Straujuma radījusi profesionālas ierēdnes un gādīgas mammas tēlu, saka eksperti

0 Komentāru
Straujuma radījusi profesionālas ierēdnes un gādīgas mammas tēlu, saka eksperti
(Foto: LETA)

Lai arī šī brīža premjerei vēl ir kur tiekties, ja runājam par svecīšu skaitu, torte par gadu valdības vadītājas amatā tika griezta šonedēļ. Tā kā Laimdota Straujuma amatā stājās pēc lielākās traģēdijas Latvijas vēsturē Zolitūdē, tas bija brīdis, kad bija jāseko būtiskām pārmaiņām valstī – vai tas tiešām ir noticis? LNT Top 10 skaidroja, kas padarīts, vai pasacīts, kas tāds, kas palicis spilgtā atmiņā?

Pirms kļūšanas par Ministru prezidenti, Laimdota Straujuma bija profesionāla ierēdne, turklāt apveltīta ar prasmi viegli pielāgoties nepārtraukti mainīgajām politikas straumēm.

Viņa bija viena no Tautas partijas dibinātājām, bet augstos amatos ierēdniecībā strādāja gan tautpartijiešu, gan zaļzemnieku ministru vadībā. No Tautas partijas biedra kartes Straujuma šķīrās tikai pēc šī politiskā spēka likvidēšanas, lai gan aktīvi partijas darbā nekad nav piedalījusies. Visbeidzot pēc Saeimas ārkārtas vēlēšanām partija Vienotība viņu kā nu jau bezpartejisku profesionāli uzaicināja kļūt par zemkopības ministri. Darbs gājis no rokas, lai gan aptaujas liecināja, ka par ministri Straujumu lielākā daļa iedzīvotāju vienkārši neko nebija dzirdējuši. Tad notika neparedzētais

Premjera-ilgdzīvotāja Valda Dombrovska atkāpšanās radīja varas vakuumu. Spēku samērs Saeimā noteica, ka nākamais premjers atkal jāvirza Vienotībai, taču partijai nebija, ko piedāvāt. Sākotnēji virzīto Arti Pabriku izbrāķēja Valsts prezidents Andris Bērziņš, bet viņa uzrunātā Vienotības līdere Solvita Āboltiņa no valdības vadīšanas nastas atteicās pati. Izvēle nosliecās par labu mazpazīstamajai Straujumai, kura deva piekrita tikai pēc zināma pierunāšanas posma un uzreiz arī kļuva par partijas Vienotības biedri. Straujumai kā kompromisa figūrai nebija grūti nodrošināt sev vairākumu Saeimā.

Skaties galeriju!

Ierēdne un gādīga mamma

Arī pēc gada premjeres amatā Straujuma nav tikusi vaļā no apzīmējuma – ierēdne.

Straujumas tieksme ievērot visas formālās procedūras nonākusi pat līdz absurdam, kad viņa bija uzņēmusies veselības ministres pienākumus, kamēr ministrija strādāja bez vadītāja. Valdības sēdes laikā premjerministre Straujuma atteicās pilnā apmērā apmierināt veselības ministres Straujumas lūgumu pēc papildu finansējuma.

Par spīti ne vienam vien misēklim publiskajā komunikācijā, vēlētāji Straujumas darbu novērtēja un viņa pārliecinoši iekļuva nākamajā Saeimā.

“Es domāju, ka Straujumas kundzes popularitātes pamatā bez visa tā, ka viņa ir ļoti augsti profesionāla ierēdne, viens otrs viņu var identificēt ar tādu kā gādīgu mammu, kas tā kā grib rūpēties un grib darīt labu, es domāju, ka tas cilvēkiem patīk, tas liekas simpātiski,” LU profesors, politologs Juris Rozenvalds.

Lai gan gādīgās mammas tēls premjerei piemīt joprojām, Straujumas popularitāte sabiedrībā mazinās. Viņu pozitīvi vērtē aptuveni 41% iedzīvotāju, bet gandrīz tik pat lielam skaitam cilvēku ar viņas darbību nav apmierināti. Pašlaik Straujumas reitings ir +0,6%.

