Ētikas kodeksu pārkāpušos deputātus varēs izslēgt no Saeimas sēdēm

0 Komentāru
Ētikas kodeksu pārkāpušos deputātus varēs izslēgt no Saeimas sēdēm
FOTO: LETA

Saeimas Juridiskā komisija šodien skatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja Saeimas Kārtības ruļļa grozījumu projektu, kas paredz, ka par ētikas kodeksa pārkāpšanu Saeimas deputātus varēs sodīt ar izslēgšanu no Saeimas sēdēm, piemērojot attiecīgu mēnešalgas atvilkumu. Likumprojekts vēl būs jāskata Saeimai.

Iecerēts, ka deputātam varēs arī liegt tiesības uzstāties Saeimas sēdē. Kārtības rullī paredzēts noteikt, ka, konstatējusi Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpumu, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija varēs ierosināt Saeimai liegt deputātam runāt Saeimas sēdē vai izslēgt deputātu uz vienu līdz sešām Saeimas sēdēm. Komisijai būs jāsagatavo attiecīgs Saeimas lēmuma projekts.

Pašlaik Kārtības rullī noteikts, ka deputāts, kas izslēgts no Saeimas sēdēm, maksā par katru sēdi sodu 20% apmērā no mēnešalgas un sods atvelkams no mēnešalgas. Šo regulējumu paredzēts papildināt ar priekšlikumu, ka soda kopsumma vienā kalendārajā mēnesī nedrīkstēs pārsniegt summu, kuras ieturēšanas rezultātā deputāts saņems mazāk par valstī noteikto minimālo mēnešalgu.

Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne norādīja, ka attiecīgos sodus varēs piemērot arī tad, ja tiks konstatēts deputāta zvēresta pārkāpums.

Saeimas Kārtības ruļļa grozījumi tika izstrādāti, ņemot vērā kolektīvo iesniegumu “Atbildība par Saeimas deputāta zvēresta laušanu”, ko parakstījuši 13 854 pilsoņi, norādīja Saeimas Preses dienestā. Tas paredzēja Saeimai tiesības lemt par deputāta izslēgšanu no Saeimas sastāva, ja būtiski pārkāpts deputāta svinīgais solījums, norāda Čepāne.

Juridiskās komisijas priekšsēdētāja norāda – redzot sabiedrības sašutumu par gadījumiem, kad atsevišķi deputāti saņem pārkāpumam neadekvātu sodu, komisija ir paredzējusi plašākas iespējas adekvāti reaģēt – līdz pat iespējai liegt deputātam piedalīties sešās Saeimas sēdēs, attiecīgi būtiski samazinot atalgojumu.

Patlaban par deputāta ētikas kodeksa pārkāpumiem deputātam var izteikt mutvārdu brīdinājumu, izteikt rakstveida brīdinājumu vai arī izteikt rakstveida brīdinājumu, paziņojot par to Saeimas sēdē un publicējot komisijas lēmumu oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Tāpat grozījumi Saeimas Kārtības rullī paredz izveidot Ilgtspējīgas attīstības komisiju. Plānots, ka tā pārraudzīs Nacionālā attīstības plāna un Latvijas Ilgtspējīgas attīstības stratēģijas līdz 2030.gadam ieviešanu, kā arī uzraudzīs šo plānošanas dokumentu pārskatīšanu. Tāpat plānots, ka jaunā komisija, sniedzot savus atzinumus un priekšlikumus, līdzdarbosies citu stratēģisku un starpnozaru plānošanas dokumentu izstrādē, kā arī konceptuālu jautājumu risināšanā.

Grozījumi paredz arī pienākumu Valsts kontrolei reizi gadā nākt klajā ar rakstveida ziņojumu Saeimai par Valsts kontroles darbu un ziņot par paveikto Saeimas sēdē.

Komisija trešajā lasījumā likumprojektu papildinājusi ar procedūru vidēja termiņa budžeta ietvara izskatīšanai parlamentā, jo iepriekš šāda kārtība Kārtības rullī nav bijusi nostiprināta.

Tāpat deputāti šodien atbalstīja priekšlikumu Sabiedrības saliedētības komisiju pārdēvēt par Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisiju, tādējādi nosaukumā precīzāk atspoguļojot komisijas darbā aptverto jautājumu loku.

Savukārt Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā strādās pa diviem deputātiem no katras frakcijas. Patlaban Kārtības rullis nosaka, ka darbam šajā komisijā ievēlē pa vienam deputātam no katras frakcijas.

“Komisijas darba grupā izstrādātie priekšlikumi ir pagaidu risinājums, virzot iedzīvotāju iniciatīvu par atbildību deputātiem, kuri lauzuši deputāta zvērestu. Redzot, ka sabiedrībā ir liels sašutums par gadījumiem, kad atsevišķi deputāti saņem pārkāpumam neadekvātu sodu, esam paredzējuši plašākas iespējas adekvāti reaģēt uz šādiem gadījumiem, līdz pat iespējai liegt deputātam piedalīties sešās Saeimas sēdēs, attiecīgi būtiski samazinot atalgojumu,” informēja Saeimas Preses dienestā.

0 Komentāru