EP kandidātu debates: Kā palielināt maksājumus lauksaimniekiem, ja ES budžets kļūst mazāks?

Pievienot komentāru
EP kandidātu debates: Kā palielināt maksājumus lauksaimniekiem, ja ES budžets kļūst mazāks?

Kā palielināt maksājumus lauksaimniekiem, ja Eiropas Savienības (ES) budžets kļūst mazāks? Vai par demogrāfijas jomu būtu jāsāk rūpēties arī visas Eiropas līmenī? Atbildes uz šiem jautājumiem ceturtdien, 16. maijā, LNT rīta ziņu raidījuma “900 sekundes” meklēja Eiropas Parlamenta (EP) deputāta amata kandidāti.

Pēc “Brexit” ES budžets, visticamāk, saruks. Turklāt mūsu valsts ekonomika aug, tāpēc Latvija var pretendēt uz aizvien mazāku līdzekļu apjomu no ES fondiem, kas paredzēti, lai izlīdzinātu dalībvalstu ekonomiskās atšķirības. Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) kandidāte Dana Reizniece-Ozola uzskata, ka nepieciešama ES budžeta palielināšana.

“Mums būs jāvienojas par to, kā palielināt kopējo budžetu ES. Ir priekšlikums ieviest jaunus nodokļus. Mēs esam pret to. Atbalstām ideju par lielāku iemaksu veikšanu no katras dalībvalsts,” debatēs norādīja Reizniece-Ozola.

Tomēr Eiropas Komisijas pašreizējais daudzgadu budžeta piedāvājums paredz finansējuma samazinājumu Latvijai. Par to pārmetumus saņēma “Jaunās Vienotības” Eiroparlamenta vēlēšanu saraksta līderis Valdis Dombrovskis, kurš vienlaikus ir Eiropas Komisijas viceprezidents.

“Jūs kā Komisijas viceprezidents piedāvājat EP budžetu, kurā ir 13% samazinājums kohēzijai, kas ir tieši, lai līdzsvarotu reģionu attīstību. 15% samazinājums lauku attīstībai, kas ir domāts laukiem. Vai tas ir taisnīgi?” tā Dombrovskim debatēs vaicāja EP deputāta amata kandidāts Edvards Smiltēns (LRA).

Dombrovskis Eiropas Komisijas piedāvājumu nosauca par labu starta punktu. EP ievēlētajiem deputātiem gan vajadzētu panākt, lai budžets tomēr būtu Latvijai izdevīgāks nekā pašlaik, sprieda Dombrovskis.

“Piedāvājums ir tāds, kādu to paredz Kohēzijas politikas uzstādījumi. Tāpēc Igaunijai un Lietuvai šie samazinājumi ir lielāki. Tas, kas ir jādara EP, ir jāstrādā, lai panāktu kādus labākus nosacījumus, panāktu izmaiņas no šīs formulas, panāktu kādas modifikācijas,” pauda Dombrovskis.

Kamēr debatētāji bija vienisprātis, ka Eiropas budžetu jāpieaug, pieredzes bagātais eiroparlamentārietis no Nacionālās apvienības Roberts Zīle vienlaikus atgādināja, ka no ES nevar prasīt neiespējamo.

“Tie, kas māna savus vēlētājus, un runā savās programmās par Eiropas pensiju fondiem – viņi stāsta blēņas, jo Vācijas nodokļu maksātāji nemaksās mums pensijas. Tā ir mūsu lieta,” norādīja Zīle.

Tikmēr debašu laikā neviennozīmīgu vērtējumu saņēma ZZS ideja, ka Latvija varētu izmantot ES fondus, lai jaunajiem vecākiem izmaksātu bērnu piedzimšanas pabalstus. Ja šo ieceri īstenotu, vajadzētu atteikties no citām programmām, kurās ieguldīt ES fondus.