“Pēdējā gada laikā viņa ir nepārprotami ieguvusi atpazīstamību, viņu Latvijas iedzīvotāji kā politiķi ir ievērojuši, un arī noformulējuši par viņu viedokli. Bet jāsaka, ka tie viedokļi par viņu ir ļoti, ļoti polāri,” pētījumu centra “SKDS” direktors, sociologs Arnis Kaktiņš.

Turklāt SKDS dati liecina, ka augstāko reitingu Ministru prezidente baudīja pērn aprīlī, kad viņas vērtējums bija +28%, bet pašlaik viņas popularitāte ir viszemākā kopš Straujuma atrodas premjeres amatā.

Komandas spēlētāja

Iespējams, nepamanīts nav palicis fakts, ka lai gan Straujuma valdību vada jau gadu, viņa labprāt politisko līderību deleģē citiem. Tas spilgti izpaudās Straujumas otrās valdības veidošanas laikā, kad valdības veidošanas sarunas vadīja Vienotības līdere Solvita Āboltiņa, un par to rezultātiem arī ziņoja žurnālistiem.

Āboltiņa skaidro, ka Straujuma ir komandas cilvēks, kurš ieklausās viņas viedoklī. Tas gan nenozīmējot, ka lēmumus kāds Straujumai diktētu no augšas.

“Vienotībā ir komandas darbs, un katram ir kaut kādas lietas, kas padodas labāk, un, acīmredzot, mana pieredze vadīt koalīcijas sarunas, veidot valdību, ir mazlietiņ lielāka nekā Straujumas kundzei, bet katrā ziņā varu apstiprināt, ka nekas nenotika bez Straujumas atbalsta, tas nebija pretrunā ar to, kādu valdību redzēja viņa,” tā Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Ne bez savām grūtībām un asumiem sarunu gaitā, taču arī Straujumas otrās valdība līdz apstiprināšanai Saeimā nonāca visnotaļ ātri.

Straujumas koalīcijas partneri premjerei velta atzinīgus vārdus, norādot, ka viņa ir komandas spēlētājs, kurš vienmēr grib panākt visiem vēlamu rezultātu. “Tas jautājums bija tāds, vai visu laiku Straujuma sarunās ar žurnālistiem ekrānu priekšā neskatās tā kā uz Āboltiņu, ko teiks? Es gribētu to jautājumu paplašināt. Mēs esam koalīcijas partneri, un mēs atbildam kolektīvi preses priekšā, tad visu laiku tas viņas skatiens staigā no savas partijas uz Zaļajiem zemniekiem, uz Nacionālo apvienību, viņas skatiens ir tāds atbalstu meklējošs,” norāda ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Nav noliedzams, ka pēc Straujumas stāšanās premjeres postenī un zaļo zemnieku iesaistīšanas valdībā koalīcijas partiju kašķi ir pierimuši. Nacionāļi pat savulaik premjerei ātri vien piedeva viņas lēmumu atlaist no amata vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Eināru Cilinski par piedalīšanos Nacionālajai apvienībai principiāli svarīgajā leģionāru atceres gājienā 16. martā. Straujumas partijas biedre Ilze Viņķele gan norāda, ka šāds uz kompromisiem vērsts darbības stils neļauj valdībai veikt akūti nepieciešamās reformas izglītības, veselības nozarēs un nodokļu sistēmā.

Nav izteikta līdere

Tikmēr opozīcijas pārstāvji par Straujumas darbu jau ir atklāti kritiski.

“Nevarētu teikt, ka šim cilvēkam piemīt līderes loma uz valsts vešanu nākotnē, un rādītāji ekonomiskie, tautsaimniecības izaugsmes rādītāji tam ir apliecinājums. Viņa tiešām ir ļoti jauka un patīkama, bet, manuprāt, tas lielā mērā, un viņas labsirdība ļauj aiz viņas muguras viņas pašas partijas kolēģiem darīt ļoti netīras lietas,” uzskata Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš (Saskaņa).

