Eksperti: Nākamais Rīgas domes sasaukums būs sadrumstalots

2 komentāri

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas strauji tuvojas, un partijas aktīvi meklē papildspēkus. Dažas arī apvienojas kopējam startam, taču politikas vērotāji spriež, ka, visticamāk, arī nākamais Rīgas domes sasaukums būs sadrumstalots.

Atsevišķi politiskie spēki jau sākuši aktīvu priekšvēlēšanu kampaņu. Vēl nesen daudzviet Rīgā varējām redzēt “Attīstībai/Par!” mēra amata kandidāta Mārtiņa Staķa attēlus. Ar saukli “Restartēsim Rīgu!”. Tagad daudzviet pilsētā redzam “Gods kalpot Rīgai” virzīto Oļegu Burovu. Atlaistās Rīgas domes mēra sauklis ir “Pārbaudīts darbā”.

Burova partijai gan nav tie labākie laiki. Tā nedaudz pašķīdusi. Piektdien par aiziešanu no politiskā spēka paziņoja seši tā valdes locekļi, tai skaitā frakcijas vadītājs Rīgas domē Vjačeslavs Stepaņenko.

“Vērtēju šo procesu ļoti mierīgi. Ja mēs runājam par Stepaņenko kungu, tas bija zināms. Stepaņenko kungs jau sen vairāk laika atrodas “Saskaņas” frakcijas telpās, nekā pie mums kā frakcijas vadītājs,” norāda Burovs.

Kamēr mēra partija ļoti mierīgi viss jūk un brūk, viņa krēsla tīkotāji šonedēļ aktīvi rosījās. Citas partijas meklēja papildspēkus un apvienojās. No sākotnējās ieceres visām valdības partijām apvienoties čiks vien sanācis, bet atsevišķi bloki būs. Pirmie par to paziņoja “Attīstībai/Par!”, ar kuriem kopā startēs “Progresīvie”.

“Izlemjot startēt Rīgas domes vēlēšanās, man jau no sākumā bija uzstādījums, ka spēka jāapvieno. Sīka kašķēšanās un personīgu ambīciju stādīšana augstāk novedīs pie tā, ka Rīgas domes varā atgriezīs tie, kuru dēļ Rīgas domes patiesībā tika atlaista,” saka Rīgas mēra amata kandidāts Mārtiņš Staķis (“Attīstībai/Par!”)

Vērtībās liberāļi kopā. Mēra amata kandidāts – Staķis, bet ieceres par kopēju sarakstu bija ar arī centriski-konservatīvajā flangā. Spieķi riteņos tam gan iemeta Jauno konservatīvo lēmums (JKP) startēt atsevišķi ar Juri Jurašu saraksta augšgalā. Vēl nedēļas sākumā bija runas, ka premjera partija “Jaunā Vienotība” varētu startēt kopā ar Nacionālo apvienību.

“Manuprāt, šīs būs vēlēšanas, kurās uzvarēs tie, kuri pratīs sadarboties. Pašlaik tas ir maksimums, ko es varu pateikt,” bilst Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Noslēpumainībai arī bija pamats. Nedēļās otrajā pusē atklājās, ka nacinonāļi ies kopā nevis ar “Jauno Vienotību”, bet gan Latvijas Reģionu apvienību (LRA). Sagaidāmais saraksta līderis – ilggadējais politiķis un bijušas vides aizsardzības reģionālas attīstības ministrs Einārs Cilinskis.

Tas nozīmē, ka “Jaunā Vienotība” beigu beigās startēs viena pati, bet ar skaļu papildinājumu. Kandidēs arī nule kā amatu atstājušais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

“Darbs sabiedrībai ir mana misija, mans uzdevums. Es turpināšu savu savu karjeru šajā virzienā,” norāda Ķuzis.

Vēlēšanās startēs arī ilggadējie Rīgas saimnieki “Saskaņa”. Politikas kuluāros par iespējamiem “saskaņiešu” mēra amata kandidātiem tiek piesaukti daudzi cilvēki – tai skaitā gan Regīna Ločmele-Luņova, gan jau bijušais mērs Nils Ušakovs. Lēmums gaidāms nākamnedēļ, un partijas vadība neizslēdz, ka mēra amata kandidāts varētu arī būt cilvēks no malas.

Gatavību startēt vēlēšanās apliecinājusi arī Latvijas Krievu savienība (LKS), iespējamais saraksta līderis Miroslavs Mitrofanovs, taču lielāka vai mazāka neskaidrība joprojām ir par diviem politiskajiem spēkiem. ZZS par dalību varētu lemt nākamnedēļ, ekspremjers Māris Kučinskis un šonedēļ no Rīgas Zooloģiskā dārza valdes atlaistais Ingmārs Līdaka izskanējuši kā iespējamie mēra amata kandidāti, taču arī šajā flangā īstenas skaidrības vēl nav.

Tomēr – ja par ZZS kandidēšanu kopumā lielā mērā pārliecība vismaz ir, valdības partija “KPV LV” kārtis tur ļoti tuvu pie krūtīm. Tai reitingi ir pagalam zemi, partijas dibinātājs Artuss Kaimiņš aizgājis, tiek apcerēta nosaukuma maiņa un sagaidāma tiesāšanās ar Uzņēmu Reģistru, vai nesen ievēlētā partijas valde vispār ir leģitīma. Par iespējamajiem mēra amata kandidātiem minēti iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens un viņa preses sekretāre Beāta Jonite.

Ņemot vērā izgāzto ieceri par vienu lielu valdības koalīcijas sarakstu, politikas vērotāji prognozē visai sadrumstalotu nākamo Rīgas domes sasaukumu.

“Atklāti sakot, arī visā pasaulē tā saucamo lielo telšu partiju laiks, apvienojoties visiem, kuriem nav slinkums, ir pagājis. Acīmredzot tas mūsu sentiments, ka vajadzētu kopīgi spēkiem kaut kur doties ir saistīts ar, nezinu, Tautas frontes laiku un tā. No šī viedokļa tur nekas nepareizs nav,” norāda politisko notikumu komentētājs Māris Zanders.

Savukārt politologs, sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis pauž: “Patlaban tas, ko mēs redzam. Sadrumstalots piedāvājums, sadrumstalota dome. Visi iet katrs par sevi.”

Centrālā vēlēšanu komisija Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas izsludinās otrdien. Sagaidāms, ka tās notiks 25. aprīlī.

2 komentāri