz ir runa par jauno kārtību, kādā tiek ierakstītas VID darbinieku sarunas ar klientiem.

Pirmo pārbaudi pret VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi par izteikumiem medijos un Saeimas Budžeta komisijā Reirs ierosināja jūnija beigās. Speciāli izveidota komisija rosināja Reiram paust mutvārdu aizrādījumu Jaunzemei par pretrunīgas informācijas sniegšanu. Aizrādījums Jaunzemei vēl nav izteikts, jo Reirs atrodas atvaļinājumā. Tomēr viņa prombūtnes laikā finanšu ministra pienākumu izpildītājs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) rosinājis jaunu dienesta pārbaudi VID.

“Finanšu ministrija ir saņēmusi juridiskas personas sūdzību par iespējamu VID prettiesisku darbību. Pamatojoties uz to, Finanšu ministrijas vadība pieņēma lēmumu sākt dienesta pārbaudi, kas ir ierosināta par kopējo dienestu, nevis pret kādu konkrētu personu, proti, ir sākta pārbaude par VID darbības tiesiskumu,” norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

Finanšu ministrija neatklāja, kas sūdzību iesniedzis un par ko tā ir. Taču TV3 Ziņu rīcībā esošā informācija liecina, ka iesniedzējs ir Šveices advokāta Rudolfa Meroni kontrolētais uzņēmums “Latvijas naftas tranzīts”.

Maijā VID uzņēmumam noteica nodrošinājumu, tostarp apķīlāja gandrīz astoņus miljonus eiro bankas kontā. Savukārt jūlijā uzņēmums iesniedza sūdzību par kārtību, kādā, veicot auditus, tiek ierakstītas VID sarunas ar klientiem.

Internetā nopludināts noslepenots Jaunzemes rīkojums, kurā darbinieki tiek instruēti, kā sarunas ierakstāmas un kādam jāizskan brīdinājumam. VID TV3 Ziņām neapstiprināja, vai pārbaude saistīta ar jauno kārtību. Tomēr, komentējot izdoto rīkojumu, uzsvēra, ka lēmums ierakstīt sarunas pieņemts, lai mazinātu iespējamās domstarpības. Dienests kategoriski noliedz, ka būtu iespējami sistēmiski pārkāpumi vai sarunu ierakstīšana, par to nebrīdinot.

“Visas telefonsarunas, arī, kad zvanāt, lai konsultētos par savu uzņēmumu, tiek ierakstītas no šā gada 12. jūlija, par ko tika sabiedrība informēta un par ko klienti tiek informēti, kad piezvana. Tāpat tiek ierakstītas sarunas, kad tiek veikti uzņēmumu auditi, bet arī tad uzņēmuma pārstāvji tiek informēti,” skaidro VID pārstāvis Andrejs Vaivars.

Jāpiebilst, ka arī šoreiz ar finanšu ministra rīkojumu izveidota dienesta pārbaudes komisija, kuras sastāvā ir Reira padomnieks un bijušais VID augsta ranga darbinieks Kaspars Čerņeckis. Ja pārbaudē tiks atklāts atkārtots VID vadītājas Jaunzemes pārkāpums, tas var kalpot par iemeslu, lai rosinātu viņas atstādināšanu. Jāpiebilst, ka Jaunzeme VID vada tikai pusgadu.