Eksperts: Turpmākās valdības veidošanas sarunas atkarīgas no tā, vai “KPV LV” “uzmetīs” Bordānu

0 Komentāru
Eksperts: Turpmākās valdības veidošanas sarunas atkarīgas no tā, vai “KPV LV” “uzmetīs” Bordānu
IEVA ČĪKA, LETA

Turpmākās valdības veidošanas sarunas atkarīgas no tā, vai partija “KPV LV” “uzmetīs” Ministru prezidenta amatam izvirzīto Jāni Bordānu un viņa pārstāvēto Jauno konservatīvo partiju (JKP), aģentūrai LETA pauda Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Ņemot vērā valdības veidošanas gaitā radušos sarežģījumus, kā arī politisko spēku paziņojumus par attiekšanos startēt viena vai otra vadītā valdībā, patlaban ir būtiski nodrošināt iespējamo vairākumu, norādīja Skudra. Viens no tādiem varētu rasties, ja tā dēvētajam partiju apvienības “Attīstībai/Par!” (AP) politiķa Arta Pabrika “četriniekam”, kura sastāvā ir arī nacionālā apvienība, “Jaunā vienotība” un Zaļo un zemnieku savienība, savā pusē izdotos pārvilināt “KPV LV”, kas gan iepriekš apliecināja atbalstu Bordāna veidojamajam Ministru kabinetam.

Politologs uzsvēra, ka pašlaik vērojamā situācija atgādina balsojumu par Saeimas priekšsēdētāju, kur vienā pusē kopā balsoja JKP un “KPV LV”, bet otrā – “Pabrika četrinieks”.

Skudra atgādināja, ka vēl pirms vēlēšanām “nopludinātajā” “KPV LV” politiķu Artusa Kaimiņa un Alda Gobzema telefonsarunā Gobzems mudināja sadarboties arī ar tām partijām, kuras šiem politiķiem īsti nepatīkot, jo tas esot veids, kā iekļūt koalīcijā. Gobzems toreiz Kaimiņam esot teicis, ka ir “jāmāk sastrādāties arī ar blēžiem”, atmiņā atsauca eksperts.

Līdz ar to tieši “KPV LV” pārvilināšana “Pabrika četrinieka” pusē varētu pavirzīt valdības veidošanas sarunas, uzskata Skudra.

Vienlaikus eksperts uzsvēra, ka valdības veidošanas sarunas atkarīgas arī no tā, kuru kā nākamo Ministru prezidentu amata kandidātu izvirzīs Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Skudras ieskatā politiskajiem spēkiem, kas paziņojuši par izstāšanos no pašlaik notiekošajām valdības veidošanas sarunām, Vējonim būtu jāpiedāvā alternatīvie kandidāti, kuriem būtu potenciāls nodrošināt vairākuma atbalstu un rezultātā izveidot valdību.

Skudra norādīja, ka, iespējams, Bordāns un viņa pārstāvētā partija turpmākajās valdības veidošanas sarunās varētu arī nepiedalīties, tādējādi veidojoties situācijai, ka 13.Saeimas opozīcijā varētu palikt “Saskaņa”, kas jau sākotnēji netika iesaistīta valdības veidošanas sarunās, kā arī JKP, kurai pēc Vējoņa aicinājuma valdību izveidot nebūs izdevies.

Tāpat būtiski saprast, vai politisko spēku iepriekš novilktās “sarkanās līnijas” par virkni savstarpējo pretrunu nav pārvaramas.

Kā ziņots, apvienība AP, nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK un “Jaunā Vienotība” nolēmušas izstāties no JKP vadītajām valdības veidošanas sarunām.

AP aicina Valsts prezidentu Raimondu Vējoni nominēt citu premjera kandidātu.

0 Komentāru