Eksperts: Valsts prezidentam būtu pienākums atlaist Saeimu, ja tā nebūtu mainījusi lēmumu par Varakļāniem

1 komentārs

Ja Saeima nebūtu mainījusi savu lēmumu par Varakļāniem, Valsts prezidentam būtu pat pienākums atlaist Saeimu, pārliecināts konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars.

Konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars

“Es teiktu, ka nevis būtu pamats, bet tam būtu jābūt pamatam, lai prezidents ierosinātu Saeimas atlaišanu. Ja viņš to neizdarītu, tas būtu ļoti dīvaini. Ja viena Saeima tur vienu deputātu neatļāva pakratīt pareizajā brīdī, tad tādēļ tā Saeima tika atlaista, tad šajā brīdī, kad Saeima vienkārši klaji ignorē konstitucionālās tiesas spriedumu, tad, man liekas, būt tikai loģiski tāda pati un stingrāka rīcība.”

Pastars uzskata, ka, nepildot tiesas spriedumu, Saeima būtu nostājusies uz takas, kas Latviju novestu pilnīgā beztiesiskumā.

“Pieļauj tieši tās pašas kļūdas, uz kurām Satversmes tiesa precīzi norādīja. Tas bija tas trakākais. Principiāli ignorēt tiesu tāpēc, ka tā ir “slikta, neprotoša un kopumā Satversmi graujoša” – deputāti tā uzskata, tādēļ tā ir taisnība. Tas arī ir vissliktākais, kas šajā precedentā bija,” tā Pastars.

TV3 Ziņas jau vēstīja, ka Saeima 1. jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas nosaka, ka Varakļānu novads pašlaik paliks kā atsevišķa pašvaldība. Valdībai līdz 2022. gada 1. janvārim būs jāiesniedz Saeimai priekšlikumi attiecībā uz Varakļānu novada administratīvo teritoriju atbilstoši Saeimas jau noteiktajam administratīvi teritoriālās reformas mērķim.

Lēmums par Varakļānu novadu kā atsevišķu pašvaldību vismaz uz laiku ir kompromiss pēc tam, kad Saeima bija balsojusi pretēji Satversmes tiesas (ST) lēmumam attiecībā uz Varakļānu novada tālāko nākotni. Kompromisu vienošanās panākta pēc koalīcijas partiju tikšanās pie Valsts prezidenta Egila Levita, kurš norādījis uz Saeimas 31. maija balsojuma radīto konstitucionālās krīzes risku.

Jau vēstīts, ka par priekšlikumu, kas ignorē ST spriedumu un atbalsta Varakļānu iekļaušanu Rēzeknes novadā, 31. maijā Saeimas sēdē balsoja Jaunās konservatīvās partijas, Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK un “Saskaņas” deputāti. Priekšlikums vēl līdz galam netika pieņemts, jo tam būtu nepieciešams balsojums par pašu likumprojektu kopumā.

Tāpat vēstīts, ka ST 28. maijā atzina Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam par neatbilstošu Satversmei.

1 komentārs