Komentāri

Pieaugot spriedzei attiecībās ar Krieviju, Eiropas Savienības (ES) vadītāji apsver ideju par vienotas armijas izveidi. Līdz šim gan nav izskanējuši konkrēti priekšlikumi, kā šāda armija varētu funkcionēt, taču iniciatīvas autors, Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers, to plāno prezentēt ES līderu samitā jūnijā. Latvijas atbildīgās amatpersonas uz vienotas armijas izveidi raugās skeptiski, norādot, ka tā vietā vajadzētu stiprināt NATO spējas.

Apvienotas dalībvalstu militārās un aizsardzības spējas, ļautu ne tikai ietaupīt vairāk nekā 120 miljardus eiro gadā, bet arī efektīvāk stāties pretī kopējiem izaicinājumiem – bloka līderus jau ar konkrētiem priekšlikumiem EK prezidents Junkers plāno iepazīstināt jūnijā. Pēc viņa domām, Eiropas armija nedublētu NATO spējas, bet tās stiprinātu. Tam piekrīt arī Eiroparlamenta ārlietu komitejas vadītājs.

Latvijas aizsardzības ministram Raimondam Vējonim ideja nešķiet tik spīdoša, tā vietā būtu jāstiprina tieši NATO spējas, katrai valstij šim mērķim atvēlot 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Tā kā ES valstis pēdējos gados apcirpušas savus aizsardzības budžetus, Eiropa lielā mērā paļaujas tieši uz NATO, kura lielākais donors ir amerikāņi. Turklāt bloka valstis jau gadiem nav spējušas vienoties par Eiropas kaujas grupu izmantošanu, tādēļ apšaubāma šķietot arī armijas darbība.

Arī bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks uz vienotas Eiropas armijas izveidi raugās skeptiski.

Junkera ideja daudziem eiroparlamentāriešiem bijusi negaidīta. Tā vietā daudzi gribētu dzirdēt par lēmumu, kas liedz bloka valstīm tirgot militāro tehniku Krievijai.

Sagaidāms, ka Junkera ideja par vienotu armiju varētu nepatikt Lielbritānijai, kas neatbalsta dziļāku bloka integrāciju, bet tā jau radusi atbalstu Vācijā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl