Eksperts: Trampa izteikumi par NATO pamešanu mazas valstis pamatoti dara bažīgas

0 Komentāru

Laikā, kad ģeopolitiskā situācijā pasaulē ir visai nokaitēta, ASV medijos parādījušās ziņas, ka ASV Donalds Tramps vairākkārt runājis par izstāšanos no NATO. Tas būtiski vājinātu NATO un vairotu Krievijas ietekmi pasaulē.

ASV prezidenta Donalda Trampa attiecības ar NATO sabiedrotajiem jau ilgstoši ir diezgan saspīlētas. Pamatā pārmetumi partneriem no Baltā nama saimnieka ir saistībā ar to, ka tie netērē 2% iekšzemes kopprodukta aizsardzībai, kā tas paredzēts NATO līgumā.

Laikraksts “The New York Times” tagad vēsta, ka pagājušajā gada laikā Tramps ar Baltā nama administrācijas cilvēkiem vairākkārt runājis par izstāšanos NATO, kas palīdzējusi Ziemeļu puslodē saglabāt mieru vairāk nekā 50 gadu.

Pērn vasarā, kad Briselē notika NATO samits, Tramps paudis, ka neredz jēgu aliansei, kas izsūc ASV resursus. Tolaik viņa nacionālās drošības komanda pūlējusies ASV stratēģiju noturēt līdzšinējā kursā, publiski neko neminot par izstāšanos. Tas būtiski samazinātu Vašingtonas ietekmi Eiropā un varētu uz vairākām desmitgadēm iedrošināt Krieviju vairot savu ietekmi pasaulē.

Ārpolitikas pētnieks Andris Sprūds atgādina, ka Trampa nostāja pret NATO nekad nav bijusi labvēlīga tāpēc, ka tas nenes ASV finansiālu labumu. Attiecīgi – mazas valstis pamatoti ir bažīgas.

“Par izstāšanos… Tas nebūtu tik vienkārši. Bez Trampa kā prezidenta ir arī politiskā elite Kongresā, un tur nav nav jautājumu, ka nevajadzētu būt NATO. Par to Kongresā ir konsensus gan starp republikāņiem, gan starp demokrātiem,” norāda Sprūds.

Sprūds gan piebilst, ka izstāšanās no NATO ir tikai viens no jautājumiem. Svarīgi ir arī saprast, cik ļoti pārējās valstis var paļauties uz ASV kā sabiedroto, kamēr Tramps ir prezidents.

“Ja mēs esam ne tikai kā karavīrs, bet arī kā kopiena, kas rāda, ka “D dienā” vai “X stundā” esam gatavi kopīgi rīkoties, tad patlaban, protams, arvien vairāk rodas jautājumi, kāda būtu Donalda Trampa rīcība,” bilst Sprūds.

Arī pašā ASV jaunās vēstis par Trampa pozīciju uztvertas kritiski. Vairākas bijušās augstas amatpersonas paudušas, ka izstāšanās no NATO būtu “episku proporciju ģeopolitiska kļūda” un “gadsimta dāvana Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam”.
0 Komentāru