Eksperti: Saeimas vēlēšanās lielāka ietekme būs ārvalstīs dzīvojošo pilsoņu balsojumam

1 komentārs
Eksperti: Saeimas vēlēšanās lielāka ietekme būs ārvalstīs dzīvojošo pilsoņu balsojumam
Foto: LETA, Edijs Pālēns

Lai arī 13. Saeimas vēlēšanās spēkā stājušās stingrākas prasības par biedru skaitu un partiju dibināšanas datumu, sagaidāms, ka šoreiz izvēle vēlētājiem būs lielāka nekā pirms četriem gadiem.

Sarakstu un vēlēšanu 4000 zīmju programmu iesniegšana sākas trešdien, 18. jūlijā. Tomēr pie Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) politiķi šoreiz nedrūzmējās. Laiki, kad sarakstu iesniegšana bija daļa vēlēšanu kampaņas un pie CVK durvīm veidojās rinda, ir palikuši vēsturē.

“Atrašanās pie CVK durvīm ar teltīm pa nakti sākotnēji piesaistīja sabiedrības uzmanību, šobrīd šādu uzmanību var piesaistīt, neizejot no mājas, sēžot pie datora,” norāda CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Uz 13. Saeimas vēlēšanām sarakstus plāno iesniegt 16 partijas vai to apvienības. Galvenā atšķirība ar situāciju pirms četriem gadiem ir likuma prasība, ka partijām ir jābūt aktīvām vismaz gadu un tām jābūt kā minimums 500 biedriem. Prognozējams, ka jaunās prasības nekādas problēmas vēlēšanu dalībniekiem nesagādās.

Savukārt pašu vēlēšanu lielākā novitāte ir ārvalstīs dzīvojošo Latvijas pilsoņu ietekmes pieaugums. Ņemot vērā iespēju saņemt dubultpilsonību un negatīvo emigrāciju, 13. Saeimā 8 deputātus ievēlēs ārzemēs dzīvojošie. Tā kā šie pilsoņi ir piesaistīti Rīgas vēlēšanu apgabalam, tajā sadalāmo mandātu skaits ir palielināts par trim. Tas noticis uz Vidzemes, Kurzemes un Latgales apgabalu rēķina.

Eksperti prognozē, ka pārdalījums ir izdevīgs Artusa Kaimiņa un liberālajām “pilsētas” partijām, kā arī “Saskaņai”, tikmēr premjera ZZS no šī būšot zaudētāja.

Juris Rozenvalds
politologs

ZZS varētu būt zaudētāja, jo Rīga nekad nav bijusi partijas stiprā pils. Tas parādās arī visās pēdējās vēlēšanās, līdz ar to ZZS neizbēgami kaut ko zaudēs un zaudēs arī tāpēc, ka citos vēlēšanu apgabalos, kas tradicionāli bijuši viņu, mandātu skaits ir mazāks.

Kandidātu sarakstu pieņemšana notiks līdz 7. augustam. Kandidātu sarakstam pievienojami katra tajā ietvertā kandidāta parakstīta deklarācija, ka uz viņu neattiecas Saeimas vēlēšanu likumā noteiktie ierobežojumi, kā arī apliecinājums par valsts valodas prasmi. Tāpat partijām ir jāiemaksā drošības nauda 1400 eiro apmērā, kuru atmaksās, ja kandidātu saraksts vēlēšanās iegūs vismaz vienu vietu. 5% robežu nepārvarēšanas gadījuma drošības nauda nonāks valsts budžetā.