Eksperti prognozē, ka Krievijas un Rietumvalstu saspringtās attiecības tuvākajos mēnešos varētu mazināties

3 komentāri

Krievijas un Rietumvalstu attiecības pēc ķīmiskā uzbrukuma Anglijā kļuvušas saspīlētākas. Tomēr eksperti prognozē, ka tuvākajos mēnešos – vismaz līdz vasaras vidum varētu būt gaidāms neliels atslābums.

Nedēļas sākumā starptautiskā sabiedrība koordinēti paziņoja par vērienīgu Krievijas diplomātu izraidīšanu. Šāds solis sperts, solidarizējoties ar Lielbritāniju, kura vaino Maskavu bijušā spiega Sergeja Skripaļa slepkavības mēģinājumā uz britu zemes.

Ārlietu eksperti atgādina, ka spriedze starp Rietumiem un Krieviju pakāpeniski pieaug jau gadiem. Krievijas agresija Ukrainā un Sīrijā, iejaukšanās citu valstu vēlēšanās un jau par tendenci kļuvusī nevēlamu cilvēku likvidēšana – tas viss starptautiskās attiecības arvien nokaitē.

Andris Sprūds
RSU profesors

Būs zināms atslābums pēc izraidīšanas, pēc Pasaules futbola čempionāta. Lielvalsts nozīmē lielas intereses, faktiski tās ir bezpersoniskas. Jā, šeit ir sliktās asinis, ir emocijas, ir lietas, kas ir nepieņemamas, bet beigu beigās bez Krievijas starptautisko kārtību veidot ir neiespējami.

Lai arī tālāku eskalāciju un potenciālas sankcijas izslēgt nevar, eksperti tieši Pasaules kausa izcīņai futbolā, kas jūnijā sāksies Kreivijā, piedēvē vērā ņemamu lomu starptautiskajās attiecībās.

Māris Cepurītis
Austrumeiropas Politikas pētniecības centra pētnieks

Krievijai ir ļoti svarīgi šie simboliskie pasākumi, kā tas bija ar Soču olimpiskajām spēlēm. Arī Pasaules kausu viņi saista ar iespēju palielināt prestižu. Ja šāda iespēju tiktu liegta no Rietumu puses, tas uz Krieviju var atsaukties negatīvi ilgtermiņā. Līdz Pasaules kausam centīsies neeskalēt šos jautājumus.

Savukārt pēc šī simboliskā sporta notikuma savstarpēja stīvēšanās varētu atsākties.

“Var būt ieroču zvadzināšanas turpināšanās saistībā ar kodolieroču jaunām tehnoloģijām, ar jaunu raķešu vai citu ieroču sistēmu izvietošanu pie NATO valtu robežām,” min Cepurītis.

Pasaules kausa izcīņa futbolā Krievijā notiks no 14.jūnija līdz 15.jūlijam. Eksperti spriež, ka vismaz līdz čempionāta noslēguma Krievija sevi centīsies prezentēt pozitīvā gaismā.

3 komentāri