Arī politisko norišu vērotāji atzīst – Straujuma amatā noturējusies jau gadu lielā mērā tāpēc, ka partiju līderi viņu neuzskata par konkurenti.

“Spilgtu līderu mums nav. Tie, kas ir, tie nevēlas uzņemties izpildvaras risku, un Straujuma nesastāda viņiem nekādu konkurenci publiskā un politiskās diskusijas laukā,” uzskata publicists Mārcis Bendiks,  “tur nav nekāda bīstamība, ka varētu notikt kaut kas kā pēc 95. gada politiskās elites izvēles atrisināt savus konfliktus ar neitrālā Šķēles palīdzību, un tad nu tad pēc tam paskatīsies. Un viņi tika pie tāda premjera, kas tur šķīla zibeņus un jāja ar zobenu, tā sakot, apkārt pa robežpunktiem. Straujuma neko tādu nedarīs, nekādas bīstamības tur nav.”

Nav politiskās vīzijas

Turklāt abas Straujumas valdības atstājušas pagaidu valdību iespaidu. Pirmajai vajadzējis noturēties līdz vēlēšanām, bet otrajai – līdz Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē beigām. Mārcis Bendiks: “Kas ir politiķes Laimdotas Straujumas politiskais piedāvājums? Politiķim nav jātaisa desu receptes, nav jārok grāvji un nav jāapmežo izcirtumi, politiķim ir jādod, jāmāk aprakstīt problēma, jāpiedāvā risinājums un šis risinājums jārealizē. Es neesmu nevienu piedāvājumu no Straujumas puses, nevienu politisku piedāvājumu dzirdējis, un tā ir viņas veiksme.”

Komunikācijā ar sabiedrību, Strajuma saglabājusi cilvēcīgas un atvērtas valdības vadītājas tēlu. Vienlaikus eksperti norāda, ka daudzi valdības lēmumi viņas vadībā skaidroti neprasmīgi. ”Ir šie divi kliedzošie gadījumi – par elektronerģijas tirgus pirmkārt un otrkārt par banku Citadele, kur šī komunikācija bija nu, manuprāt, nepieņemami zemā līmenī,” vērtē politologs Juris Rozenvalds.

Pēc ilgstošas manipulēšanas ar visdažādākajiem skaitļiem, Straujuma par daudz kritizēto un valstij neizdevīgo bankas Citadele pārdošanas darījumu galu galā vienkārši paziņoja, ka panākta tāda vienošanās… kāda ir panākta.

Mārcis Bendiks atzīst, ka līdzīgi gājis, paužot viedokli par nedienām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. “Es, piemēram, tā arī neesmu sapratis Straujumas kundzes pozīciju KNAB jautājumā. Un ja es to neesmu sapratis, kā lai to uzzina cilvēks, kas varbūt retāk skatās ziņas? Tas ir: “Nu jā, mums tur jāskatās, ja tiesa lems tad skatīsimies.” Nu tiesa lēma. Nu ko mēs skatāmies? “Nu mēs vēl skatīsimies.” Un ko mēs skatīsimies? “Nu mēs taisīsim komisiju.””

Arī par Latvijas drošības situāciju saistībā ar notikumiem Ukrainā vairāk runājuši ārlietu un aizsardzības ministri. Straujuma gan sevi vairāk pozicionējusi kā darītāju, nevis runātāju, un ar šādu pieeju amatā noturējusies jau gadu. Par to, vai viņa turpinās vadīt valdību arī pēc Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības padomē beigām – pašlaik prognozēt ir gūti. Pastāv arī iespēja, ka partijām Straujumas spēja vienmēr atrast kompromisus un sabalansēt partiju intereses būs tik ērta, ka Ministru prezidente nemainīsies līdz pat nākamajām Saeimas vēlēšanām.

0 Komentāru