EP pieprasa Eiropas Savienību nekavējoties reaģēt uz Krievijas sankciju sarakstu

11 komentāri

Eiropas Savienības (ES) augsta līmeņa amatpersonu iekļaušana sankciju sarakstā ir bezprecedenta solis un apliecinājums tam, ka Krievija apzināti eskalē attiecības ar Eiropas. Arī Latvija paziņojusi, ka mūsu amatpersonu iekļaušana nevēlamo personu sarakstā nepaliks bez atbildes.

Krievijas Ārlietu ministrijas piektdienas vakarā noteiktās sankcijas attiecas uz augsta līmeņa ES amatpersonām. Tostarp tās attiecinātas uz Eiropas Parlamenta (EP) prezidentu Dāvidu Sasoli – Komisijas viceprezidenti Veru Jaurovu, Eiropas padomes parlamentārās asamblejas Francijas delegācijas locekli Žaku Mēru, Berlīnes prokuratūras, Zviedrijas aizsardzības institūta pētnieciskā vadītāji. Sarakstā ir arī Igaunijas valodas departamenta vadītājs un no Latvijas nevēlamo personu sarakstā iekļauts mediju uzrauga vadītājs Ivars Āboliņš un Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš. Komentējot sava vārda parādīšanos Krievijas sankciju sarakstā, Āboliņš TV3 Ziņām norādīja, ka tas ir labākais darba novērtējums.

Āboliņš norāda: “Pēdējā pusotra gada laikā Latvija ir ierobežojusi vairāk nekā 30 ar Krieviju saistītu telekanālu darbību. Bez šaubām, šis lēmums – iekļaut mani šajā nevēlamo personu sarakstā – ir saistīts ar to, ka NEPLP ir ļoti efektīvi aizsargājis Latvijas informatīvo telpu. Un tā ir Krievijas atbilde mūsu darbam. Šis solis manuprāt ir visaugstākais mana un manu kolēģu darba novērtējums.”

Ārlietu ministrija (ĀM) tikmēr norāda, ka šī Krievijas rīcība bez atbildes nepaliks.

ĀM preses sekretārs Jānis Beķeris skaidro: “Visdrīzāk tas ir mēģinājums izdarīt spiedienu uz visu ES, un Latvijas gadījumā šeit runa ir par mēģinājumu ietekmēt Latvijas valsts valodas politiku un īstenoto mediju politiku. Mēs jau esam paziņojuši, ka bez atbildes tas nepaliks. Mēs tuvākajā laikā spriedīsim par piemērotākajiem atbildes soļiem, lai varētu reaģēt uz šo situāciju.”

Eiropas Parlamenta prezidents Dāvids Sasoli saziņas vietnē “Twitter”, komentējot sava vārda parādīšanos Krievijas sankciju sarakstā norāda: “Acīmredzot es neesmu laipni gaidīts Kremlī? Man bija nelielas aizdomas. Bet nekādas sankcijas vai iebiedēšana netraucēs Eiropas Parlamentam un man aizstāvēt cilvēktiesības, brīvību un demokrātiju. Draudi mūs neapklusinās.”

Eiropas lielākā politiskā spēka – Eiropas Tautas partijas viceprezidente Sandra Kalniete TV3 Ziņām norāda, ka iekļaušana sankciju sarakstā būtu jāuztver kā komplimentu.

“Tas, ka tur ir Ivars Āboliņš, gan Māris Baltiņš, ka NEPLP un valodas centrs ir rīkojusies konsekventi, un man ir prieks, ka beidzot šis iestādes strādā tā, ka Krievijai tas nepatīk. Tas līmenis ir arī nevienmērīgs pēc savas ietekmes – tur ir Sasoli Jurova, un tad ir izlasītas personas no ES dalībvalstīm, kas apliecina, ka Krievija ļoti rūpīgi seko tam, kas notiek ES dalībvalstīs,” norāda Kalniete.

ES būtu jābeidz domāt par draudzīgas rokas sniegšanu austrumu kaimiņam.

“Dienu pirms Krievija paziņoja par savām izraidīšanām, Vācijas ārlietu ministrs un Austrijas kanclere atkal runāja, ka mums ir jāsniedz draudzīga roka Krievijai – nu, tā pastieptā roka paliks tukša. Es uzskatu, ka ASV un ES ir jāapzinās, ka attiecības arvien pasliktinājušās un būtu jāatsakās no šīs koncepcijas, ka mēs nedrīkstam darīt neko, kas Krieviju sakaitinās un attiecības pasliktinās,” saka Kalniete.

Eiroparlaments pieprasa nekavējoties reaģēt uz Krievijas veidoto nevēlamo personu sarakstu.

“Mēs Eiropas Parlamentā prasām, lai augstais pārstāvis, lai viņš piemērotu izraidīšanu Krievijas pārstāvniecībai ES, un tāpat būtu īstais brīdis, lai vai nu Uzrula vai Borels izsauc pie sevis uz paklāja Čizovu, kas ir ilggadējs Krievijas pārstāvis ES. Nav saprotams šis Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts, un nesen es izlasīju jociņu – Krievijai būtu vieglāk uztaisīt sev draudzīgo valstu sarakstu, – tad bieži vien Krieviju atbalsta lielākie cilvēktiesību un miera čempioni – Sīrija, Venecuēla Ķīna – tas draudzīgo valstu saraksts ir ļoti ļoti iespaidīgs,” saka Kalniete.

Eiropas Komisijas, padomes un parlamenta vadītāji Šarls Mišels sankciju sarakstā iekļautais Sasoli un Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena Maskavas rīcību kopējā paziņojumā nodēvējuši par nepamatotu un uzsvēra, ka 27 dalībvalstu bloks ir gatavs atbildes soļiem. Eiropas institūciju vadītāji norāda, ka Šis lēmums ir kārtējais pierādījums –  Krievijas Federācija ir izvēlējusies turpināt pasliktināt nevis labot attiecības ar savienību.