Finansējuma palielināšanu partijām Saeima skatīs steidzamības kārtībā

17 komentāri

Pretēji opozīcijas iebildumiem likumprojektu par politisko partiju valsts finansējuma vairākkārtēju palielināšanu Saeima skatīs steidzamības kārtībā.

Sabiedrībā pretrunīgus vērtējumus izraisījušais likumprojekts, kas paredz no nākamā gada tērēt papildu 4,5 miljonus eiro vairākkārtējai partiju finansējuma palielināšanai, no valdības nonācis Saeimā.

Pret šīs ieceres īstenošanu portālā “Manabalss.lv” parakstījušies jau gandrīz 6000 iedzīvotāju. Otrdien likumprojektu pirmo reizi vērtēja Saeimas atbildīgā Valsts pārvaldes komisija.

Saeimas deputāte Regīna Ločmele-Luņova (“Saskaņa”) norādīja: “Jūs taču neesat ne akli, ne nedzirdīgi. Jūs taču dzirdat un lasāt sociālajos tīklos visu, ko cilvēki domā par šo likumprojektu!”

Savukārt tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) biroja vadītājs Aldis Bukšs sēdē pauda: “Tā lielākā opozīcija nāk no partijām, kas saņēmušas lielāko ziedojumu apmēru kopš 2014. gada – ZZS trīs miljoni un ”Saskaņai” 3,5 miljoni.”

Likumprojektu plānots pieņemt steidzamības kārtā kopā ar nākamā gada valsts budžetu. Vairāki deputāti pret to iebilda, norādot, ka šāds jautājums jāizdiskutē visos trijos lasījumos. Ar minimālu vairākumu atbildīgā komisija tomēr nobalsoja par to, ka likumprojektu Saeima skatīs steidzamības kārtā.

Iepriekš jau vēstīts, – jau no nākamā gada būtiski palielināsies valsts atvēlētais finansējums politiskajām partijām. 

Kopš 2012. gada valsts naudu saņem partijas, kuras Saeimas vēlēšanās ir ieguvušas vismaz divu procentu vēlētāju atbalstu un par katru balsi gadā tām pienākas 0,71 eiro. Arī turpmāk slieksnis valsts naudas iegūšanai būs divu procentu vēlētāju atbalsts parlamenta vēlēšanās, attiecīgi par katru Saeimas vēlēšanās saņemto balsi iegūstot 4,50 eiro, bet 50 centus – par balsi pašvaldību un arī Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.

Ja Saeimas vēlēšanās partija būs pārvarējusi piecu procentu barjeru, tā vēl papildus iegūs 100 000 eiro gadā.

Tomēr valsts atbalstam, kas, piemēram, opozīcijā esošajai ”Saskaņai” sasniegtu pat miljonu, tiks noteikti maksimālie griesti – 800 000 eiro gadā. Ierobežojumi skars arī ziedojumus, biedru un iestāšanās naudas.

17 komentāri