Eksperti par trešo mēģinājumu izveidot valdību: Sperts solis tuvāk gala rezultātam

1 komentārs
Eksperti par trešo mēģinājumu izveidot valdību: Sperts solis tuvāk gala rezultātam
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

No valdības veidošanas sarunām pazudis kategoriskais tonis, tādējādi partijas spērušas soli tuvāk jaunas valdības izveidošanai, tā uzskata eksperti. Vienlaikus viņi neizslēdz, ka vēl sarunu procesā un arī vēlāk iespējama jauno politisko spēku šķelšanās.

Kopš 13. Saeimas vēlēšanām aizritējuši jau trīs mēneši. Eksperti saka, ka šobrīd partijas nokļuvušas vistuvāk iespējai izveidot jaunu valdību. “Šīs dienas “KPV LV” piedāvājums ir diezgan plats solis uz valdības pusi, katrā gadījumā – tur vairs nav tā kategoriskā toņa,” uzskata Latvijas Universitātes profesors, politologs Jānis Ikstens.

Tas, vai tā dēvētais koalīcijas kodols tik tiešām piekritīs “KPV LV” prasībām, atkarīgs no gatavības kompromisiem un spējas vienoties par cilvēkiem, kas ieņems ministru amatus.

Jānis Ikstens
LU profesors, politologs

Pamatjautājums ir par “KPV LV” frakcijas vienoto atbalstu vai vismaz, ja mēs domājam, ka Gobzema kungs nav gatavs atbalstīt Kariņa valdību, tad vismaz, cik liela daļa no “KPV LV” frakcijas ir gatava to atbalstīt.

Māra Gaiļa 90. gadu sākumā vadītājai valdībai Saeimā nebija pat 50 deputātu atbalsts. Strādāt bijis iespējams, piedāvājot opozīcijas deputātiem, piemēram, valsts ministru amatus.

“Tā īsti jāsaspringst ir uz dažām reizēm tikai, proti, uz pašu uzticības balsojumu un pēc tam uz budžetu, budžetā ir instrumenti, vienmēr tā ir bijis, vai tās ir deputātu kvotas, saucat, kā gribat, bet vienmēr ir kaut kādas lietas, kur tu vari sarunāt atbalstu,” uzsver bijušais Ministru prezidents Māris Gailis.

Turklāt eksperti neizslēdz, ka kāds no Saeimā jaunievēlētajiem politiskajiem spēkiem, tostarp – pieredzes trūkuma dēļ, varētu arī šķelties.

Māris Gailis
bijušais premjers

Es tomēr domāju, ka būs kāda staigāšana, vienmēr ir bijusi, kāpēc lai nebūtu tagad? Šie brīvie radikāļi, tie ir dabūnami, manuprāt.

Tādēļ arī gadījumā, ja koalīcijas kodols nespēs izpildīt “KPV LV” prasības, valdību būtu iespējams apstiprināt, uzskata eksperti. “Tur ir iespējams kaut kādas vienošanās par politikām, par lēmumiem, kas ir nozīmīgi tam mazākumam, mazajai astītei, kas nāk klāt pie 50,” papildina Ikstens.

Savukārt Gailis uzskata, ka ar “50 ir pilnīgi pietiekami, ar atliektiem galiem”.

Vienlaikus vieglu lēmumu pieņemšanu valdībai, kas sastāv no pieciem koalīcijas partneriem, eksperti neprognozē.
1 komentārs